Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Сезон чорниць: як не придбати "радіаційні" ягоди

Деякі продавці не гребують навіть товаром із околиць Чорнобиля.

Правоохоронці затримали жінку з Рівненщини, яка збирала ягоди у зоні відчуження поблизу Чорнобильної АЕС і збиралася їх продавати. Тепер їй загрожує штраф або обмеження волі до трьох років, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

У клунках, кошиках та ящиках – цьогоріч чорниць на столичних ринках чимало. Ягоду везуть з Житомирської, Рівненської, Київської та навіть Хмельницької областей. За  півлітрову банку правлять 30 гривень, за літрову – удвічі більше. Продавчиня Тетяна не боїться перевірок, бо чорниці збирала сама, а товар віддає на перевірку до лабораторії. Однак на перевірку приладом журналістів погоджуються далеко не всі.

Відео Чорниці із Чорнобиля: цьогоріч Держпродспоживслужба забракувала 16 партій небезпечних ягід

Правоохоронці затримали жінку, яка збирала ягоди у зоні відчуження. Для цього навмисно приїхала із Рівненської області. Усі 14 кілограмів ягід збиралася продати. Не вдалося, і тепер жінці загрожує штраф або обмеження волі до трьох років. Та чи багато чорниці, вирощеної поблизу ЧАЕС, потрапляє на столичні ринки - ТСН взяла прилад для вимірювання радіації і перевірила.  

Чорниці із Чорнобиля: цьогоріч Держпродспоживслужба забракувала 16 партій небезпечних ягід

Щоправда, цей прилад може виміряти наявну радіацію, якщо її рівень надто високий – якщо ж перевищення незначні, показники можуть бути хибними. Тому три зразки зі стихійних розкладок і офіційного ринку передаються до лабораторії. Результат заспокоює: всі ягоди чисті. "Менше 30 беккерелів на кілограм. А допустимий вміст, відповідно до наших нормативів – це 500. Тобто набагато нижче", - пояснюють там.

Однак у Держпродспоживслужбі приголомшують: цьогоріч уже забракували 16 партій, найімовірніше зібраних поблизу або в зоні відчуження. Рівень радіонуклідів там перевищував норму в кілька разів. "Саме по перевищенню вмісту цезію. Походження цих ягод – це Київська область, Рівненська область, Житомирська область", - каже заступник начальника управління безпечності харчових продуктів Держпродспоживслужби Оксана Новохатня.

Лікарі застерігають, що з такими чорницями треба бути обережними, бо на кожну людину такі невеликі рівні радіації діють по-різному і можуть поступово, дуже повільно, вражати той чи інший орган. "Короткостроково це впливає на серцево-судинну систему. У більш віддаленому періоді це впливає на нервову систему. Звісно ж, на репродуктивну функцію. Потенційно призводить до утворення ракових клітин", - каже лікар-радіолог Зінаїда Рожкова.

Фотогалерея Британські кіношники виявили цікавий факт про Чорнобильську зону (2 фото)

У Держпродспоживслужбі радять купувати чорниці на ринках – там лабораторії щодня перевіряють ягоди на рівень накопиченої радіації. А от ті, що продають на стихійних розкладках, ніхто не контролює, тож імовірність знайти там небезпечні ягоди більш висока.

Кореспондент ТСН Інна Власова

Залиште свій коментар

Вибір редакції