Росія та Євросоюз побили горщики: як Україна може використати це на свою користь

Росія та Євросоюз побили горщики: як Україна може використати це на свою користь

Фото: ТСН.ua

Україна може підказати ЄС больові точки Росії, в які можна спрямувати санкційний удар.

Віднедавна говорити про діалог з Росією в Євросоюзі стало не модним. Ба більше, навіть токсичним. Але приводом стали не жорстокі затримання і побиття мітингарів у Росії, та ув’язнення Олексія Навального. І навіть не безглузді пояснення німецьких дипломатів щодо добудови "Північного потоку-2" попри американські санкції. Другий тиждень поспіль Брюссель лихоманить від провального візиту очільника європейської дипломатії Жозепа Борреля до Москви. На спільній пресконференції Сергій Лавров не тільки особисто принизив Борреля, а й всю європейську політику. А в четвер, 11 лютого, глава МЗС РФ підвищив ставки. Коментуючи розрив відносин з ЄС, якщо той запровадить нові санкції проти Росії, Лавров сказав: "Хочеш миру, готуйся до війни". 

ТСН.ua розбирався, хто зрештою залишиться в ізоляції, та як Україна може скористатися черговим дипломатичним скандалом між Брюсселем та Москвою. 

Європейська преса палає новинами про нове загострення між Євросоюзом і Росією. Всі сварять верховного представника ЄС у закордонних справах Жозепа Борреля. Минулого тижня він з’їздив до Москви пересвідчитися, що мітингарів там жбурляють в автозаки і кидають за ґрати, а Олексій Навальний справді сидить у тюрмі. 

ТСН.ua вже писав, що це був перший візит європейського чиновника такого рівня до Росії за останні чотири роки. Та найепічніше те, що попри кричущі нехтування Москвою міжнародним правом та правами людини, своїм візитом Жозеп Боррель хотів показати, що двері для діалогу з Росією все ж треба лишати відкритими. 

За це європейський чиновник добряче поплатився. Перший ляпас отримав ще на пресконференції з Лавровим у Москві, де Борреля добряче принизили. Другий вже вдома, коли викликали на килим до Європарламенту, де зажадали його відставки. А бельгійська євродепутатка Ассіта Канко навіть запитала у Борреля іспанською (Боррель іспанський політик - Авт.), чи не бракує ЄС після його візиту певної частини чоловічої анатомії. 

Не залишилися осторонь і європейські ЗМІ. Одні писали, що це найглибша яма, в яку впали й без того заморожені відносини ЄС-РФ. Інші, що ЄС не має правильної стратегії щодо Росії, тому немає сенсу шукати діалогу і перезавантажувати відносини з Москвою, якщо сама Москва цього не хоче.  

Одразу після цього Боррель заговорив про необхідність запровадження нових санкцій проти Росії, але хибним свій візит до Москви все ж визнати відмовився. За інформацією Reuters, вже цього місяця Євросоюз може запровадити нові персональні санкції проти росіян з оточення президента РФ Володимира Путіна (йдеться про заборону в’їзду до ЄС та замороження активів). 

За словами Надзвичайного і Повноважного посла, постійного представника України в ЄС у 2008-2010 рр. Андрія Веселовського, загострення між РФ і ЄС природне й очікуване. Росія віддаляється від США, отримавши передих у питанні стратегічних озброєнь, подовживши договір СНВ-3 про стратегічні і наступальні озброєння на 5 років. І це певною мірою розв’язало Москві руки, щоб посваритися ще й з ЄС. 

"Вони це роблять навмисне, створюють враження, що сваряться, щоб заохотити Брюссель більше їх любити і дбати про них. Нещодавно ми чули вислови з французького і німецького боку, якщо не давати поблажок Росії, вона приєднається до Китаю, і це буде величезна загрозлива машина, яка поглине демократичний світ. Це зрозуміла російська гра. Чому її не розуміють у Брюсселі? Візьміть випадок із Боррелем. Вихований в іспанських демократичних традиціях, він має певні ілюзії, які тривають вже 50 років. Свого часу він навіть мав якісь особливі симпатії до пізнього СРСР і ранньої РФ. Тому Боррель і поїхав до Москви, виходячи зі своїх старих понять і симпатій. Йому дали ляпаса, щоб підкреслити, що Росія тільки тоді зможе задуматися, мовляв, дружити їй більше з Китаєм, чи ні, якщо їй будуть поступатися", - каже ТСН.ua Андрій Веселовський. 

Чи може Україна використати нову сварку між Брюсселем і Москвою у власних інтересах? Відповідь очевидна: не просто може, а повинна. Особливо після того, як на онлайн-засіданні Радбезу ООН (скликаного, до речі, на вимогу Москви) у четвер, 11 лютого, постійний представник РФ заявив, що "Росія не брала на себе зобов’язань по Будапештському меморандуму", на Донбасі - це "Україна окупувала Україну", а Франція і Німеччина є "співучасниками злочинів" проти Донбасу. 

Повна нормалізація відносин між Євросоюзом та Росією, на думку Жозепа Борреля, можлива тільки після реалізації Мінських домовленостей. Це позитивна заява. Але цього недостатньо. Рівно шість років минуло від дня підписання Мінська-2, а зрушень немає. На думку старшого аналітика Центру "Нова Європа" Леоніда Літри, Україна може делікатно підказати ЄС, які санкції для Росії виявляться досить болючими. Наприклад, повне "поховання" "Північного потоку-2". 

"Своїми заявами Лавров намагається попередити ЄС не вводити нові санкції, адже тоді, за словами Лаврова, можуть бути зовсім розірвані відносини між ЄС та Росією. Наскільки я розумію, список можливих санкцій Брюсселем якраз формується. І Боррель, коли отримав в Європарламенті достатньо багато гострої критики, пообіцяв, що надасть список санкцій. І саме тут Київ може підказати больові точки Росії. Мені здається, Україна має використати цей момент, підкресливши, що з Росією, агресором, неможливо вести якісь діалоги, робити перезавантаження відносин, звільнити Навального… Це не мова, яка Росії зрозуміла", - говорить ТСН.ua Леонід Літра.  

Новини України: в Європарламенті ухвалили резолюцію асоціації України з ЄС

Новини України: в Європарламенті ухвалили резолюцію асоціації України з ЄС

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
4738
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація