Прозора робота НАЗК і незалежна перевірка е-декларацій посадовців були одними з головних умов для отримання безвізу.
Після рішення Конституційного суду (КС) про скасування антикорупційної реформи, розмови в ЄС про запуск призупинення безвізу з Україною будуть ще голоснішими і серйознішими — потяг вже пішов.
Про це ТСН.ua, коментуючи рішення КС і НАЗК про закриття реєстру електронних декларацій, сказав старший аналітик дослідницького центру "Європейські цінності" в Празі Давид Стулік.
Проте, за його словами, відкат антикорупційної реформи і закриття реєстру е-декларацій політиків, чиновників і суддів ще не буде формальною причиною для початку процедури призупинення безвізу.
"Так швидко процес не піде і не може йти. Тобто, ризики того, що процес призупинення безвізу почнеться, зростуть. Але, по-перше, ЄС буде чекати на юридичні оцінки цих рішень КС. По-друге, процес запуску призупинення безвізу довгий, до нього залучені країни члени ЄС і Європейський парламент. Його ініціює Європейська комісія. І знову ж таки, без юридичних висновків це не відбудеться", — пояснює Давид Стулік.
Нагадаємо, що 27 жовтня КС задовольнив подання 47 народних депутатів, скасувавши статтю 366-1 Кримінального кодексу (передбачає до 2 років в’язниці), якою передбачається відповідальність за недостовірне декларування. НАЗК 28 жовтня на виконання рішення КС закрило реєстр електронних декларацій.
Коментуючи скандальне рішення КС, представник президента в КСУ Федір Веніславський зазначив, що суд діяв у власних інтересах, відповідна стаття ККУ втратить чинність, а розпочаті за нею кримінальні провадження мають бути припинені. Водночас, Веніславський припустив, що за ініціативи президента або парламенту може бути поданий новий законопроєкт, який стосується відповідальності за незаконне збагачення і реєстру е-декларацій.
Щоправда, в мотивувальній частині рішення КС є законодавча колізія. Справа в тому, що КС в принципі визнав будь-яке декларування незаконним. Тому нові законодавчі ініціативи, які ухвалить Рада, також можуть бути оскаржені в КС.
Закриття реєстру е-декларацій, скасування статті КК за незаконне збагачення і попереднє рішення КС про незаконність призначення директора НАБУ — все це прямо загрожує подальшій співпраці з МВФ і нашому безвізу.
Серед рекомендацій Єврокомісії у звіті за липень 2020 року про безвізовий режим зазначалося, що Україна повинна "забезпечити незалежність, ефективність та стійкість антикорупційної інституційної бази та уникати політизації роботи всіх правоохоронних органів… Зокрема НАЗК має достовірно виконувати свій мандат, в тому числі, продовжуючи здійснювати повноцінну та ефективну оцінку перевірки декларацій про майно".