Що потрібно робити та чого уникати, якщо є підозра на коронавірус: топ-10 порад
  • Кількість коментарів 1
  • Кількість переглядів 16488

Основні поради, якщо ви відчули перші симтоми коронавірусу.

Коронавірус активно шириться світом, що робити першим, а чого в жодному разі не робити, якщо ви підозрюєте, що захворіли на коронавірусну інфекцію. 10 топових порад від ТСН.ua.

Не потрібно

Виходити на вулицю

Якщо є основні симптоми коронавірусу, наприклад такі: висока температура; кашель; задишка (ускладнене дихання) не потрібно виходити на вулицю.

Вони можуть проявитися через 2–14 днів після зараження новим коронавірусом.

інфографіка, симптоми коронавірусу

За останніми дослідженнями, першим симптомом нової коронавірусної інфекції COVID-19 – ще до кашлю або лихоманки – може бути втрата смаку, нюху або усього разом.

Тим часом, якщо у вас є нежить, температура 37 градусів або нормальна - краще просто залишатися вдома. Скоріше за все, це звичайна застуда.

Йти до лікарні

Якщо ви підозрюєте коронавірусну інфекцію не треба бігти у лікарню. Перший крок - це зателефонувати до сімейного лікаря та розповісти про свої симтоми. Лікар має вирішити, чи йти вам до лікарні чи лікуватися вдома.

Якщо у людини спостерігається погіршення стану - наростає задишка, симптоми пневмонії - кашель і біль у грудях, температура під 40 і не знижується, потрібно звертатися до швидкої допомоги.

Спати в ліжку зі здоровим

Якщо у вас є коронавірусна інфекція, вам потрібно триматися від інших членів родини мінімум за 2 метри. Навколо ліжка поставити ширму, навіть з підручних матеріалів, не їсти з одного посуду, не спати на ліжку, прати одяг на високих температурах, часто провітрювати приміщення.

ліжко, самотність, ізоляція. дівчина
Pexels

Важливо дезінфікувати всі горизонтальні поверхні, дверні ручки. Досить розвести у воді звичайну хлорку або будь-який інший хлормісткий препарат в пропорціях 1:10, обробити всі поверхні та протерти їх паперовою серветкою.

Йти на роботу

Хворим на коронавірус потрібно відмовитись від будь-яких виходів на вулицю, крім крайньої небхідності.

Робота, магазин, громадський транспорт, торговельний центр, кінотеатр, ліфт - будь-яке скупчення людей у закритому просторі під забороною. 

Не потрібно забувати, що вірус передається від людини до людини за такою схемою. 

інфографіка, зараження коронавірусом, дистанція

Торкатися до будь-яких поверхонь без захисту

Інфікована особа передає вірус через кашель, чхання, позіхання - виділення слизової. Це означає, що будь-яка річ, до якої торкнувся хворий, може мати на собі вірус.

За даними вчених, коронавірус може жити на поверхні до чотирьох годин (мінімум) після того, як його туди помістили. Тому двірні ручки, кран, унітаз, вимикачі світла, тумбочки, ключі, посуд, техніка - під загрозою. Їх потрібно регулярно дезинфіковувати.

Що потрібно робити

Самоізолюватись

Якщо ви відчуваєте симтоми схожі на коронавірус, або приїхали з країни, де вірус вже давно активно косить людей, перший крок - це самоізоляція.

Не контактуйте з дітьми та літніми родичами. Не торкайтеся їх руками, не цілуйте, а тримайте відстань.

Вдягнути маску

Як відомо, маску потрібно носити тому, хто хворий, щоб не заражати інших. Змінювати або знежаражувати маску потрібно кожні дві години. Коли вона на обличчі, не потрібно чіпати її руками.

медична маска, дівчина, термометр
Pexels

Чхати і кашляти в лікоть, а не на долоні

Лікарі радять намагатися чхати або кашляти у внутрішній бік ліктя.

Це допомагає запобігти поширенню вірусу. Чхаючи в долоні, люди тільки сприяють стрімкому поширенню мікробів.

Здати тест на коронавірус

Їх є два види: експрестести й ПЛР-дослідження. Для експрестесту у вас візьмуть кров з пальця та вже за 10 хв ви знатимете результат. Він покаже, чи є в організмі антитіла до вірусу. Але тут важливо знати, що антитіла з’являються лише на 5—7 день інфікування, тому вчені та лікарі не надто довіряють цьому виду тесту. Більше того, багато хворих коронавірусом мали негативний перший тест і тільки другий підтвердив захворювання.

Якщо експрестест підтвердить коронавірус, діагноз обов'язково перевірятимуть ще раз за допомогою ПЛР-дослідження, зразки аналізу відправляють до лабораторії, а результат буде наступного дня.

Говорити правду лікарям про поїздки за кордон

Не треба боятися лікарів, правильний діагноз - запорука правильного лікування. Більше того, коли ви можете бути хворим на таку небезпечну інфекцію і заражати сотні інших людей. Тому кажіть медикам правду, точно опишіть, де ви були, з ким контактували, чи не перебували поруч із хворими та які у вас симптоми. І хоча затверджених ліків від коронавірусної інфекції поки немає, багато хворих виліковуються від цієї хвороби. Наприклад, у Китаї за весь час пандемії від коронавірусу вилікувались 90% пацієнтів.

Коронавірус в Україні, мапа, 25 березня, інфографіка
ТСН.ua

Нагадаємо, спалах коронавірусу розпочався з ринку морепродуктів та тварин у китайському місті Ухань. Він викликає симптоми, схожі на застуду, але швидко вражає легені й інші органи. Патоген належить до великої родини коронавірусів. Хвороба поширилася вже на десятки країн.

Всесвітня організація охорони здоров'я дала офіційну назву новому вбивчому коронавірусу з Китаю - COVID-19. У самому Китаї його раніше назвали NCP (Novel Coronavirus Pneumonia), що означає - пневмонія, яка викликається новим типом коронавіруса. Перша вакцина від цього типу коронавірусу з'явиться не раніше, ніж через півтора року.

Схоже, джерелом спалаху коронавірусу є якась тварина. Водночас відомо, що вірус може передаватися і від людини людині повітряно-крапельним шляхом. Є підозри, що недуга може передаватися навіть в інкубаційний період, коли носій хвороби не підозрює, що інфікований.

В Україні 3 березня заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що в Чернівцях зафіксували перший випадок інфікування COVID-19. Зараження виявили у чоловіка, який повернувся з Італії. Ввечері 12 березня в Україні офіційно підтвердили ще два випадки зараження коронавірусом. Інфікування зафіксували в Чернівецькій та Житомирській областях. Жінка з Житомирщини померла від інфекції, ставши першою жертвою COVID-19 в Україні. У Чернівецькій області 16 березня лабораторно підтвердилися ще два випадки зараження новим коронавірусом.

Базові рекомендації для уникнення зараження коронавірусом:

  • уникати контактів з тваринами;
  • не їсти сире або погано оброблене м'ясо;
  • уникати контактів з людьми, у яких є ознаки захворювання;
  • регулярно та ретельно мити руки.

Детальніше про те, що відомо про загадкову недугу, як вона виникла та чому викликає занепокоєння у медиків – читайте у матеріалі ТСН.ua.

Залиште свій коментар