Скандал із ЗНО. В Україні підробляли результати тестування – вже є перші відрахування студентів

Скандал із ЗНО. В Україні підробляли результати тестування – вже є перші відрахування студентів

Дата публікації
Перегляди
8715
Скандал із ЗНО. В Україні підробляли результати тестування – вже є перші відрахування студентів

Після суду до 26 відрахованих можуть доєднатися ще 174 студенти.

Під підозрою опинилися люди, які, по суті, створили в Україні нову прогресивну систему оцінювання знань. Такого репутаційного скандалу в освіті ще не було. Прокуратура твердить, що з 2008 року в Україні підробляли результати ЗНО. Тільки за 2014-2015 роки несправедливо вищі бали отримали більше 200 абітурієнтів. Переважно – з родин чиновників або близькі до них.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Підозри – не голослівні. Генпрокуратура протягом року збирала докази і свідчення, вже передала справу до суду. Тепер розпочалася хвиля відрахувань студентів, чиї результати ЗНО були підроблені.

Усе почалося рік тому влітку 2015-го. Тоді силовики провели обшуки в Українському центрі оцінювання якості освіти. Звідти вилучили сервери із даними та приватне листування. Лише зараз Генпрокуратура трохи відкрила завісу свого слідства. На власному сайті оприлюднила списки людей із фальшивими результатами ЗНО. За 2014 та 2015 роки таких підроблючів нарахували 200. Із них 26 уже відрахували з ВНЗ.

У ГПУ розкрили схему, за якою нібито підробляли сертифікати вступникам. Це шість працівників Українського центру – директор Ігор Лікарчук, його перший заступник Володимир Винник, заступник Віталій Дяченко та троє працівників нижчих ланок – із технічного відділу. Сьомий фігурант – це приватний підприємець з Івано-Франківська. На рахунки його фірми замовники надсилали гроші. Ігор Лікарчук та його підлеглі нібито втручалися в систему і змінювали дані.

Серед прізвищ тих, хто є у списку Генпрокуратури, – син першого заступника Українського центру Володимира Винника, донька екс-керівника "Укрзалізниці", син колишнього заступника глави СБУ і навіть онука одіозної регіоналки Тетяни Бахтєєвої.

Наступник Лікарчука Вадим Карандій показує бланки з відповідями тих, кого звинувачують у підробці. Справді, оригінали відповідей різняться з тими, які підробили.

Карандій запевняє, що в Українському центрі оцінювання якості освіти тепер діє нововведення, яке обійти неможливо. У кожного працівника є свій електронний ключ доступу в систему із обмеженим спектром дій. Усе, що відбувається в базі, фіксується електронним підписом. Тож, будь-які махінації із підробкою результатів цього чи наступних років, запевняє Карандій, неможливі. І сподівається, що інцидент з підробками не погіршить позитивного авторитету ЗНО у суспільстві, бо ця система точно більш чесна, аніж іспити, за якими вступали до вишів 10 років тому.

Арбітром у нинішній скандальній ситуації має бути суд, вважає міністр освіти і науки Лілія Гриневич. Початку судових засідань над Лікарчуком та його підлеглими лишилося чекати недовго. Генпрокуратура вже завершила досудове розслідування і передала документи на розгляд до Солом'янського суду Києва. Якщо Феміда вирішить, що фальсифікації таки були, то до 26 відрахованих доєднаються ще 174 студенти.

Більше подробиць дивіться в сюжеті Наталії Ярмоли.

Найбільший скандал в освіті: ГПУ розкрили схему підробки сертифікатів ЗНО

Найбільший скандал в освіті: ГПУ розкрили схему підробки сертифікатів ЗНО