Росія перехопила в України контракт на постачання електроенергії до Литви

Дворічні переговори України з Литвою про постчання електроенергії завершилися нічим.

Російська компанія "Інтер РАО ЄЕС" уклала десятирічний контракт з литовською Energijos Realizacijos Centras (ERC) на постачання в країну 2,5 млрд. кВт/год в рік починаючи з 2010 року.

Про це компанія повідомила в п'ятницю.

Зараз "Інтер РАО" експортує до Литви близько 2 млрд. з 7 млрд. кВт/год, які країна споживає за рік. Суму контракту в "Інтер РАО" не розголошують, уточнюючи лише, що формула ціни враховуватиме "експортне ціноутворення на російському ринку електроенергії і транзитні витрати".

Контракт з Росією фактично означає закриття литовського ринку для українських постачальників, вважає перший замміністра палива і енергетики України Олег Бугаєв.

"Литва більше не потребує додаткових об'ємів електроенергії, але ми не втрачаємо надії", - сказав він.

Литва узяла на себе зобов'язання перед Євросоюзом закрити в 2009 році єдину в країні атомну електростанцію – Ігналінську (корисна віддача в 2008 році – понад 9 млрд. кВт/год). Зараз частина електроенергії АЕС, побудованої в радянські часи для забезпечення енергією країн Балтії і Білорусі, постачається на експорт, але з 2010 року Литва перетвориться з енергонадлишкової в енергодефіцитну країну. Їй доведеться покладатися на резерви своїх теплових електростанцій та імпорт електроенергії.

Україна і Литва ведуть переговори про закупівлі української електроенергії останні два роки. Раніше заявлялося, що Україна розглядує можливість експорту до Литви через Білорусію до 2 млрд. кВт/год на рік. Високопоставлене джерело в Мінпаливенерго пояснило, що здійсненню цих планів "перешкодила Білорусь, яка виставила високі ставки транзиту і таким чином зробила українську електроенергію неконкурентоспроможною".

Тепер єдина можливість наростити експорт електроенергії з України – з'єднати європейську і українську енергосистеми, відзначає аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital Олександр Паращий. З ним погоджується і Бугаєв:

"Стратегічно ми більше націлені на Європу і, за великим рахунком, не впускаємо російські компанії на європейські ринки. Якщо Україна з'єднається з UCTE (Об'єднана європейська енергосистема – ред.), тоді, можливо, і країни Балтії по-іншому дивитимуться на нас".

Зараз Україна експортує до Угорщини, Польщі, Словаччини і Румунії електроенергію, яка виробляється на енергоострові Бурштинськой ТЕС, який в 2002 році був синхронізований з європейською енергосистемою і не має зв'язку з об'єднаною енергосистемою України. Але експортний потенціал енергоострова, узгоджений з UCTE, дуже малий: у літній період він складає 550 Мвт, в зимовий – 500 Мвт.

На думку Олега Бугаєва, збільшити експорт в два-три рази (у 2008 році – 9 млрд. кВт/год.) можна за рахунок інтеграції нашої енергосистеми в UCTE.

"Україна подала заявку ще в 2006 році, і зараз ведуться роботи з приведення нашої системи до європейських технічних стандартів. Але для установки з'єднання з UCTE необхідна модернізація енергосистеми – на це піде 3-5 років", - відзначає він.

Нагадаємо, всередині лютого повідомлялося, що Україна домовилася з Литвою та Білоруссю про постачання електроенергії до Литви. За підсумком домовленості була створена експертна група, яка повинна була до травня розробити конкретні плани і проекти постачання енергії.

Читайте також:

НКРЕ пропонує підвищити тарифи на електрику з 1 квітня

Ющенко закликає підвищити тарифи на енергоносії

Угорщина блокує постачання електрики з України. Фігурує Фірташ

1,3 мільйонів американців залишились без електрики

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: