Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
"РПЦ має зректися автокефалії". У Вселенському патріархаті попередили Кирила

Архієрей Константинопольської церкви переконаний, що нові церкви підпорядковуються Вселенському престолу.

Якщо Російська православна церква ставить під сумнів першість Вселенського патріарха, вона повинна зректися автокефалії.

Про це в інтерв’ю ВВС заявив архієрей Константинопольської церкви, представник Вселенського патріархату при Всесвітній раді церков, доктор богослов'я, який давно та глибоко займається українською проблематикою, архієпископ Тельміський Іов (Геча).

За його словами, проголошувати автокефалію юридично має право саме Константинополь, про відповідну норму йдеться у томосах всіх нових церков, які визнають першість Вселенського патріархату. "Тут на світовому рівні суддею чи арбітром є Константинополь і ніхто інший, згідно з канонами, згідно з православною еклезіологією", - сказав він.

Таким чином, РПЦ має зректися своєї автокефалії, якщо ставить під сумнів юридичне право. Архієпископ Іов нагадав, що патріарший статус Московській церкві надав у XVI столітті Вселенський патріарх Єремія ІІ. У документі наголошувалось, що московському архієрею дається право називати себе патріархом при тому, що він має визнавати Константинопольського патріарха як свого главу. "Деякі каноністи вважають, що, оскільки ці нові патріархати, нові автокефалії були створені Вселенським патріархатом, то в певний момент, якщо Вселенський патріархат вважатиме це за потрібне, він може і скасувати цей статус", - каже владика Іов.

Утім, в Константинопольському патріархаті переконані, що після різкої реакції РПЦ на можливість надання томосу Українській православній церкві РПЦ повернеться до єднання з Вселенським престолом, який не збирається розривати відносини.

"Але якщо така ситуація триватиме довгий час, звичайно, Вселенський престол буде змушений ухвалювати певні рішення, щоб забезпечити єдність церкви", - пояснив архієпископ. Причинами розриву можуть бути "щось дуже сильне стосовно віровчення або канонічного устрою церкви".

"Історія нас вчить, що всі православні церкви без винятку і найперше Православна церква в Росії, коли приходить момент загрози, якоїсь проблеми, вдаються до Константинополя за підтримкою і порадою", - каже він.

"Думаю, ніхто наразі у православному світі не бажає, щоби церкви ізолювали себе одна від одної… Так що я оптиміст, і думаю, що православна церква знайде вихід з цього становища", - говорить архієпископ Іов.

ВідеоТомос для України: як просувається процес отримання автокефалії для православної церкви

Увесь український православний світ в очікуванні. Уже до кінця листопада очікується Об'єднавчий Собор, де священики з усіх наявних в Україні православних церков мають створити нову Єдину помісну православну церкву та обрати її очільника. Тільки після цього Патріарху нової церкви буде наданий Томос про автокефалію і закінчаться 300 років церковної анексії Київського престолу російським патріархатом. 

Томос для України: як просувається процес отримання автокефалії для православної церкви

Залиште свій коментар

Вибір редакції