"Розпатякався не на жарт". Як в Україні відреагували на гучні погрози Путіна

За словами політичних діячів, сьогоднішні заяви президента РФ жодних перспектив і логіки не мають.

Президент Росії Володимир Путін пригрозив загостренням війни й у інших "зонах", якщо США нададуть Україні зброю. Він також натякнув, що у бойовиків достатньо зброї, і кількість жертв може значно збільшитися.

За його словами, "є міжнародні правила і підходи: поставка зброї в зону конфлікту не йде на користь умиротворення, а лише погіршує ситуацію".

"У самопроголошених республік достатньо зброї, в тому числі захопленої у протиборчої сторони – у націоналістичних батальйонів і так далі. І якщо американська зброя надходитиме в зону конфлікту, буде важко сказати, як чинитимуть самопроголошені республіки. Можливо, вони направлять наявну у них зброю в інші зони конфлікту, які чутливі для тих, хто створює проблеми для них", – сказав Путін.

Президент Росії також заявив, що він готовий погодитися на присутність миротворців ООН на Донбасі. Утім, очікувано, що Путін одразу наголосив на умовах, за яких може розглядати такий варіант розвитку подій.

Такі гучні та погрозливі заяви прокоментували українські політики, діячі та Міністерство закордонних справ.

За словами народного депутату від БПП Ірини Фриз, міжнародне співтовариство має жорстко відреагувати на визнання президента Росії Володимира Путіна про наявність зброї у підтримуваних Москвою бойовиків на Донбасі. Вона також зазначила, що російський президент сам підтвердив причетність Росії до підтримки бойовиків на Донбасі.

"Погрози Путіна щодо активізації російських бандформувань та терористичних осередків на інших "вразливих" територіях України у випадку надання Сполученими Штатами зброї Україні мають знайти жорстку реакцію міжнародної спільноти. Керівник РФ цією заявою офіційно підтвердив тези української сторони: повний контроль Кремлем та керівництво терористичними організаціями ЛНР, ДНР, постачання їм зброї, планування та управління підривною діяльністю проти суверенної держави Україна. Відвертість президента РФ має стати підставою для підвищення економічного та політичного тиску на Москву", – написала Фриз.

Вона також наголосила, що бойовики самопроголошених маріонеткових "республік" на сьогодні не мають необхідних ресурсів та потенціалу для самостійного наступу. Єдиний сценарій, що дозволяє розглядати розширення окупованих територій – це російське вторгнення.

"Таким чином, заява Путіна – це прямий шантаж США та погроза Україні війною. Такі заяви не можуть залишатися непоміченими в Європі. Переконана, що Україна в ООН має ініціювати слухання та розслідування щодо підтримки Росією міжнародного тероризму", – додала вона.

ВідеоПутін пригрозив атакою бойовиків "Л/ДНР"

Міжнародний оглядач Іван Яковина зазначає, що загалом ситуація "неприємна", невідомо як на це відповість Захід, але ядерної війни ніхто не хоче.

"Коротше, ситуація, по-моєму, така. Спочатку Порошенко висуває ідею введення миротворців. Одразу після цього Путін каже: "ОК! Ми згодні. Тільки кілька умов є, але ми за". Вносить резолюцію в РБ ООН з цими умовами, категорично неприйнятними для України. Путін продовжує: "Якщо резолюція проходить, то на Донбасі настає мир, я тут же домовляюся з Кімом щодо Кореї, там теж все буде добре". Ну а якщо не проходить, то на Донбасі буде ось що: "[ДЛНР] направлять наявну у них зброю в інші зони конфлікту, які чутливі для тих, хто створює проблеми для них", а щодо Кореї нових санкцій не буде, *** з нею самі, хоч ядерну війну починайте, нам насрати". Простіше кажучи: "Або мир на Донбасі і Кореї, або війна там і там", – написав він у Facebook.

Народний депутат від "Батьківщини" Ігор Луценко написав, що миротворці – це заздалегідь програшний хід, у який Україна вляпалася з усієї сили.

"Миротворці – увага! – зазвичай вводяться у зону громадянських конфліктів. Така історична практика. І коли ми, українці, вимовляємо цю фразу "ми готові дати дозвіл на введення миротворців", то, як мінімум, ця фраза потребує наступного досить складного пояснення: якщо на введення миротворців погодиться Росія у статусі агресора. Але це пояснення буде звучати дивно, бо офіційно Україна як держава не визнала Росію агресором, не оголошувала воєнний стан і не розривала дипломатичні стосунки чи договір про дружбу і партнерство (постанова парламенту є радше політичним актом, котрий не має визначальних зовнішніх правових наслідків для країни). Як наслідок, за замовчуванням, нас зрозуміють, що ми таки погодилися, щоб іноземні війська розбороняли наш "громадянський конфлікт", – йдеться у повідомленні.

За словами нардепа, коли зараз кажуть, що Путін спотворив ідею Порошенка про миротворців – то це елементарно очікувана реакція Москви, де сидять спеціалісти, котрі розуміють практику застосування миротворчих сил, традиції та правові рамки таких заходів.

"Що нас чекає? Росіяни скажуть – ми не проти миротворців! Нехай приходять і розбороняють конфлікт у нашій офіційно дружній до нас і братній державі. І знову будуть питання до нас – а чому тоді ви, українці, гальмуєте процес введення миротворців? Повторю, миротворці вводяться традиційно тоді, коли в країні йде громадянська війна і офіційний уряд не здатен її приборкати, оскільки уряд існує суто номінально. І лише з єдиною метою – заморозити конфлікт та розвести сили. Типовий приклад введення миротворчих сил – чи Придністров'я", – зазначив депутат Луценко.

ВідеоКурт Волкер заявив, що РФ має вивести зі зони АТО війська для реалізації Мінських домовленостей

Директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос написав, що усі заяви Путіна побудовані так, щоб відвести від себе будь-які підозри.

"Сьогодні пуйло розпатякалося не на жарт. Чого варта одна тільки фраза: "Якщо американська зброя буде надходити в зону конфлікту, важко сказати, як будуть реагувати самопроголошені республіки. Може бути, вони направлять зброю, що в них є, в інші зони конфлікту, які є чутливими для тих, хто створює проблеми для них"?

Сама фраза побудована так, щоб відвести від себе будь-які підозри. Свято модальності - "важко сказати", "може бути", тобто це скоріше міркування вголос, ніж чітко визначена позиція", – написав він.

За словами Семиволоса, саму постановку питання у вигляді можливості перекидання російської зброї в інші зони конфлікту, можна розглядати як загрозу або наступу російських гібридних військ вглиб української території, або переміщення важкого озброєння на лінію розмежування, або спробу вчинити збройний заколот всередині України, або просто погано сформульоване речення, за яким немає нічого крім переляку і спроби знайти аргументи на користь противників надання зброї Україні.

"Втім, щоб не значили ці слова, ми їх можемо і маємо використати для чергової демонстрації світові терористичної сутності нашого сусіда - бо, зрештою, фраза "чутливі для тих, хто створює проблеми для них" означає, що Росія у відповідь погрожує фінансувати ісламістські терористичні угруповання. Агов, Трампе!", – додав він.

Своєю чергою у Міністерстві закордонних справ України взяли до уваги заяву президента РФ щодо можливості розміщення миротворців ООН на Донбасі, оприлюднену в ЗМІ. У відомстві вважають, що розгортання миротворчої операції ООН може сприяти відновленню миру та безпеки на Сході України.

"Метою такої операції мало б стати забезпечення тривалого миру в окремих районах Донецької і Луганської областей України на основі Мінських домовленостей та з дотриманням основоположних принципів і норм Статуту ООН з одночасним посиленням присутності СММ ОБСЄ. Відтоді Росія як держава-агресор постійно саботувала пропозиції України, відмовляючись розглядати наше звернення в РБ ООН і навіть стверджуючи, як це було в червні 2016 року, що Україна не зверталася до РБ", – йдеться у заяві.

У МЗС додали, що Україна завжди відстоювала чітку позицію, що будь-яка міжнародна миротворча присутність має запроваджуватися за згодою та після вичерпних консультацій з українською стороною, передбачати виведення всіх окупаційних військ та найманців, а також їхньої зброї з території України і забезпечувати надійний контроль українсько-російського кордону для запобігання потраплянню російських військових, зброї, техніки і найманців на територію України.

"У разі ухваленням рішення про запровадження операції з підтримання миру (ОПМ), не може бути й мови про присутність військового чи іншого персоналу сторони-агресора на території України під виглядом миротворців, оскільки це суперечитиме базовим принципам миротворчої діяльності ООН. Рівною мірою не може йти мови про отримання згоди на проведення ОПМ від незаконних збройних формувань, які діють на території ОРДЛО за підтримки, фінансування і матеріально-технічного забезпечення з боку РФ", – додали у МЗС.

У Міністерстві наголосили, що оприлюднена ЗМІ інформація про заяву президента РФ свідчить про чергове намагання Росії як сторони конфлікту представити агресію внутрішньо-українським конфліктом та спотворити саму ідею та цілі запровадження миротворчої операції, що не слугуватиме досягненню головної мети – встановлення сталого миру на Донбасі та відновлення територіальної цілісності України.

Колишній заступник глави Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Віктор Андрусів заявив, що сьогоднішні заяви Путіна жодних перспектив і логіки не мають.

"В заяві Путіна про миротворців єдине цінне - це згадування миротворців. Все інше, звісно, жодних перспектив і логіки немає. Що цінного у цій згадці? По-перше, що питання миротворчої місії готові обговорювати в РФ. Так спочатку будуть висуватись абсурдні пропозиції про роль цього контингенту, але вже сам факт таких розмов має більшу цінність, ніж обговорення мертвих Мінських домовленостей. По-друге, заява свідчить, що військове вирішення проблеми Донбасу, як і можливе визнання республік чи заморожування конфлікту в Кремлі поступається питанню повернення окупованих територій Україні. Тобто повернути ОРДЛО на сьогодні більш вигідно для Путіна ніж не повертати. Насправді, треба розуміти, що Мінські домовленості на сьогодні є підставою заморожування конфлікту, оскільки не можуть бути виконані. Тоді як розмова про миротворців виводить з Мінського тупика", – написав він на своїй сторінці у Facebook.

За його словами, зміна риторики і створення нового поля для діалогу безперечно є наслідком жорсткої позиції США та ЄС по Росії. Путін хоче змінити катастрофічний тренд, який вималювався для нього після введення нових санкцій. Плюс бажання України заморозити конфлікт з прийняттям нового закону про окуповані території, зменшує шанси на впихування нестабільних територій назад.

Залиште свій коментар