СБУ виявила у своїх лавах генерала, який співпрацював із ФСБ: хто такий Валерій Шайтанов і чому це найгучніше викриття в історії незалежності

Дата публікації
Перегляди
16к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
СБУ виявила у своїх лавах генерала, який співпрацював із ФСБ: хто такий Валерій Шайтанов і чому це найгучніше викриття в історії незалежності

Фото: ТСН.ua

Він був одним із керівників Центру спеціальних операцій СБУ.

Служба безпеки України 14 квітня повідомила про затримання у своїх лавах генерал-майора Валерія Шайтанова. Його викрили на співпраці із російською Федеральною службою безпеки. У СБУ заявили, що задокументували аудіо- та відеозаписів, які підтверджують співпрацю Шайтанова із росіянами.

"На жаль, людина, котра отримала генеральське звання після Революції Гідності та мала захищати Україну, насправді працювала проти неї. Ми провели складну, тривалу, багаторівневу спецоперацію. Це – надважливе викриття Служби безпеки за всю історію Незалежності", - заявив голова СБУ Іван Баканов.

ТСН.ua зібрав усю наявну інформацію про генерала Шайтанова, у чому його підозрюють та ким він був раніше.

Як завербували генерала

За даними СБУ, курирував Шайтанова полковник ФСБ Росії Ігор Єгоров. Він є співробітником Департаменту контррозвідувальних операцій 1 Служби ФСБ РФ. Зазначається, що до 2014 року Єгоров неодноразово бував в Україні та брав участь у міжвідомчій взаємодії між СБУ та ФСБ. У таких поїздках він постійно спілкувався та налагоджував контакти із найвищими офіцерами СБУ. Тоді він і завербував генерал-майора Шайтанова.

Фото: СБУ

Також слідство задокументувало зустрічі між Шайтановим та Єгоровим у європейських країнах – у Франції, Німеччині та Хорватії. Там вони також зустрічались зі ще одним завербованим агентом "Н".

У чому його підозрюють

СБУ заявило, що Шайтанов зі своїм куратором планували теракти на території України, серед яких – вбивство відомого добровольця Адама Осмаєва. Це було задокументовано на аудіозаписах. Співрозмовники обговорювали винагороду за ліквідацію Осмаєва у розмірі 200 тисяч доларів. Також агент просив у свого російського куратора паспорт РФ та посвідчення офіцера запасу.

Окрім цього, Шайтанов також виконував низку інших завдань для російських спецслужб та передавав інформацію про:

  • обставини проведення окремих таємних операцій в районі АТО/ООС і задіяних в них співробітників; 
  • міжнародне співробітництво вітчизняних спецслужб у сфері національної безпеки і оборони; 
  • співробітників керівної ланки Департаменту контррозвідки, оперативних підрозділів СБ України та ЦСО "А", українських розвідувальних органів
  • підбір, вивчення та вербування старших офіцерів спеціальних і розвідувальних органів для роботи на ФСБ.
Сам Шайтанов у перехоплених розмовах пояснював мету своєї співпраці із Росією ідеологічними мотивами. Зокрема, у розмові з агентом "Н" він заявляє про те, що Революція гідності була державним переворотом.

Фото: СБУ

Ким він був раніше

У відкритих джерелах інформації як про співробітників СБУ, так і про керівництво спецслужб досить мало. До того ж, як відомо Шайтанов працював в елітному підрозділі СБУ – Центрі спеціальних операцій (ЦСО) "Альфа". Станом на квітень 2020 року достеменно невідомо, чи був Шайтанов чинним співробітником СБУ, однак у Службі оприлюднили фотографію його посвідчення, де він значиться "у розпорядженні за посадою першого заступника начальника Центру".

Фото: СБУ

Водночас чимало інформації про Шайтанова є за 2014 рік, коли в Україні завершилася Революція гідності і розпочалася війна з Росією. Достеменно відомо, що станом на 2014 рік Шайтанов був полковником і заступником начальника ЦСО "Альфа".

Чи не єдиною офіційною згадкою про Шайтанова є указ п’ятого президента України Петра Порошенка у серпні 2015 року. На честь Дня незалежності він присвоїв низку військових звань, зокрема і звання генерал-майора двом людям: начальнику Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, полковнику Олександру Устименку та його першому заступнику, полковнику Валерію Шайтанову.

Досить детально про діяльність Шайтанова у 2014-2015 роках розповів у листопаді 2015 року головний редактор видання "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов. Спочатку він згадав події лютого 2014 року, зокрема пожежу у Будинку профспілок в центрі Києва, де загинули кілька учасників Революції гідності. У звіті тимчасової слідчої комісії парламенту, яку очолював на той момент нардеп Геннадій Москаль, йдеться про те, що Шайтанов на той момент працюючи в ЦСО керував однією із груп СБУ та МВС, які штурмували Будинок профспілок 18 лютого 2014 року.

"Група прикриття та вогневої підтримки 2 управління - 10 співробітників, придані підрозділи МВС України, старший: п-к Шайтанов В.А. "Вал", - йшлося у звіті.

Також Бутусов розповів, що у квітні 2014 року на початку війни на Донбасі Шайтанов разом із очільником ЦСО на той момент Володимиром Човганюком перебували у Краматорську та проводили перемовини із одним із ватажків бойовиків, колишнім командиром донецької "Альфи" Олександром Ходаковським.

"У квітні 2014-го року один з офіцерів "Альфи", який інформував мене про ситуацію в АТО з аеродрому Краматорськ, повідомив, що командир "Альфи" В.Човганюк і його заступник полковник Валерій Шайтанов саботують накази командування і не дозволяють відкривати вогонь по терористах , що оточили аеродром. Розповів, що до них на аеродром прибув колишній командир донецької "Альфи" Олександр Ходаковський, який відкрито перейшов на бік ворога і створив батальйон терористів "Восток", який воював проти України. Всіх командирів "Альфи" призначала при Януковичі одна людина - начальник охорони Януковича Костянтин Кобзар. Ходаковський, зрозуміло, дуже добре знав Човганюка і Шайтанова, вів з ними переговори, передавав їм воду і продукти. Командування "Альфи" направило кількох офіцерів в Слов'янськ, де вони зустрічалися з ватажком терористів Гіркіним, але не вжили заходів щодо його захоплення або ліквідації. В "Альфі" виник гострий конфлікт. Низка офіцерів були обурені контактами з терористами, і вимагали дати їм можливість атакувати", - зазначав Бутусов.

Він згадав і про невдалу операцію "Альфи" у квітні 2014 року. Тоді трьох офіцерів української спецслужби направили до Горлівки для захоплення ще одного ватажка терористів Ігоря Безлера, однак спецоперація була провалена, а співробітників СБУ захопили в полон тільки-но вони заїхали до Горлівки.

"На захоплення Безлера три офіцери були направлені з пістолетами "Глок", без автоматів, в фірмовому "альфовскому" "гортексі" - ось така конспірація. Всі були впевнені, що їх здали зрадники - і потім про це також заявила сама СБУ. Заради звільнення полонених бійців Служба безпеки видала трьох відомих терористів, яких раніше вдалося захопити прикордонникам і контррозвідникам СБУ - зокрема Павла Губарева та Ігоря Перепечаєнка", - зазначив Бутусов.

А згаданий був Шайтанов у контексті листопада 2015 року – тоді СБУ проводила спецоперацію у Дніпрі, де затримала одного із лідерів партії "УКРОП" Геннадія Корбана. Бутусов стверджував, що саме Шайтанов керував спецоперацією, однак у пресслужбі СБУ цю інформацію спростовували.

Я называл Валерия Шайтанова предателем начиная с апреля 2014-го года, а сегодня его задержала контрразведка СБУ за...

Опубліковано Юрієм Бутусовим Вівторок, 14 квітня 2020 р.
Наступна публікація