Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Рожкова запевняє, що "список НБУ" щодо працівників "1+1" уперше побачила в Інтернеті та назвала документ "чернеткою"

Регулятор проводить перевірку законності операцій фізосіб у "ПриватБанку".

У Нацбанку список регулятора щодо працівників холдингу "1+1 Media", який напередодні спровокував скандал, називають суто технічним документом, а також порівнюють з "чернеткою".

Про це сьогодні, 9 лютого, на брифінгу розповіла заступниця голови правління НБУ Катерина Рожкова.

Вона пояснила, на що загалом регулятор проводить перевірку щодо фінансових операцій шести тисяч осіб у ПриватБанку". Частина з них, до 50 осіб, пов'язані з компаніями, які належать колишнім власникам "ПриватБанку". У списку фігурують ведучі та топ-менеджери телеканалу "1+1".

Заступниця голови НБУ стверджує, що, мовляв, список із працівниками "1+1 Media" уперше побачила в Інтернеті.

"Я досі не можу зрозуміти… Ми вчора всі з преси дізналися. Тому що там он сайт, цих людей тут немає. Як взагалі це могло потрапити в публічну площину. Зрозуміло, що буде зараз розслідування. Зрозуміло, що ми будемо зараз шукати тих, хто допустив витік інформації. Тим більше, що в мене є сумніви – документ не зареєстровано, тобто він виглядає як чернетка. Не знаю, я його вживу не бачила. Бачила на сайті чи десь… Я не знаю, хто його там опублікував. Тому це питання. Це ми будемо окремо вирішувати і окремо будемо шукати, де витік, і будемо накладати дуже серйозні санкції", - пообіцяла Рожкова.

Загалом, протягом 2017 року Нацбанк передав правоохоронцям 33 пакети документів про сумнівні фінансові операції великої кількості клієнтів у 40 різних банках.

"Були випадки, коли ми аналізували операції, пов'язані з іншими медіа-каналами, де ми бачили ознаки шахрайських дій. Просто питання в тому, що є банківська таємниця. Якщо ми проаналізували і нічого не побачили, ми навіть у банку не беремо ці документи, ми їх лишаємо там. Якщо ми підтвердили ознаки шахрайства, ми формуємо довідку, під яку підкладаємо докази і передаємо до правоохоронних органів. Усе, що ми робимо під грифом "банківська таємниця", "документи для службового використання", спрямовано якраз на те, щоб не допустити маніпуляції навіть не нами, а особами, які просто потрапили в периметр перевірки", - зауважила Рожкова.

Вона запевнила, що перевірки проводять не за критеріями професійної діяльності фізичних осіб.

"Ми перевіряємо не за критерієм професійної діяльності. Завжди першою ознакою, на яку ми звертаємо увагу, є незвичність фінансової операції. Що таке незвичність? Перше – джерела. Як в першому прикладі. Якщо ми подивилися… Окей, люди можуть бути друзями, це не проблема. Але в нас є ознаки підозрілих операцій, до яких відноситься фінансова допомога між людьми або компаніями, які не є пов'язаними. Ми подивилися статки цих людей – не відповідають, немає в них джерел, щоб надавати таку фінансову допомогу. Отут є питання. І це можуть бути різні фізичні особи, належати до різних професій. У тому числі можуть сліпо використовувати персональні дані фізичних осіб. Тобто вони можуть бути непричетними до того", - зауважила Рожкова.

ВідеоНародні депутати стали на захист журналістів "1+1"

Розмір зарплат частини співробітників "1+1", пересування грошей рахунками від початку їх відкриття у банку - таку інформацію запросив в "Приватбанку" Національний банк України. Пізніше на запит ТСН свої дії НБУ пояснив виявленням підозрілих транзакцій при перевірці націоналізованого банку.

Народні депутати стали на захист журналістів "1+1"

Заступниця голови НБУ пояснила, звідки взагалі взялися списки фізосіб щодо фінансових операцій яких проводять розслідування.

