Російські археологи незаконно проводять розкопки в Криму й привласнили понад мільйон артефактів – МінТОТ

Дата публікації
Перегляди
1659
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Російські археологи незаконно проводять розкопки в Криму й привласнили понад мільйон артефактів – МінТОТ

Фото: pixabay.com

Україна вважає за потрібне запровадити на півострові моніторинг спеціальної місії ЮНЕСКО.

Російські археологи активно займаються розкопками в анексованому Криму та присвоїли вже понад мільйон артефактів. Відповідно потрібен моніторинг спеціальної місії ЮНЕСКО і оперативне реагування щодо всіх фактів порушень з боку Росії.

Про це зазначив заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Юсуф Куркчі, передає "Укрінформ".

"Для України критично важливим є забезпечення моніторингу ситуації з культурною спадщиною на території Криму за допомогою спеціальної місії ЮНЕСКО та інших механізмів, забезпечення оперативного реагування на міжнародних майданчиках з фактів порушення щодо об'єктів культурної спадщини, зокрема, фактів проведення розкопок, реконструкцій, вивезення з території Криму об'єктів культурної спадщини", - зазначив Куркчі.

До археологічних розкопок у Криму також залучають, крім росіян, інших іноземців.

"Необхідний інструмент введення санкцій на рівні міжнародних організацій. Повинна бути створена ситуація, коли участь вчених у наукових заходах на території Криму буде створювати загрозу їхній науковій кар'єрі", - сказав Куркчі.

Актуальною є й проблема легалізації Росією об'єктів культурної спадщини на території Криму. За російським законодавством, зокрема, були перереєстровані Бахчисарайський історико-культурний заповідник, історико-архітектурний заповідник Неаполь Скіфський, Східно-Кримський історико-культурний музей-заповідник, Ялтинський історико-літературний музей та інші об'єкти культури, на території яких стали можливі незаконні археологічні розкопки. Як зазначив заступник міністра, від 2014 до 2017 року було видано понад 90 дозволів на проведення археологічних розкопок на території Криму.

Водночас для створення "легальних" підстав для проведення розкопок на півострові російська влада встановила "академічні контакти кримських об'єктів з профільними державними установами культури", в тому числі з державною установою "Ермітаж". При цьому значне число розкопок було проведено в рамках реалізації таких інфраструктурних проектів, як будівництво транспортного переходу через Керченську протоку, будівництво магістрального газопроводу, будівництво енергомоста і будівництво так званої траси "Таврида", повідомив Куркчі.

"Терміни реалізації археологічних розкопок були обмежені термінами робіт проектів. Тільки за час будівництва транспортного переходу через Керченську протоку археологами було видобуто понад 1 мільйон артефактів", - заявив заступник міністра.

У травні 2019-го інститут археології Російської академічної наук опублікував двотомне дослідження "Крим-Таврида", присвячене результатам розкопок, проведених у 2017-2018 роках.

"Фрагменти цього дослідження опубліковані на сайті РАН. Таким чином РФ нарощує темпи проведення археологічних розкопок у Криму, при цьому масштаби, якість і правила проведення робіт в даний час Україні оцінити неможливо", - зазначив Куркчі.

Раніше повідомлялося, що порти в окупованому Криму та чорноморському басейні РФ вперше стали збитковими через санкції.

Європейський суд з прав людини оголосив дату розгляду кримського позову України до Росії

Європейський суд з прав людини оголосив дату розгляду кримського позову України до Росії

 

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1659
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація