Рік після обміну: як живуть на волі українські моряки, які повернулися з російського полону

Рік після обміну: як живуть на волі українські моряки, які повернулися з російського полону

Всі 24 військові моряки отримали квартири в столичному будинку, кожен шостий з них — одружився, дехто вже зробив ремонти і переїхав у нові оселі. 

Рівно рік тому стався перший і поки що єдиний обмін полоненими між Україною і Росією. Тоді додому повернулись 35 людей — 11 бранців Кремля, такі, як Олег Сенцов, Володимир Балух і Едем Бекіров, та ще 24 українських військових моряки, яких росіяни захопили під час переходу Чорним морем двох броньованих катерів і буксира "Яни Капу". 

Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

"Назавжди в пам'яті" — татуювання з датою, коли потрапив у полон, моряк В'ячеслав Зінченко зробив чи не одразу після звільнення. Історію, яка з ними сталася, він сприймає, як вдалий бойовий досвід. Каже, полон зробив його дорослішим. 

"Як тільки ми повернулися, я своє життя розписав одразу і зараз я рухаюся цим планом і у мене все виходить, я реалізую все, що хотів", – розповідає В'ячеслав Зінченко.

А от Роман Мокряк воліє все забути. Після звільнення тепер уже колишній командир катера "Бердянськ" через стан здоров'я служить на суші.

Відео Рік після повернення: як склалось життя 35 бранців Кремля на Батьківщині

Минулого року стався перший і поки єдиний обмін полоненими між Україною та Росією. Тоді додому повернулись 11 бранців Кремля, серед яких були: Олег Сенцов, Володимир Балух і Едем Бекіров, а ще - 24 українські військові моряки. Їх росіяни захопили під час переходу Чорним морем двох броньованих катерів і буксира "Яни Капу". У полоні тоді моряки провели понад 9 місяців. Як їхнє життя склалося після звільнення - дивіться далі у сюжеті.    

Рік після повернення: як склалось життя 35 бранців Кремля на Батьківщині

"Цей етап життя залишився позаду, ми досвід узяли, далі будем жити з розумінням того, що подібні історії в моєму житті не повинні повторитися", – вважає він.

У листопаді 2018 року два малих артилерійських броньованих катери "Бердянськ" і "Нікополь", та  буксир, здійснювали перехід з Одеси в Маріуполь. Єдиний шлях — Керченською протокою. Саме там усе і сталося.

Росіяни спочатку не пропустили кораблів, потім атакували, розстріляли катер "Бердянськ", поранивши трьох моряків. А потім усі три екіпажи взяли в полон. 9 місяців українські моряки провели в московському СІЗО "Лефортово". Пережили купу судових засідань, а рівно рік тому гучно повернулися додому.

Всі 24 військові моряки отримали квартири в столичному будинку, кожен шостий з них — одружився, дехто вже зробив ремонти і переїхав у нові оселі. 

Моряк Віктор Беспальченко цими днями переїжджає. На кухні тим часом порається його Тетяна. Коли Віктор був у полоні, вона, щоб підтримати коханого, домоглася від російських слідчих дати їм можливість одружитись. Справжнє весілля пара відіграла одразу після звільнення. І тепер чекають на доньку. 

А в родині моряка Андрія Артеменка вже поповнення. Його кохана Марина завагітніла чи не одразу, як Андрій повернувся додому. Вони одразу побрались. Обоє кажуть, за ті дев'ять місяців розлуки зрозуміли одну важливу річ: треба жити сьогоднішнім днем і не відкладати важливі плани на майбутнє.

Тим часом в одеському порту нині перебувають два з трьох тоді захоплених кораблів. Катер "Нікополь" – цілий і готовий до виконання бойових завдань. А такий самий "Бердянськ", який розстріляли росіяни в Чорному морі тоді, досі на ремонті. Капітального ремонту потребує і буксир "Яни Капу". Росіяни повернули його без зброї, обладнання і особистих речей моряків. 

Моряк Михайло Власюк — нині він на вахті — показує буксир і каже: про все, що з ним сталося, не жалкує. 

"Так веселіше. Ми доводимо, що служимо не для себе, а для держави", – пояснює він.

Тут же на буксирі всіх гостей зустрічає і собака Джессі. Вона теж була в російському полоні. Після нього довго оговтувалась, не підпускала до себе нікого. Але нині Джессі спокійна і грайлива. Бо розуміє, вона вдома. 

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Новини партнерів