Що зміниться для українців після ухвалення законів про поліцію, муніципальну варту і прокуратуру
Зміни в МВС нарешті стартували.

У четвер, 21 травня, Верховна Рада зробила крок до початку масштабного реформування правоохоронної системи.
У першому читанні депутати ухвалили законопроекти про національну поліцію, муніципальну варту, прокуратуру, органи внутрішніх справ та безпеку дорожнього руху.
Як нагадується у сюжеті ТСН.19:30, правоохоронна система України родом із радянських часів усупереч своїй назві перетворилася на корупційно-репресивне свавілля. Після кількох місяців підготовки урядовці нарешті представили свій пакет реформ.
Найбільше депутатам сподобався закон про національну поліцію. У ньому міністр внутрішніх справ стає політичною постаттю. Керуватиме правоохоронцями після призначення Кабміном начальник національної поліції, який сам призначає керівників у регіонах. При цьому громадськість і місцеві ради отримують важелі контролю за поліцією. Призначатимуть усіх без винятку поліцейських лише через конкурс.
"Виписана процедура ухвалення органами місцевого самоврядування процедури недовіри керівникам територіальних органів підрозділів національної поліції. Будуть прописані всі поліцейські заходи, включаючи заходи примусу та використання спеціальних заходів, встановлюються чіткі рамки повноважень", - повідомив із парламентської трибуни міністр МВС Арсен Аваков.
Разом із цим законом депутати підтримали також у першому читанні проект авторства спікера Володимира Гройсмана про муніципальну варту. Ця служба не матиме зброї і буде підзвітна лише місцевій владі. Вона має стежити за паркуванням, охороною муніципальних приміщень, штрафуватиме за сміття на вулицях тощо.
Ще один проект закону про безпеку дорожнього руху запроваджує електронні протоколи та відновлює відеофіксацію порушень правил водіями. Головна реформаторка у МВС Ека Згуладзе каже, що головне завдання закону - зробити так, щоб патрульна служба знову не перетворилась на ДАІ.
"Я знаю, що в України хвороблива історія. Ми спробували навчитися на досвіді, який був. Сьогодні у нас була така логіка: коли штрафує поліцейський, штрафується водій. Але коли штрафує камера, ми пропонуємо штрафувати власника. Є процедура оскарження, яка призупиняє всю цю процедуру", - зазначила Згуладзе.
Підтримали депутати і попередню редакцію закону про прокуратуру. Проте фракція партії "Самопоміч" висунула ультиматум - до другого читання у законі має бути усунута залежність головного антикорупційного прокурора від генерального. Саме на цьому від самого початку наполягали ініціатори створення антикорупційного бюро, але щоразу вони програвали натиску Юрія Луценка, який не бачить проблеми у такому підпорядкуванні.
"Краще ворог доброго. Дорогу осилить той, хто йде, а не безкінечно виставляє нові й нові особисті амбіції", - вважає голова фракції "Блоку Петра Порошенка".
Ідея створення антикорупційного бюро полягала в тому, що буде створено новий орган, який отримує нову незалежну антикорупційну прокуратуру, після чого вдвох вони "рвуть" усіх корупціонерів, включно з тими, хто сидить у Генеральній прокуратурі, де, на думку багатьох, і є основний дах корупції.
Особливо тяжкими злочинами, перевертнями у погонах та організованою злочинністю займатиметься Державне бюро розслідувань, яке буде аналогом американського ФБР. Цю новацію депутати підтримали також у попередній редакції.
Марія Васильєва. ТСН. 1+1.