Місяць без "Яндексу" та ВК. Куди перейшли українці та як змінилися їхні вподобання

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

За цей час деякі українці змирилися з кардинальними змінами, інші ж – ні і почали шукати всі можливі варіанти для обходу заборони, або ж просто осіли на нових майданчиках для спілкування.

Місяць тому, 16 травня, російські ресурси "ВКонтакте", "Одноклассники", "Яндекс", "Mail.ru" та інші потрапили до санкційного списку України.

Протягом травня користувачі УАнету активно почали встановлювати VPN*, анонімайзери та додатки у браузери. Деякі юзери перейшли до Facebook, чия українська аудиторія в день підписання указу зросла приблизно на 35%. Інші, наприклад, вперше почули про українську мережу Nimses та масово почали її підкорювати.

*VPN (Virtual Private Network) - це віртуальна приватна мережа - абсолютно захищений канал, який з'єднує ваш пристрій з виходом в Інтернет з будь-яким іншим в світовій мережі.

У Кіберполіції запевняють, що доступ до заборонених ресурсів закритий по всій Україні, але це не означає, що не можна користуватися VPN і з його допомогою заходити в російські соцмережі. Поки що, анонімайзери дозволені законодавством України, а їхнє використання не регулюється.

Першими виконали указ про блокування мобільні оператори, за ними пішли й інтернет-провайдери.

Для ТСН.ua TNS Kantar дослідив українську аудиторію. Інформація та саме блокування російських ресурсів викликало ажіотаж і суттєво змінило переваги українських інтернет-користувачів.

У рейтингу популярних сайтів за десктопним охопленням за місяць в лідерах залишається Google, а на другому місці закріпився Youtube, і це все завдяки зниженню охоплення Vk.com.

Керівник проекту інтернет-досліджень Kantar TNS CMeter Анна Шахдінарян зазначає, що вже на другий день після оголошення про блокування російських ресурсів, охоплення Facebook значно зросло, а соціальна мережа Google+, як і прогнозувалося, посилила позиції і майже подвоїла своє денне охоплення.

Але рекордсменом зі зростання в травні став сайт Opera.com, він набрав додаткових 15,5% охоплення і вперше увійшов до Топ-30. Тут все просто, у цьому браузері є вбудований VPN. Перш за все, заборона російських сайтів відобразилася на зростанні Facebook – як альтернативи для частини аудиторії ВКонтакте і Однокласники, також отримали частку аудиторію і Mail.ru – портали з поштовим сервісом Google.com, Ukr.net та i.ua.

інфографіка по статистиці вконтакте, яндекс,ітд_2
ТСН.ua

**Інтернет-користувачі у віці 14-70 років, в абсолютних числах вони становлять 19,8 млн. 

Дослідження CMeter об'єднує дані з: Site-centric- лічильники, інтегровані в сайти. Frame-centric- лічильники встановлені не на сайті, а в розіграші банерної мережі (у вимірі більше 2500 сайтів). User-centric- панель охоплює близько 5000 респондентів щодня, поряд зі стандартними показниками (hits, охоплення, соціально-демографічні тощо показники по всіх сайтах, з якими контактували респонденти), також фіксує контакт панелістів з контентом. Дані з усіх джерел об'єднуються в режимі реального часу, що гарантує відсутність втрат у даних.

Якщо дивитися на загальну картину української аудиторії за травень, то зміни не так яскраво кидаються в очі, оскільки, начебто сайти і заборонили, але позиції вони не втратили. Це пояснюється тим, що заборона набула чинності тільки в середині місяця, але й тоді не всі провайдери встигли закрити доступ.

Загалом, тижневі охоплення заблокованих ресурсів на початок травня 2017 року впали в середньому в 3-4 рази. Піком падіння охоплення став останній тиждень травня з 22 по 28, коли вже майже по всій Україні був закритий доступ до російських ресурсів.

Тим часом поки заборонені сайти масово втрачали свою аудиторію, додатки на смартфонах використовувалися без перебоїв. Такм чином, Вконтакте і Однокласники залишилися на своїх позиціях, оскільки користувачі швидко завантажили і освоїлися з додатками VPN та іншими анонімайзерами.

При цьому кількість використовуваних соціальних мереж і месенджерів теж зросла. Значне охоплення втратили всі програми від Яндекс, крім браузера, таким чином вони забезпечили зростання для Google Карти і 2Gis.

інфографіка по статистиці вконтакте, яндекс,ітд_1
ТСН.ua

**Дані Kantar TNS CMeter, кількість мобільних користувачів Android у віці 16-65 років, міське населення 50k +, в абсолютних числах вони становлять 5,113 млн користувачів.

У компанії "Київстар" також підтвердили, що після блокування російських соцмереж, користувачі активніше почали використовувати Facebook, Twitter та Instagram.

"Київстар виконав вимоги Указу Президента України №122 / 2017 про призупинення доступу до ряду веб-ресурсів, які вказані в цьому документі. Зараз, згідно з даними інформаційних систем Київстар, абоненти збільшили використання соціальних мереж Facebook, Тwitter, і ін. Таким чином, трафік на Facebook збільшився на 60%, Twitter + 40%, Instagram + 33%. Зросло використання аудіо та відео контенту. Так, зростання трафіку на YouTube + 44%, Megogo + 128%, Deezer + 383%. Зараз найбільшу частку трафіку мобільного інтернету генерує аудіо та відео стрімінг, який становить 35% від загального трафіку мобільного інтернету", – повідомили в прес-центрі компанії.

В українському офісі "ВКонтакте" записали відеозвернення щодо блокування соцмережі в Україні, після нього інших коментарів у компанії не надавали. У зверненні, прес-секретар українського представництва ВКонтакте Влад Леготкін звернув увагу, що українське представництво завжди дотримувалося всіх діючих українських законів, сплачувало податки та ніколи не блокувало спільноти чи людей за політичні чи будь-які інші погляди. 

Своєю чергою, "Укртелеком" таку статистику не веде, але в компанії стверджують, що вони одні з перших закрили доступ до заборонених ресурсів і повністю виконали указ.

"Ну ми одні з перших почали виконувати указ президента, який ввів в дію рішення РНБО про блокування певних ресурсів. Блокування відбувається і зараз, указ виконується, тому вони всі заблоковані, і у споживачів, а це в" Укртелеком "приблизно 1,6 млн абонентів у 2200 населених пунктах, відповідно до цього указу немає можливості відвідувати ці ресурси. Спочатку були звернення абонентів про те, чому відбувається блокування та повний перелік ресурсів, але інформації достатньо і ми вважаємо, що указ президента в повній мірі описує те, що саме блокується і чому це відбувається", – розповів ТСН.ua представник" Укртелекому "Михайло Шуранов.

Він також додав, що послуги компанії передбачають не доступ до певних ресурсів, а доступ до самої мережі Інтернет, і якщо вводяться якісь санкції, то це не обмежує користувача на доступ до Інтернет, а просто вводить якісь дії проти ресурсів.

ВідеоУ чиїх інтересах було закрити російські соцмережі

"Тому ми не бачили жодних підстав, щоб абоненти скорочували своє перебування в Інтернеті, який надається їм в повному обсязі за винятком тих ресурсів, які були заборонені. Конкретних цифр у нас немає, оскільки ми не ведемо якусь спеціальну статистику, указ є і ми його виконуємо ", – зазначив Шуранов.

Керівник відділу аналітики компанії YouScan Антон Безкоровайний розповів ТСН.ua, що аудиторія вела себе досить прогнозовано й одразу після оголошення указу президента відвідуваність зросла, проте згодом почала зменшуватись на фоні реалізації блокування провайдерами. Експерт наголошує, що активність зменшилась не до нульової відмітки, адже користувачі, які не уявляють себе без російських соцмереж, або використувують їх для бізнесу підготували обхідні шляхи.

"Була проведена низка досліджень різними компаніями, що займаються вимірюваннями активності користувачів в Мережі – всі вони підтверджують суттєве падіння відвідуваності російських соцмереж та Яндекса. Спираючись на дані YouScan, яка займається моніторингом згадок компаній користувачами в соціальних медіа, то топові українські бренди також стали менше обговорювати в російських соцмережах.

За словами представника компанії, більша частина аудиторії перейшла у Facebook, про що також свідчать результати досліджень.

"Крім того, підвищилась увага до українських проектів класичних соціальних мереж (саме класичних – нові проекти, наприклад Nimses зараз до уваги не беремо), але, на жаль, ще жоден з них не показав значних темпів росту, як той самий Facebook. Ukrainians, Ukrface, Друзі, Українці, Ц.укр, Inrepublic (колишня weua) – на думку спадають вони, проте нема достовірних даних про кількість користувачів там", – додав Безкоровайний.

Щодо анонімайзерів, керівник аналітичного відділу YouScan відмітив попит на VPN та анонімайзери.

"Подібних інструментів є досить багато – від готових браузерів (наприклад, Opera чи Tor) до розширень (плагінів) з необхідними функціями. На мобільних пристроях обхід блокування можна реалізувати за допомогою встановлення додатків чи використання браузерів (наприклад, Orfox)", – зазначив експерт.

Доступ заблоковано, але не всі українці змирилися з цим і встановили собі анонімайзери та інші спеціальні розширення для браузерів, за допомогою яких можна заходити на будь-які ресурси, заборонені вони чи ні.

Наскільки це законно і чи будуть нести відповідальність за використання російських соцмереж українці, розповів заступник начальника управління департаменту Кіберполіції Олександр Паламарчук.

- Як Кіберполіція регулює цей процес?

– Перш за все, ви повинні розуміти, що головне завдання Кіберполіції – це допомогти провайдерам у виконанні указу президента. Тобто ми, своєю чергою, розробили рекомендації, що дозволяють на програмному рівні провайдерам без додаткових витрат здійснити блокування доступу до заборонених ресурсів. Відповідно, таку роз'яснювальну роботу проводили шляхом розсилки листів і спілкування по телефону з технічною підтримкою провайдерів. Звичайно, не у всіх провайдерів вийшло відразу заблокувати доступ, в зв'язку з тим, що не було достатніх технічних можливостей, але всі провайдери з розумінням поставилися до указу і ми, тим провайдерам, у яких не виходило, надали допомогу наших технічних спецагентів, щоб вони довели до кінця цю блокування.

– Були провайдери, які відмовлялися виконувати указ про блокування і що тоді відбувалося?

– Конечно были некоторые провайдеры, которые не желали выполнять указ президента, мотивируя это тем, что в Законе Украины "О телекоммуникациях" нет процедуры блокировки. В отношении таких провайдеров мы соответственно собирали материалы и направляли их в государственный регулятор – это Национальная комиссия, которая осуществляет государственное регулирование в сфере связи и информатизации. Для того чтобы они, в отношении таких провайдеров принимали решения. Но я хочу отметить, что это были единичные случаи и таких провайдеров немного, но они высказывались, например на своих страницах в Facebook, что "Вот мы будем до последнего держаться и не блокировать, а наоборот предоставлять возможность доступа к ресурсам". 

– Вони були за це оштрафовані або попереджені?

– Всі повинні зрозуміти, що наше основне завдання – це не покарання, а надати допомогу у виконанні указу. У нас на сайті можна подивитися, що були розроблені рекомендації щодо порядку програмної блокування, яким чином, як то кажуть не витративши майже ні копійки заблокувати доступ до заборонених ресурсів.

– Була інформація, що через ці соціальні мережі РФ вербувала українців.

– Контррозвідувальна діяльність – це компетенція Служби безпеки України. Я вам можу сказати тільки одне, що ми в рамках наданих нам повноважень, здійснюємо моніторинг мереж на виявлення порушення законодавства і відповідну інформацію направляємо в компетентні органи. Що стосується питань державної безпеки, то відповідні матеріали направляються до СБУ.

ВідеоУкраїнців не каратимуть за обхід заборони користування російськими ресурсами

– Що стосується анонімайзерів, VPN і спеціальних розширень для браузерів через які можна знову отримати доступ до соцмереж? Як це регулюється?

– На жаль на цьому етапі, це в законодавчому плані не регулюється, але є ряд законодавчих ініціатив, в які будуть внесені безпосередньо адміністративна і кримінальна відповідальність за порушення. Наскільки я розумію, буде внесена і адміністративна відповідальність і кримінальна щодо осіб, як тих, хто надають доступ, так і до тих, які використовують його. Але це на майбутнє, поки використання VPN в нашій країні не заборонено, але з іншого боку це право кожного громадянина, але дивлячись для яких цілей. Якщо будуть порушення чинного кримінального та адміністративного законодавства, то відповідно або ми, або компетентні служби проводитимуть документацію цих фактів.

– Тобто наразі немає ніяких штрафів і покарань, але незабаром вони будуть?

– Звичайно, законодавчі ініціативи з регулювання Нацполіціі, СБУ, наскільки я знаю є.

– Ви зараз цей процес контролюєте? Ви бачите хто куди переходить і чим користується?

– Ви повинні розуміти, що ми проводимо певні дії тільки в рамках, коли ми бачимо порушення законодавства. Якщо у нас є провадження, яке відкрито про порушення певною особою діючих норм кримінального кодексу, то відповідно ми вживаємо заходів. До моменту відкриття кримінального провадження вживання заходів документування по відношенню особи ми не маємо права.

Щодо провайдерів, які порушували указ – це не масово, а поодинокі випадки. Оскільки всі провайдери йшли на те, щоб виконати указ президента. Ми їм надали рекомендації, вони їх виконали, і проблема спала. Те, що дійсно громадяни використовують VPN, як ви розумієте, всі VPN-канали зашифровані, тому на це провайдери вплинути не можуть, але я думаю, що найближчим часом буде розроблено механізм, який буде блокувати ці спроби громадян використовувати заборонені ресурси.

Залиште свій коментар

Вибір редакції