Прем’єр вважає, що промисловість України має всі умови для росту в нинішньому році.
Україна через запроваджений карантин пов'язаний із коронавірусом опинилася під тиском світової кризи. Для того, аби стабілізувати ситуацію уряд має план щодо виходу з кризи для бізнесу.
Про це сказав прем’єр-міністр Денис Шмигаль в ефірі "Свободи слова" на ICTV 4 травня.
"В економіці України є складна ситуація. Оскільки у світі розпочалася економічна криза, яка найімовірніше переросте у рецесію. Скільки вона буде тривати, рік, два чи три, ніхто поки що не може спрогнозувати. Економіка України перебуває під тиском світової кризи і ми не зупиняли жодного виробничого підприємства на час карантину, але зниження експорту, зниження загального споживання у світі зупинка багатьох підприємств в наших країнах-партнерах, призвела до складнощів в окремих галузях промисловості, зокрема, металургії", - пояснив глава уряду.
Також, за його словами, в Офісі президента регулярно відбуваються наради щодо плану заходів для усіх галузей економіки, щоб розпочати їхній "розігрів" і розвивати промисловість. Шмигаль висловив упевненість, що вже у 2020 році промисловість України має всі умови для росту. Але наразі в умовах пандемії, пояснив прем’єр, робити якісь прогнози складно.
"Сьогодні жодна економіка світу не планується довше, аніж на 100 днів. Далі можна тільки здогадуватися що буде", - сказав він.
Тому, як уточнив Шмигаль, уряд представлятиме свій план виходу з кризи поетапно. Він буде схожий на етапність виходу з карантину, починаючи від малого бізнесу, середнього бізнесу до великого бізнесу.
"Це займає час, ця робота триває і найближчим часом ми поетапно ми будемо представляти план підтримки бізнесу", - зазначив очільник уряду.
Прем’єр зазначив, що зараз вже діє програма рефінансування для мікро- і малого бізнесу під 0% з відстрочкою виплат кредиту. Крім того, передусім, допомога буде надаватися галузям, які були на час карантину зупинені.
"Ми розробили з банкірами і зараз закінчуємо впровадження програми Нові гроші для малого та середнього бізнесу. У нас є плани і ми працюємо в галузевій підтримці великого і середнього бізнесу, в тому числі, державного сектора економіки. Тому всі ці речі є. Аналітики працюють", - підсумував Шмигаль.
Нагадаємо, попередні прогнози передбачали, що 2020 року економіка України зросте на 3,5-5%, інфляція становитиме 5% (плюс/мінус 1%), а долар коштуватиме 27-28 грн. 29 березня Кабмін затвердив нові макроекономічні прогнози на 2020 рік: ВВП - мінус 4,8%, середньорічний курс долара США - 29,5 грн (плюс 1,5-2 грн), інфляція – 8,7% (плюс 3,1%), безробіття – 9,4% (плюс 1,3%), середня зарплата – 11 тис. грн (без змін). Водночас в Офісі президента спрогнозували, що 2020 року економіка України впаде мінімум на 5%.
Через світову фінансову кризу, спричинену наслідками активного поширення нового коронавірусу COVID-19, експерти прогнозують падіння економік, зокрема й української. Оновлений базовий прогноз компанії Dragon Capital на 2020 рік передбачає падіння ВВП України на 4% та девальвацію гривні до 30 грн за долар на кінець року - за умови, що карантинні заходи триватимуть до травня (середній курс очікується на рівні 29 грн/долар, тобто девальвація складатиме близько 11% до минулорічного курсу). За менш оптимістичним прогнозом, якщо карантин буде продовжено на довший термін, ВВП може впасти на 9%, а гривня здешевшає до 35 грн/долар. За таких умов варто очікувати й зростання безробіття. Світовий банк прогнозує падіння ВВП України на 3,5% у 2020 році. Також через пандемію коронавірусу 65% українських компаній не зможуть виконати свої річні бізнес-плани.