РПЦ не збирається знімати з гетьмана Мазепи анафему

РПЦ вважає, що це стало б "визнанням принципової можливості погрішимості церкви і безпідставності й інших її анафем".

Російська православна церква виключає можливість зняття анафеми з гетьмана Івана Мазепи.

Про це повідомив член Синодальної богословської комісії, клірик Одеської єпархії УПЦ МП протоієрей Андрій Новиков.

"Анафемі Мазепу було піддано справді за союз з лютеранином, що є відомим фактом, і не розумію, як його можна заперечувати, а також не за передачу храмів лютеранам, а за те, що приведений Мазепою Карл "місця святі осквернив і розорив", - це також доведений історичний факт. Крім того, анафема Мазепі зафіксована в богослужебному переказі церкви, який не може бути визнано помилковим і підлягати перегляду", - сказав протоієрей.

На думку протоієрея, посилання на скасування "анафеми на старообрядців" як приклад можливості скасування анафеми Мазепі "безпідставне з тієї простої причини, що не було скасування анафеми, накладеної персонально на вождів старообрядницького розколу, а було скасовано клятви на самі обряди і тих, хто їх дотримується". Персональна анафема може бути скасована тільки в разі покаяння підданих анафемі, а покаяння у Мазепи не було, нагадав священик.

За словами Новикова, зняття анафеми з Мазепи стало б "автоматичним визнанням принципової можливості погрішимості церкви і безпідставності й інших її анафем, зокрема, анафема лжепатріарху київському Філарету (Денисенку)".

Протоієрей також не згоден з тим, що порушення клятви, яку Мазепа дав Петрові I, повинні оцінювати політики, історики, а не церква. "Порушення клятви карається канонами Святої церкви, а тому є канонічним злочином, точно так само, як і порушення клятви колишнім київським митрополитом Філаретом. Багато помісних церков піддавали в найрізноманітніші історичні періоди анафемі тих чи інших осіб за порушення клятви", - наголосив Новиков.

Нагадаємо, голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків Української православної церкви Московського патріархату архімандрит Кирило (Говорун) на прес-конференції 30 квітня в Києві заявив, що скасування рішення про відлучення Мазепи від церкви теоретично можливе, оскільки воно мало суто політичне підґрунтя. За його словами, і раніше бувало, що анафему скасовували, зокрема, у випадку із старообрядцями.

"Ще митрополит Київський і Галицький Антоній Храповицький на початку XX століття казав, що, найімовірніше, гетьмана Мазепу було піддано анафемі за політичними мотивами", - сказав архімандрит.

Він зазначив, що в лоні РПЦ створено спеціальну комісію, яка розглядає це питання і готова ухвалити рішення, коли вщухнуть політичні суперечки навколо гетьмана Мазепи.

Читайте також:

УПЦ Московського патріархату допускає зняття анафеми з гетьмана Мазепи

Черновецький хоче замість метро збудувати пам'ятник Мазепі

Довгий та Яценюк пожертвували на пам`ятник Мазепі по 1000 грн

Президент закликав українців по-новому подивитися на Мазепу

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: