Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Щеплення від міфів. Як батькам самотужки перевірити умови зберігання вакцини

Співачка Ірина Федишин наважилася на щеплення своїх синів.

ТСН відстежила весь шлях вакцини: від виробництва - до поліклініки, а також дізналася, як батьки самотужки можуть перевірити умови зберігання вакцини безпосередньо в кабінеті щеплення. А завдяки спецпроекту ТСН "Щеплення від міфів", спільно з ЮНІСЕФ, співачка Ірина Федишин наважилася на вакцинацію своїх двох синів.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.19:30.

Перед тим Ірина Федишин вперше йде до педіатра разом з синами, щоб зробити ревізію їхніх карток імунізації. Юра – збирається до першого класу. Які вакцини потрібні йому? І як захистити Олега, котрий піде до дитячого садочка? Картка щеплень молодшого – майже порожня. Бо мама – боялася.

Якщо від народження не дотримувалися державного календаря щеплень - 3 роки - це той вік, коли тягнути з вакцинацією далі не можна. Прийшов час остаточно ухвалити рішення. Адже кількість контактів у малюка стрімко збільшується. І не маючи захисту від смертельних інфекцій, дитина щоденно наражається на небезпеку. Що робити коли не має жодного щеплення?

"Можна назвати це індивідуальним графіком чи календарем. Це не змінює суті".

Індивідуальний календар буде відрізнятися від стандартного лише термінами.

"Головне, під час складання індивідуального графіка – це дотримання мінімальних інтервалів між вакцинами".

Мінімальний інтервал - місяць, для ревакцинації - півроку. Особистий графік щеплень може розробити педіатр.

Якщо, як в Олега, були щеплення в пологовому, а тоді великі перерви – варто лишень продовжити щепитися.

"Нічого нікуди не дівається, імунна система все запам’ятовує, всі антигени".

Ірина ніби готова наважитися на цей крок. Утім, Юра скаржиться на легкий біль у горлі.

"Легенько дужечки червонуваті".

За європейськими та американськими протоколами, це не є протипоказанням для вакцинації. І за українськими протоколами, легкий нежить, червоне горло і навіть невисока температура також не є протипоказаннями. Взагалі справжніх медичних заборон вакцинуватися вкрай мало. Протипоказанням може бути вроджений імунодефіцит, ВІЛ-інфекція, хронічні захворювання у гострій стадії, у тому числі – епілепсія, онкологія, алергія на компоненти вакцини.

Саме таких дітей, яким не можна щеплюватися за медичними показами, мав би захищати колективний імунітет, якого в Україні немає. Передусім, через недовіру батьків до вакцин, якими забезпечує держава.

ВідеоЯк перевірити умови зберігання вакцини – у спецпроекті "Щеплення від міфів"

Ми відстежили весь шлях вакцини. Від виробництва, до поліклініки. І готові розказати, як батьки самотужки можуть перевірити умови зберігання вакцини безпосередньо в кабінеті щеплення. І чи наважиться на вакцинацію своїх синів співачка Ірина Федишин.

Як перевірити умови зберігання вакцини – у спецпроекті "Щеплення від міфів"

У попередніх сюжетах ТСН показала, як вакцина виробляється та який контроль за її якістю на виробництві. Тепер – про те, як вона доправляється і зберігається в Україні. Вакцину доправляють літаками. З аеропорту на склад її перевозять автомобілі з холодовими установками – тільки температура підвищується, холодильник  вмикається автоматично.

Навіть коли машина зупиняється, холодильник продовжує працювати. Показники температури водій весь час бачить і в кабіні авто.

Вакцина доправляється в термобоксах. Тут є холодові елементи, так само дублючі холодові елементи всередині. А також додаткова індикація, яка говорить про те, що холодовим режим не переривався протягом усього шляху. Тепер вакцину будуть зберігати на складах - тут має бути плюс 2-8 градусів. Три, незалежні одна від одної, системи стежать за температурою в приміщені. А на випадок аварійної ситуації включається дизель-генератор, який працює, поки не увімкнуть світло.

Щоб перевірити, чи правильно довезли та зберігали ін'єкції, не обов’язково йти з ревізією на склад. Зробити це може будь-хто з батьків – просто у кабінеті щеплень. Зараз на усіх вакцинах, закуплених за державний кошт, є холодовий індикатор (спеціальна наліпка на флаконі) - білий квадратик на фоні бузкового кола. Чим довше вакцина зберігається чи був неправильний температурний режим, тим темнішим стає світлий квадрат і зливається із бузковим колом. Якщо квадрат і коло стали одним кольором – вакцина недійсна. Індикатор може бути з боку ампули або на її кришці. Вони мають бути на всіх вакцинах, незалежно від країни-виробника, які постачає держава.

"У батьків є міф: якщо вакцина зберігалася не так, то на неї буде реакція. Насправді якщо вакцина не так зберігалася в холодильнику, на неї нічого не буде, тому що там – вода. Вона не подіє, вона просто буде марною", - каже лікар.

Експеримент ТСН підійшов до фінішу – Ірина Федишин разом із чоловіком таки змінили свою думку й зробили дітям щеплення.

Ірина Маркевич

Вибір редакції