Річниця останнього бою УПА

На місці останнього бою УПА, який вона дала загонам НКВС 1960 року, поставили пам’ятний хрест.

Ветеран УПА
УНІАН
По закінченні Другої світової Українська повстанська армія діяла протягом 15 років.
15 років - стільки часу після завершення Другої світової війни діяла Українська повстанська армія. 14 жовтня їй виповнилося 65 років. І ось ще одна дата. Останній свій бій УПА дала в 60-му. На тому місці - поблизу хутора Лози на Тернопіллі - поставили пам’ятний хрест. В останньому схроні було всього троє вояків, понад півроку вони провели в засідках. Проти них воювали більше півтисячі бійців НКВД. Після останнього бою з криївок на Західній Україні не пролунало жодного пострілу, - стверджують історики.

Петро Пасічник, Олег Цетнарський, Марія Пальчак – вони останні з упівців дали енкавеесівцям бій. Це сталося аж у шістдесятому році - в лісі, за кілька кілометрів від хутора Лози. Аби їх ліквідувати, сюди приїхали майже півсотні автомобілів з енкавеесівцями.

Живою захопили тільки Марію. Поранена, вона двічі стріляла в себе. Проте вижила. В катівнях НКВС її вилікували. Засудили до п’ятнадцяти років мордовських таборів. Відсидівши весь термін, Марія повернулася в рідне село до сестри. Осипа була наймолодшою в сім’ї, Але добре пам’ятає і криївку в хаті, і як сестра допомагала упівцям, і як згодом вона пішла в ліс.

Вже в лісі Марія стала дружиною Петра Пасічного - досвідченого упівського командира, радиста. Він партизанив від часу створення УПА - з 1943 року.

Нічого не знати про долю упівців, або принаймні не зізнаватися в цьому тоді було єдиним порятунком для їхніх рідних. За словами Ольги, вдови одного з останніх вояків, на допити її викликали мало не через день. Не били, але погрожували забрати сина. Тому збрехала, що чоловік її покинув. Згодом навіть прізвище поміняла. Її чоловік - Олег Цетнарський – наймолодший із загиблих. Йому було двадцять два. Разом подружжя прожило тільки рік. Однак відмовляти Олега від підпілля вагітна жінка не стала, бо поважала його переконання. Більше того, якби могла, каже, сама пішла б у ліс.

Де та криївка, в якій аж до шістдесятого року переховувалися ці упівці, досі невідомо. Пам’ятний хрест поставили на місці їхнього останнього бою. Однак краєзнавці й нині дуже обережно натякають, що ці люди були не такими вже й безневинними щодо місцевих селян. Мовляв, харчі та одяг їм віддавали не завжди добровільно.

ВідеоРічниця останнього бою УПА

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: