РНБО звернулася до Кабміну з пропозицією відновити діяльність санепідслужби - Данілов

РНБО звернулася до Кабміну з пропозицією відновити діяльність санепідслужби - Данілов

Фото: УНІАН

Данілов зазначив, що загрози для українців через коронавірус поки що немає.

Пока немає вакцини для щеплень (її очікують знайти десь через рік), не важко передбачити, що так чи інакше коронавірус може добратися і до України. Хоч наразі жодного інфікованого в Україні немає. А ситуація в Нових Санжарах Полтавської області яскраво показала, що крім вірусної загрози, є ще й інформаційна складова, яка може закінчитися бунтами і проломленими черепами.

То які уроки винесла для себе влада? ТСН.Тиждень запитав про це секретаря РНБО Олексія Данілова. В суботу він був у Нових Санжарах і повідомив про несподіване рішення.

- Чи обговорювали на засіданні РНБО інформаційну тактику: коли, що і як повідомляти людям?

- Ми не очікували, що буде така інформаційна атака на нашу країну з боку різних політичних структур, з боку різних джерел. Це для нас була дійсно складна ситуація. З коронавірусом нічого такого складного, страшного, як ми вважаємо, немає. Якщо хтось вважає, що він обов'язково має десь з'явитися в країні, ми б хотіли зробити все від нас залежне, щоб цього не сталося. Те, що стосується засідання обов'язкового, як ви вважаєте Ради нацбезпеки і оборони з інформаційного приводу – воно не відбувалося, я вважав, що це було не досить доцільно. Є відповідні інституції, які цим мали б займатися.

- Чи розумів хтось у владі, що обрана тактика секретності та замовчування може призвести до протестів і бунтів?

- Ніякої тактики засекречення не було. Було чотири об'єкти, які були визначені заздалегідь. Залежно від тих чи інших процесів приймалися ті чи інші рішення. Коли кажуть, що над Харковом кружляв літак, там щось вигадують, але все було просто – не було погоди, щоб він там сів. І все. І ніяких утаємничень ніхто не робив свідомо. Просто не очікували, що буде таке сприйняття таких ситуацій.

Ексклюзив ТСН: секретар РНБО - про реакцію української влади на інформаційні атаки щодо коронавірусу

Ексклюзив ТСН: секретар РНБО - про реакцію української влади на інформаційні атаки щодо коронавірусу

- Чи отримала СБУ наперед завдання моніторити інтернет-простір, розуміючи, що будуть спроби інформаційних провокацій та підбурень?

- Служба безпеки України та інші інституції кожного дня роблять свій моніторинг. Те, що стосується питання втручання ззовні на територію нашого інформаційного простору, – це відбувається майже щодня. На превеликий жаль, з цим важко боротися, бо ці мережі переплетені в такий спосіб, що ми їх не можемо відключити. Ми не можемо відключитися від всього світу. І це є певна проблема. Те, що стосується "вірусологів у спортивних костюмах", як каже Володимир Олександрович (Зеленський), то вони дійсно там з'явилися, вони дійсно одразу відреагували на ці процеси. На превеликий жаль, ми зараз входимо у великий процес, в нас 25 жовтня будуть вибори відбуватися. Є такі охочі, щоб роздмухувати на певному місці такі процеси.

- Чим можна заспокоїти людей? Чи є у нас система біологічного захисту взагалі? Хто і коли її перевіряв?

- Системи захисту, я відверто кажу, яку ми б хотіли на сьогоднішній день, ми не можемо ще тестувати, але ми повністю готові, якщо, не дай Боже, будуть якісь виклики. У нас є розуміння, скажімо так, забезпечення медичними речовинами, у нас є забезпечення відповідним медичним персоналом, у нас у цьому випадку ми зараз відпрацьовуємо. І ви знаєте, що РНБО звернулася до Кабінету міністрів не повернути нашу службу, про яку зараз дехто (повідомляє) зі ЗМІ, а саме щоб вона почала виконувати ті функції, які вона мала б виконувати. Мова йде про санепідемічну службу. Але це не перевірка, скажімо так, їдалень, кафе, ресторацій, а це суто боротьба з такими речами, які сьогодні є в країні.

- Чи щось залишилось від колишньої цивільної оборони, в яку біологічний захист має входити? Хто за неї відповідає?

- Я, як секретар РНБО, відповідаю за всі напрямки, які є пов'язані з безпекою нашої країни. Але у нас є МОЗ, який мав би за це відповідати. Та реформа, яка робилася нашими реформаторами, інколи цим реформаторам було 25 років, інколи 27, 28, але вони у нас уже реформатори, видатні фахівці у всіх питаннях. Насправді, є питання. У нас збереглося в Міністерстві оборони і в Міністерстві внутрішніх справ їхні внутрішні установи, які сьогодні відпрацьовують.

- Чи готові ви регулярно повідомляти про стан людей в обсервації?

- Кожного дня будемо повідомляти про їхній стан. По-друге, кожного дня в них будуть брати проби. Вчора була взята перша проба. І ці аналізи обов'язково будуть публічними. Нічого приховувати ми не збираємося, тому що немає чого приховувати. Це має бути відкрита, публічна інформація, суспільство має знати, що відбувається.

Нагадаємо, 20 лютого до України прибули евакуйовані з Китаю люди. На обсервацію направили 45 громадян України та 27 іноземців (громадяни Аргентини, Еквадору, Домініканської Республіки, Сальвадору, Коста-Рики, Чорногорії, Панами та Ізраїлю). Було оголошено, що їх розмістять у медзакладі селища Нові Санжари на Полтавщині.

Цього дня місцеві мешканці селища перекрили в ньому дорогу, виступаючи проти розміщення там евакуйованих людей. Згодом у Нових Санжарах між поліцією та місцевими жителями сталася сутичка.

О 18 годині колона автобусів з українцями прорвалася серед натовп людей, які протестували на дорозі. Вони палили вогонь, кидали камінням в автобуси та розбили декілька вікон. Евакуйовані не постраждали, але під час сутичок постраждало дев'ять правоохоронців, п'ятеро з яких - серйозно, та один з активістів.

В результаті через сутички поліція затримала 24 людини. Їм загрожує до восьми років позбавлення волі. Поліція відкрила два кримінальних провадження за ч. 1 ст. 294 (Масові заворушення) та ч. 2 ст. 345 (Погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу) Кримінального кодексу України.

Нагадаємо, спалах вірусу розпочався з ринку морепродуктів та тварин у китайському місті Ухань. Він викликає симптоми, схожі на застуду, але швидко вражає легені й інші органи. Патоген належить до великої родини коронавірусів. Хвороба поширилася вже на десятки країн. Двоє українців підхопили вірус на круїзному лайнері.

Всесвітня організація охорони здоров'я дала офіційну назву новому вбивчому коронавірусу з Китаю - COVID-19. У самому Китаї його раніше назвали NCP (Novel Coronavirus Pneumonia), що означає - пневмонія, яка викликається новим типом коронавіруса.

Перша вакцина від цього типу коронавірусу з'явиться не раніше, ніж через півтора року.

Схоже, джерелом спалаху коронавірусу є якась тварина. Водночас відомо, що вірус може передався і від людини людині повітряно-крапельним шляхом. Є підозри, що недуга може передаватися навіть в інкубаційний період, коли носій хвороби не підозрює, що інфікований.

Всесвітня організація охорони здоров'я за підсумками екстреної наради оголосила спалах коронавірусу надзвичайною ситуацією міжнародного значення. Це стало опосередкованим визнанням того, що стримати поширення хвороби не вдається і вона з локальної проблеми набуває глобального масштабу. 

Базові рекомендації для уникнення зараження коронавірусом:

  • уникати контактів з тваринами;
  • не їсти сире або погано оброблене м'ясо;
  • уникати контактів з людьми, у яких є ознаки захворювання;
  • регулярно та ретельно мити руки.

Детальніше про те, що відомо про загадкову недугу, як вона виникла та чому викликає занепокоєння у медиків – читайте у матеріалі ТСН.ua.

Фото: ТСН.ua

 

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус
Наступна публікація