Ситуація з витоком особистих даних українців: експерти радять, що робити, щоб убезпечити себе

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Справою витоку мільйонів анкет вже зайнялася СБУ та Нацполіція, пообіді бот свою роботу припинив.

У додатку Telegram, почали продавати базу даних українців. Тут і паспортні дані, і водійські посвідчення, і банківська інформація. Продавці стверджують, що у них є ще й мільйони наших фото.

Скільки коштує  особиста інформація, та чи відреагували вже правоохоронці, – в сюжеті ТСН.19:30.

Паспорт, водійське, документи на автомобіль - як виявилося, отримати доступ до будь-яких наших даних може будь-хто, і коштує це трохи більше 100 гривень.

Володимир Фльонц - керівник громадської організації, яка саме переймається питаннями безпеки даних. Каже: напередодні побачив дописи у мережі про бот, вирішив і сам перевірити. За номером телефону йому видало не лише паспортну та банківську інформацію.

"Що мене здивувало найбільше - це фотографії з біометричних документів, які нещодавно робилися. Кольорове фото з ІD паспорту - воно зберігається лише в чіпі самого паспорту", – розповідає він.

Деякі користувачі мережі кажуть - знають, звідки стався витік: дехто вважає, що з банку, а дехто – що з державних реєстрів.

Бот пропонує шукати інформацію за ініціалами та паспортними даними, номером телефона, ідентифікаційним кодом номером автомобіля та навіть електронною поштою. Шукаємо за ім'ям та прізвищем. І тут бачимо досить багато інформації від точних паспортних даних, коли ким виданий паспорт номер телефона, точна інформація по автомобілях, водійським документам, щоправда частина інформації прихована зірочками. Але її пропонують купити.

Мінімальна ціна за 10 пошукових запитів - 50-т доларів. Але переказувати аноніми просять криптовалютою.

З огляду на назву інформації можна припустити, що витік стався одразу з кількох джерел, адже паспортні дані називаються "Фінанси грудень 19". Ймовірно, банківська інформація. Є також база даних "Транспортні засоби" і база даних "водійське посвідчення".

Чимало користувачів певні: витік стався із нещодавно створеного додатку "ДІЯ", де нині дійсно є і водійське, і дані про автомобіль, і закордонний паспорт. Але у міністерстві цифрової трансформації свою провину заперечують, мовляв, вони наші документи не зберігають. 

Відео У мережі "Telegram" почали продавати особисті дані українців

Персональні дані на продаж. У додатку Телеграм, почали продавати базу даних на українців. Тут і паспортні дані, і водійські посвідчення, і банківська інформація. Продавці твердять: у них є ще й мільйони наших фото. Скільки коштує  особиста інформація, та чи відреагували вже правоохоронці - дивіться у сюжеті.    

У мережі "Telegram" почали продавати особисті дані українців

"Витоку з "Дії" не може бути тому, що в "Дії" немає бази даних. Видно, що це склеювали з різних років баз, і там є навіть дані, яких немає сьогодні в державі", – коментує міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

Невідповідність деякої інформації бачимо й ми. Адреса проживання, яка вказана тут, у паспортних даних була тимчасовою, і відома лише одному банку. А інформація про транспортний засіб вже неактуальна півтора року, і в "Дії" зовсім інші дані зараз.

Фахівці з безпеки кажуть: наявність подібних баз даних - для України не новина. У держустанов їх не лише крали, а й отримували від співробітників за гроші. Але цього разу зчинився скандал, бо аноніми об'єднали багато інформації та ще й додали нову. І встановити тепер, хто саме це зробив, буде надто складно.

Користувачам експерти радять: при передачі своїх даних цікавитись: хто їх оброблятиме. А щоб хакери не захопили ваші сторінки у соцмережах - робити найпростіше.

"Паролі необхідно змінювати завжди - незалежно від того, чи були злиті бази. Паролі від поштових скриньок, соцмереж треба змінювати щонайменше раз на два місяці", – радить експерт з кібербезпеки Єгор Аушев.

Справою витоку мільйонів анкет вже зайнялася СБУ та Нацполіція, пообіді бот свою роботу припинив.

Кореспондент ТСН Антон Страшко

Залиште свій коментар

Вибір редакції