Росія збирається покарати Україну і Європу

Москва планує докласти максимум зусиль, щоб добитися участі у модернізації української ГТС. Для цього російська влада вдається до шантажу та погроз.

Росія розпочинає активну дипломатичну роботу з метою перегляду брюссельських домовленостей між Україною і ЄС в газовій сфері.

За інформацією газети "Комерсант-Україна", ця тема стане ключовою в ході візиту президента Росії Дмитра Мєдвєдєва до Німеччини 31 березня.

Крім того, напередодні прем'єр-міністр Росії Володимир Путін обнародував план дій на випадок, якщо "Газпром" все ж не допустять до модернізації газотранспортної системи України. Москва погрожує переглянути стосунки з компаніями ЄС, які інвестують в російську енергетику, а заразом скоректувати плани із закупівлі газотранспортного устаткування в Європі.

Протидію брюссельським домовленостям Росія почала у двох напрямах. Прийняте Радбезом РФ 24 березня рішення про перенесення термінів російсько-українських міжурядових консультацій, де планувалося обговорити питання про надання Києву кредиту в 5 млрд. доларів, завдає удару по позиціях прем'єра Юлії Тимошенко, на яку Росія останнім часом робила ставку напередодні президентських виборів на Україні в січні 2010 року, вважає газета. Тим самим Москва послала Тимошенко чіткий сигнал про те, що вона може втратити підтримку Росії в протистоянні з президентом Віктором Ющенком.

Джерела видання в апараті російського уряду стверджують, що дата консультацій не визначена, а їх термін "повністю залежить від лінії поведінки української сторони і готовності врахувати інтереси Росії як постачальника газу".

На європейському фронті Москва, схоже, має намір використовувати колишню стратегію, мобілізувавши своїх прихильників в ЄС. Вчора, 25 березня, прес-служба президента РФ повідомила, що 31 березня по дорозі до Лондона на саміт G20 Дмитро Мєдвєдєв відвідає Берлін і проведе переговори з канцлером ФРН Ангелою Меркель.

"В світлі нинішньої ситуації питання про брюссельську декларацію (щодо модернізації української ГТС – ТСН.ua) набуває первинного значення і, поза сумнівом, обговорюватиметься з канцлером", - заявили в МЗС Росії. – "Німеччина традиційно є нашим партнером в ЄС, ми реалізуємо багато спільних енергетичних проектів, так що у Берліна напевно буде адекватне сприйняття ситуації".

У діалозі з європейцями Москва готова зайняти вкрай жорстку позицію. Лінію поведінки Росії, у випадку якщо ЄС не піде на поступки, 23 березня оприлюднив прем'єр Володимир Путін. Він заявив, що спроби системного ігнорування інтересів приведуть до зміни відношення Москви до всіх проектів на території РФ у сфері енергетики, де бере участь європейський капітал.

"Це стосується вугілля, атомної енергетики, електроенергетики, куди європейські компанії зробили величезні капіталовкладення, які вимірюються мільярдами доларів. Це стосується, зрозуміло, видобування нафти і газу, це стосується транспорту", - перерахував Путін.

У тому ж контексті прем'єр РФ згадав і закупівлі в Європі "газотранспортного устаткування на 26 млрд. доларів".

"Якщо інтереси Росії ігноруватимуться, ми будемо змушені почати перегляд принципів наших стосунків з партнерами", - пригрозив він.

Подібна погроза на адресу європейського капіталу в РФ звучить ледь не вперше. Жорсткість позиції Кремля і його готовність йти на крайні заходи пояснюються тим, що для Москви питання контролю української ГТС має принципове значення. За деякими даними, Радбез РФ ще влітку минулого року обговорював це питання. Підсумком дискусій стало рішення про те, що лише передача ГТС України в концесію консорціуму за участю "Газпрому" може гарантувати РФ статус енергетичної наддержави.

У ЄС загрози Москви, схоже, сприйняли серйозно і готові до переходу конфлікту з РФ в політичну площину.

"З таким формулюванням питання стосується вже не лише енергетичних, але і політичних стосунків між ЄС і Росією", - заявив представник Єврокомісії Ферран Таррадельяс Еспуні, коментуючи слова Володимира Путіна.

Читайте також:

Росія наполягає: модернізувати українську ГТС без її дозвілу не можна

Європа просить Росію не втручатися в українську ГТС

Тимошенко готова їхати до Москви миритися з Путіним

Тимошенко порівняла угоду по ГТС з перемогою "Шахтаря" над ЦСКА

Росія заморозила урядові відносини з Україною

Росія погрожує Україні "масовим" переглядом газових контрактів

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: