Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Роковини поділу Європи Гітлером і Сталіним: 80 років тому Рейх і СРСР підписали договір про дружбу

Роковини поділу Європи Гітлером і Сталіним: 80 років тому Рейх і СРСР підписали договір про дружбу

Документ розв’язав нацистам руки для початку Другої світової війни.

Рівно 80 років тому, 23 серпня 1939 року, диктатори Йосип Сталін та Адольф Гітлер поділили Європу. Вони уклали угоду, яка в історію увійшла з назвою "пакт Молотова-Ріббентропа", за якою Німеччина отримала карт-бланш у Західній Європі, а Росія загарбала Східну, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Кремль, міністри закордонних справ В’ячеслав Молотов та його німецький колега Йоахім фон Ріббентроп підписують договір про ненапад. За дійством спостерігає генеральний секретар ЦК ВКП(б) Йосип Сталін. Він помітно нервується, постійно курить. Диктатор зосереджений на таємному додатку до угоди – Радянський союз та Німеччина ділять Європу навпіл. "Це була домовленість між двома агресивними, тоталітарними державами. Ці дві країни не були зацікавлені в мирі в Європі. Вони шукали шляхи реалізації своїх планів. І заключення цього пакту – це був вибух у європейській політиці", - пояснює кандидат історичних наук Тетяна Пастушенко.

Відео День пам'яті фашизму і ленінізму: 80 років тому уклали "Пакт Молотова-Ріббентропа"

80 років тому 23 серпня диктатори Йосип Сталін та Адольф Гітлер ділили Європу. Вони уклали угоду, яка в історію увійшла з назвою "Пакт Молотова-Ріббентропа". Німеччина отримала карт-бланш у Західній Європі, Росія - загарбала Східну. Це передувало світовій війні, в якій загинули мільйони.  

День пам'яті фашизму і ленінізму: 80 років тому уклали "Пакт Молотова-Ріббентропа"

Додатки були засекречені. Вперше про них заговорили на Нюрнберзькому процесі – британці змогли оприлюднити лише фотокопію документа, бо німецький оригінал згорів під час бомбардування Берліна. Країна рад існування документа заперечувала. Лише після її розпаду домовленості опублікували. "Два агресори, Москва і Берлін, не питаючи згоди народів, розділили ці території.  Литва мала належати Німечині, а Латвія, Естонія і Фінляндія мали відійти до Радянського союзу. Ось це – суть пакту Молотова-Ріббентропа", - каже доктор історичних наук Володимир Сергійчук.

Через 9 днів після підписання пакту в Європі розпочалася Друга світова війна – Гітлер перетнув кордон із Польщею. Через два тижні Сталін також увів радянські війська на територію Польщі – офіційно нібито для того, щоби захищати українців і білорусів. 21 вересня російська та німецька армії зустрілися в місті Брест. Польщу було поділено навпіл. "Під час цієї передачі урочистого, власне, міста, відбулося те, що зараз російська пропанганда всіляко намагається спростувати, що це був ніякий не парад, що це був за протоколом якийсь інший захід. Але ми просто подивимось на факт – це дійсно урочисте проходження військ. Це зустріч командувачів", - наголошує співробітник Національного інституту пам’яті Максим Майоров.

У наступні два роки Німеччина завоювала більшу частину Західної Європи, а Радянський союз окупував Прибалтику, однак Фінляндія вчинила спротив і не здалася. "Після підписання пакту Молотова – Ріббентропа Німеччина ставала дружньою країною. І такою вона рахувалася до 22 червня 1941 року", - пояснює Володимир Сергійчук.

Вечір 23 серпня 1939 року завершився пізно вночі. У кабінеті Молотова накрили святкову вечерю. Господар вечора, Йосип Сталін, підняв келих і виголосив тост: "Я знаю, як німецький народ любить фюрера. Тому я хочу випити за його здоров'я". За наступні 6 років великої війни в світі було вбито майже 100 мільйонів людей. 

Кореспондент ТСН Дмитро Святненко

Залиште свій коментар

Вибір редакції