Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Що вимагаємо і коли буде рішення: у МЗС детально розповіли про меморандум проти Росії для суду ООН

Зеркаль розповіла, чим важливий документ, чому в ньому йдеться не про всі порушення Росії і чи вистачить Україні доказів.

Україна сьогодні, 12 червня, подає до Міжнародного суду ООН меморандум у справі проти Росії щодо порушення Міжнародної конвенції про заборону фінансування тероризму та Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.

Заступниця міністра закордонних справ Олена Зеркаль розповіла його деталі та відповіла на найрозповсюдженіші запитання щодо справи на своїй сторінці у Facebook.

Чим важливий Меморандум?

За словами заступниці міністра, меморандум – Рубікон у розгляді справи, бо це основний елемент письмової частини судового провадження в Суді ООН. У ньому зібрано факти, на яких базується позов України, та викладено наші правові аргументи.

Окрім цього, після завершення письмової частини провадження новий документ буде неможливо подати на розгляд Суду без згоди сторін. Таким чином, подальша дискусія сторін базуватиметься на критиці і захисті того, що наведено в Меморандумі.

У чому полягає наша правова вимога?

По-перше, від 2014 року на території України незаконні збройні формування вчинили низку актів, які вважаються терористичними відповідно до Конвенції. Зокрема, йдеться про збиття літака МН-17, обстріл мирних мешканців Маріуполя, Краматорська, Авдіївки, Волновахи та про терористичні акти в Харкові, Одесі та Києві. По-друге, Росія постачала зброю та координувала вчинення цих актів, що є фінансуванням тероризму.

Тому Росія має понести відповідальність як держава за порушення вимог Конвенції щодо запобігання такого фінансування тероризму. Окрім цього, Росія ще й порушує закони окупації, яка сама собою є неправомірною, і застосовує своє законодавство з метою дискримінації кримських татар і українців у Криму.

Чому позов стосується саме цих порушень?

Внаслідок агресії Росії проти України порушується надзвичайно широке коло міжнародних правових норм, зазначає Зеркаль. Фінансування тероризму та дискримінація українців і кримських татар в окупованому Криму – лише окремі епізоди протиправних діянь РФ.

Україна добросовісно намагається врегулювати усі спори, спричинені агресію Росії проти України, переговорами та інші засобами, визначеними Статутом ООН.

"На жаль, Росія не те що недобросовісно, просто зухвало, підійшла до спроб знайти рішення цим спорам", - заявила Зеркаль. "Більше того, Росія вперто вважає, що немає ніяких спорів і не може бути мови про визнання нею якихось порушень", - додала заступниця міністра.

Через таку поведінку Росії Україні доводиться шукати інші, передбачені Статутом ООН, можливості врегулювати спори мирно. Тому позов щодо порушення прав українців і кримських татар став логічним продовженням зусиль України мирно вирішити спори з РФ, а це питання належить до компетенції Міжнародного Суду ООН.

Окрім цього, на міжнародному рівні обговорюється створення окремого трибуналу щодо МН-17.

Чи достатньо доказів?

Меморандум складається з 29 томів і містить більше 17 500 сторінок свідчень, документів та інших доказів у справі. Як зазначає Зеркаль, це надзвичайно багато, адже зазвичай у подібних справах суду ООН меморандуми менші.

"Взагалі у практиці розгляду справ у Суді ООН є правило – подавати мінімально достатню кількість доказів. Ми намагалися не вийти за рамки того, що достатньо", - зазначила заступниця міністра. За її словами, у того що обсяг все одно значний є дві причини.

"По-перше, рік тому світ побачив, що Росія навіть перед суддями говорить на біле – чорне і просто бреше", - пояснила Зеркаль. Так, РФ порушує усі "традиції", бо держави в Суді справді по-різному тлумачать факти і норми, але не брешуть. Тут заступниця міністра нагадала "казки про зброю, "знайдену в шахтах"".

По-друге, РФ докладає всіх зусиль, аби переконати світ, що це не вони. Російська гра у приховування правди, яка навіть отримала термін "plausible deniability" ("правдоподібне заперечення". – Ред.), покладає на Україну додатковий тягар доведення очевидного: дії Росії спрямовані на тероризування і залякування людей на Донбасі і в Криму. "Тому нам і довелося надзвичайно ретельно підійти до рівня доведеності фактів, на яких базується наш позов", - заначила політик.

Вона розповіла, що докази зібрали завдяки ретельній роботі ГПУ, СБУ, Нацполіції, Генштабу та інших органів державної влади. Важливою також була робота неурядових організацій і експертів.

Як довго триватиме розгляд справи?

Після подання Меморандуму Росія отримає право подати свої заперечення щодо наявності юрисдикції в Суду розглядати цю справу.

"Так само як і в справі Грузія проти Росії, остання скористається цим правом і через три місяці ми отримаємо ці заперечення", - запевнила Зеркаль. З огляду на наявну практику, розгляд питання щодо юрисдикції бути тривати півтора року. Після цього ще буде письмова і усна стадія розгляду справи. Загалом усе займе ще кілька років.

Олена Зеркаль зауважила, що хоча це і виглядає надто довго, зважаючи на страждання людей на Донбасі і в Криму, проте доки триває судовий розгляд, Росія має нагоду будь-коли визнати неправомірність своїх дій і врегулювати ситуацію. "На цьому наголошують усі наші партнери як у безпосередньому діалозі з РФ, так і в нормандському форматі чи мінському процесі", - відзначила заступниця міністра.

У підсумку Олена Зеркаль наголосила, що якщо Росія і далі буде впиратися, то її відповідальність як держави за міжнародні протиправні дії буде встановлена Судом. "Так чи інакше – справедливість переможе", - сказала вона.

Нагадаємо, 19 лютого Україна також подала меморандум в арбітражному провадженні проти Російської Федерації за Конвенцією ООН з морського права 1982 року. Українські претензії обґрунтовані доказами, фактами, свідченнями, експертною думкою.

ВідеоУкраїна подала до Міжнародного суду ООН 29 томів із доказами причетності Росії до тероризму

Подарунок до дня Росії. Докази російської провини - порушення Москвою конвенцій про фінансування тероризму і про ліквідацію расової дискримінації Україна подала до Міжнародного суду ООН. Докази містяться у 29 томах і важать аж 90 кілограмів. Позиція обох сторін з'явиться в суді не раніше липня 2019 року.

Україна подала до Міжнародного суду ООН 29 томів із доказами причетності Росії до тероризму

Залиште свій коментар

Вибір редакції