"Компанія Kroll завершила своє розслідування операцій у "ПриватБанку", які відбувалися протягом останніх 10 років. За результатами цього розслідування компанія випустила звіт, у якому були зазначені основні порушення і зазначена сума збитку, фактично нанесено сьогодні вже державному банку. У рамках цього розслідування було виявлено цілу низку більш дрібних операцій, які можуть мати ознаки незаконних. Зокрема, ці операції можуть бути пов'язані з відмиванням коштів, з ухиленням від сплати податків", - сказала Рожкова.

Вона зазначила, що регулятор зобов'язаний ці операції або спростувати, що там немає порушень, або ж підтвердити. У разі підтвердження матеріали передадуть правоохоронним органам.

"У рамках перевірки в "ПриватБанку" працівники НБУ запитали інформацію про фінансові операції понад 6 тисяч фізичних осіб. Серед них є близько 50 фізичних осіб, акціонерів, керівників різного рівня компанії, яка належить екс-власникам "ПриватБанку", - уточнила Рожкова.

Заступниця керівника Нацбанку навела два приклади порушень, які взагалі виявили в "ПриватБанку".

"Протягом перевірок ми ідентифікували таку операцію. Одна фізична особа, використовуючи платіжну картку "ПриватБанку", сплачувала нею за гру в казино за межами України. Картка була кредитна. А погашення кредиту здійснювалося фізичними особами на території України. Це були дуже різні фізичні особи, абсолютно не пов'язані з власником картки – не родичі, не працівники. Аналіз фінансових операцій цих фізосіб засвідчив, що вони не мали офіційних джерел для надання такої фінансової допомоги для погашення кредиту. Це є класичним прикладом порушення законодавства. Сума, про яку йдеться, - 622 мільйони гривень", - сказала Рожкова.

ВідеоДепутати та журналісти обурені наміром НБУ дізнатися зарплати працівників "1+1"

Напередодні лист з вимогою надати виписку з рахунків регулятор надіслав "ПриватБанку". Саме там до недавнього часу працівники отримували зарплати. Політики, журналісти, експерти напередодні під час програми "Право на владу" не приховували свого обурення.

Депутати та журналісти обурені наміром НБУ дізнатися зарплати працівників "1+1"

Інший випадок стосується руху коштів державної компанії.

"Кошти державної компанії в галузі енергетики (40 мільйонів доларів) через низку транзакцій опиняються на рахунках компаній, які відкриті в кіпрській філії "ПриватБанку". Бенефіціарами цих компаній є фізичні особи, які фігурують у нашому списку. Далі кошти, отримані від державної компанії, використовуються фактично на особисті цілі фізичних осіб. І таких прикладів дуже-дуже багато, включаючи приклади формування капіталу чи субординованого боргу дочірніх компаній "ПриватБанку" в інших юрисдикціях", - сказала заступниця голови НБУ.

Рожкова наголосила, що "в багатьох випадках ми фіксуємо, що особисті дані фізичних осіб, які начебто задіяні в таких операціях, можуть використовуватися без відома фізичних осіб. І мені прикро, що ми сьогодні розслідуємо операції, в окремих із яких задіяні фізичні особи із списку, про який ідеться".

Вона також пояснила, як до списку потрапили сценічні псевдоніми та дівочі прізвища, які в принципі не могли фігурувати в цих операціях, бо в людей за паспортами - зовсім інші прізвища: "Я показувала цей перелік. Це шість тисяч фізичних осіб. Крім того, є ще юридичні особи, за якими робилися запити. Звичайно, формується з різних джерел. Тому я не виключаю, що документ, на який усі посилаються, є суто технічним документом найнижчого рівня. Як це працює? Приходить інспекція, робить певну вибірку, знаходить якісь ознаки. В цьому випадку нам ці ознаки надали працівники компанії Kroll. Після цього вибірка уточнюється, перевіряються фінансові операції, потоки між рахунками. Тобто це технічна робота, тому там можуть бути помилки. Більше того, якщо ці помилки є, або, скажімо, запит чи його суттєвість не підтверджується, взагалі припиняється подальше розслідування. Це дійсно технічна робота. Так завжди працюють будь-які перевірки".

Тим часом "1+1 Медіа" відреагувала на заяву НБУ про "транзакції з порушеннями". Медіакомпанія в такій відповіді регулятора не бачить пояснення щодо можливого використання НБУ для політичного тиску на неї.

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції