Рішення Константинопольського синоду: що воно означає та коли Україна отримає Томос

Рішення Константинопольського синоду: що воно означає та коли Україна отримає Томос

Фото: Reuters

Епіцентр подій тепер переміщується зі Стамбула в Україну.

У четвер, 11 жовтня, синод Вселенського патріархату схвалив історичне рішення, котре відкриває шлях українським православним до об’єднання та отримання автокефалії. Ієрархам, священству та вірним УПЦ-КП і УАПЦ оголошено про їхню канонічність і повернуто до спілкування з православним світом. Свій коментар уже надав предстоятель УПЦ-КП Філарет, якого синод визнав вільним від оголошеної Москвою анафеми. ТСН.ua пояснює суть цих подій і подальші кроки, котрі мають бути зроблені для отримання довгоочікуваного Томосу.

Синод Вселенського патріархату продовжує процедуру надання автокефалії українській церкві

Синод Вселенського патріархату продовжує процедуру надання автокефалії українській церкві

Отже, канонічний статус ієрархів усіх трьох православних церков України вирівнявся. Синод Константинопольського патріархату 9-11 жовтня зняв усі обмеження, що були накладені Російською церквою на українських "розкольників", і тепер митрополит УАПЦ Макарій та патріарх УПЦ-КП Філарет офіційно визнані повноправними благодатними архієреями світового православ’я.

ДОКУМЕНТ (переклад) Вселенський Патріархат Оголошення Під головуванням Його Всесвятості, Вселенського Патріарха,...

Опубліковано Євстратієм Зорею Четвер, 11 жовтня 2018 р.

Що далі?

Вселенський патріархат підтвердив намір надати автокефалію православній спільноті України. Для цього не лише подовжується місія екзархів, які були призначені ще на початку вересня, але й відкривається постійне представництво Константинопольського патріархату в Києві – церковною мовою воно називатиметься "ставропігією".

Поки що офіційно не оголошено, де територіально може розташовуватися ця місія, однак за власними неофіційними даними ТСН.ua, статус ставропігійної може отримати Андріївська церква в центрі Києва, котра перебуває у власності держави та від 2000 року використовувалася, як головний храм УАПЦ.

План Філарета

У своєму експрес-коментарі рішень синоду Константинопольського патріархату предстоятель УПЦ-КП Філарет наголосив, що наразі всі ті представники церкви, котрі хочуть отримати томос про канонічну автокефалію, мають зібратися на об’єднавчий собор. Владика заявив, що не знає дати, коли цей собор може розпочатися, але вважає, що це станеться найближчим часом. "Я думаю, що процес об’єднання буде дуже швидким. Ми домовимося, коли скличемо собор", - заявив владика.

Туди будуть делеговані ті єпископи УПЦ МП, УПЦ-КП та УАПЦ, які захочуть брати участь у творенні помісної церкви. Канонічні перешкоди щодо цього були зняті Вселенським патріархатом на синоді разом із анафемою та іншими заборонами щодо представників УПЦ-КП та УАПЦ. Собор має схвалити рішення, прийняті в Константинополі, обрати спільного предстоятеля і відправити всі належні документи до Стамбулу. Вже після цього патріарх Варфоломій матиме підстави підписати Томос про автокефалію вже об’єднаної помісної православної церкви України. "Це буде архієрейський собор, в якому візьмуть участь архієреї Київського патріархату, автокефальної церкви на чолі з митрополитом Макарієм і Московського Патріархату, які захочуть. Це буде об’єднавчий собор, який обере спільного предстоятеля , а далі буде рішення Вселенського патріарха про надання Томосу, про надання автокефалії", - пояснив Філарет.

Що буде з УПЦ МП

У підсумковому документі синоду Константинопольського патріархату звертається особлива увага на неприпустимість насильства і майнових конфліктів під час творення помісної церкви в Україні – це є відповіддю на жахачки, котрі поширюють представники Московського патріархату та прихильні до них політики. "Звернутися до всіх залучених сторін із закликом утримуватися від захоплення церков, монастирів та іншого майна, а також від будь-яких інших насильницьких дій та помсти, щоб перемагали мир і любов Христові", - наголошується в рішенні Вселенського патріархату.

Владика Філарет у своєму виступі також наголосив на тому, що процес творення помісної церкви має бути мирним, а брати в ньому участь будуть винятково ті архієреї УПЦ МП, котрі матимуть на це бажання і власну волю. За його словами, ніхто нікого не примушуватиме, а деструктивні кадри єдиній українській церкві не потрібні. Разом із тим Філарет зізнався, що не знає, скільки саме єпископів Московського патріархату приєднаються до підготовки об’єднавчого собору. "Може, десять. Може, більше", - сказав він і додав, що з часом їх стане набагато більше. Однак, на думку предстоятеля УПЦ-КП, з появою єдиної і канонічно визнаної помісної автокефальної церкви Московський патріархат втратить право називатися "Українською православною церквою" і змушений буде обрати собі іншу назву.

Гарантував вільне визначення конфесійної приналежності і глава держави. "Українська влада гарантує повне дотримання релігійної свободи для вірних усіх конфесій. У нас не було, нема і не буде державної церкви.  І в освячену Томосом православну церкву теж ніхто нікого не "запрошуватиме" силоміць", - пообіцяв Петро Порошенко. "Я гарантую, що держава Україна поважатиме вибір тих, хто вирішить залишитися в тій церковній структурі, яка зберігатиме єдність з Російською православною церквою. Але так само гарантую, що держава захистить права тих священиків і мирян УПЦ Московського патріархату, які добровільно вирішать вийти з-під Москви, щоб разом з іншими православними творити єдину Українську православну помісну церкву", - конкретизував президент.

Слово президента

Порошенко виступив зі спеціальним зверненням з нагоди рішень, ухвалених у Стамбулі. Глава держави наголосив на значенні події та закликав продовжити працю над побудовою автокефальної церкви в Україні. "Спільне творення незалежної церкви не може бути підставою для розбрату, для протистояння, для насильства. Ми цього точно не маємо допустити. Навпаки, це – дорога до миру, спокою, порозуміння. Як тільки де побачите людей, які закликатимуть взяти силою лавру, монастир чи храм, знайте, то – московська агентура. Бо мета Кремля – розпалити в Україні релігійну війну.  І це точно не мій план, не план українського народу і не план української держави", - акцентував президент.

Глава держави подякував представникам усіх трьох православних церков в Україні, котрі підтримали звернення щодо Томосу. Також він відзначив Верховну Раду, уряд і всіх українців. Окремо він передав низький поклін патріарху Варфоломію. "Ваша Святосте, Україна з нетерпінням чекає Вашого душпастирського візиту до народу, охрещеного за часів рівноапостольного князя Володимира. Ми сьогодні отримали автокефалію і після собору предстоятель Української помісної православної церкви отримає Томос", - заявив Порошенко.

Повʼязані теми:

Наступна публікація