Скандал в Одесі. Чому відомого художника Ройтбурда звільнили з музею і як відреагували в Києві

Скандал в Одесі. Чому відомого художника Ройтбурда звільнили з музею і як відреагували в Києві

Фото: УНІАН

Ройтбурд подаватиме до суду, аби поновитися на посаді директора музею.

Депутати Одеської облради з третьої спроби звільнили з посади директора Одеського художнього музею - відомого художника Олександра Ройтбурда. Заради такого голосування навіть об'єдналися опоблоківці та фракція експрезидента Порошенко "Солідарність". Митці, що об'єдналися на захист Ройтбурда, вже вимагають націоналізації музею. А одесити - пікетувати депутатів.

Про це йдеться в сюжеті Олени Черняєвої, Івана Савченка, Тетяни Фруктової та Антона Страшка в програмі ТСН.19:30.

Рішення про звільнення Олександра Ройтбурда одеська облрада протиснула з третьої спроби. Утім, переслідували художника від першого дня на посаді. За півтора року митця обвинувачували і у причетності до побиття колишнього керівника музею, і навіть у тому, що він пише свої картини фекаліями. Постійно лобіювали його звільнення депутати з фракції "Опоблоку". Самого Олександра Ройтбурда на сесію не запросили. Звіту про його роботу на посаді – не слухали.

"Перше – директор Ройтбурд ставиться з абсолютною неповагою до нас, депутатів. Він вважає і про це він пише у своїх звітах, що ми, депутати, не має права цікавитися діяльністю музею", - сказав депутат Одеської обласної ради Олексій Кобильников.

На захист Ройтбурда стає очільниця Одещини. Вона вважає це політичним переслідуванням. Адже художник, на відміну від частки депутатів депутатів Одеської облради, має проукраїнську позицію.

"Вас не цікавлять узагалі досягнення Олександра Ройтбурда як менеджера, у вас узагалі немає відчуття, щоб зробити на краще, ваші емоції та маніпуляції знищують розвиток і мистецтва, і Одеського художнього музею", - зазначила виконувачка обов'язків голови Одеської облдержадміністрації Світлана Шаталова.

У результаті голосування проти Олександра Ройтбурда висловлюються і "Опоблок", і навіть фракція "Солідарність", яка раніше обіцяла підтримку художнику.

"Це безумовно трагедія не лише для Одеського художнього музею, а й для музейної сфери України", - зазначила заступниця директора Одеського художнього музею з розвитку Олександра Ковальчук.

Депутати Одеської облради з третьої спроби звільнили директора художнього музею Ройтбурда

Депутати Одеської облради з третьої спроби звільнили директора художнього музею Ройтбурда

2018-го Ройтбурд прийняв заклад у повному занепаді: в залах текли стелі – вода лилася просто на картини. Одесити та туристи шлях до колись найкращого музею міста – забули. За півтора року заклад змінився, зокрема, завдяки меценатам.

"Ви знаєте, що вхід до клубу меценатів музею становить 30 тисяч гривень. А ви знаєте скільки людей туди вже увійшли – понад 50 людей", - каже депутат Одеської облради Юрій Басюк.

Успішний художник, чиє ім’я відоме всьому світу. Його картини виставлені в найкращих галереях за кордоном. Роботи Ройтбурда охоче купують й готові непогано за них платити. Він же – б'ється за музей, отримуючи 4600 гривень на місяць.

"Це питання місії, я хочу, щоб в Одесі був достойний музей. Я бачу, як його розвивати. Шукати на це гроші в міжнародних фондах і якісь може державні кошти", - говорить художник Олександр Ройтбурд.

Новина про звільнення Ройтбурда збурила одеситів. Містяни ганьблять депутатів облради у соцмережах. Колеги Ройтбурда теж слів на адресу депутатів Одеської облради не підбирають. Арт-критик Костянтин Дорошенко бачить вихід у обов'язковій націоналізації музею. А рішення про звільнення Ройтбурда називає дурістю.

"Якщо говорити дуже грубо, є таке прислів'я: "Дура дурой, а сама себе в борщ не насрет". Так от, Одеська обласна рада насрала в борщ усій Одесі", - каже акр-критик, куратор сучасного мистецтва Костянтин Дорошенко.

Відомий художник Іван Марчук каже, що звільнення Ройтбурда - втрата для українського мистецтва.

"Коли я взнав, що він іде директором музею, мені навіть було приємно із того, що він не лише художник. Він дуже-дуже розумний чоловік. Розумний і великий організатор. Він дуже багатознаючий. Дуже різносторонній", - зазначив Марчук.

"Це буде величезний скандал у культурі. Бо рівних йому немає. Уся полеміка навколо нього – це чисто сфабрикована беліберда", - сказав художник Арсен Савадов.

Втрутитися в резонансний конфлікт обіцяють у Міністерстві культури, молоді та спорту. Сам Ройтбурд теж не сидітиме, склавши руки.

"Я буду поруч, подам до суду, виграю й повернуся. Вони всі живуть у "совку", а я якось намагаюся жити в свій час", - говорить художник Олександр Ройтбурд.

Підтримати Олександра Ройтбурда збираються одесити і усі небайдужі. В суботу - під Одеською облрадою, яка звільнила художника.

Міністр культури пообіцяв взяти ситуацію зі звільненням Ройтбурда під свій контроль

Міністр культури пообіцяв взяти ситуацію зі звільненням Ройтбурда під свій контроль

Тим часом на ситуацію зі звільненням Ройтбурда відреагував міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський. На своїй сторінці у Facebook він звинуватив одеситів у цій ситуації, бо, мовляв, самі обрали таких депутатів.

"Сьогодні це не абстрактна обласна рада звільнила Олександра Ройтбуда. Його звільнили ви, обиравши тих людей, які проголосували так, як проголосували. Абстрактне обурення не працює, - працює активна дія, участь у виборах, об'єднання навколо тих людей, чиї рішення спрямовані на розвиток вашого чудового міста і його унікальної культури. По-справжньому, громадянами своєї країни та городянами ми стаємо тоді, коли не миримося з рішеннями, які суперечать нашим інтересам. І це не питання міністра культура - це ваше питання, і в першу чергу ви відповідаєте за те, в якому місті і з якою культурою ви живете. Музей при Ройтбурді став постійним місцем громадського діалогу про мистецтво, ожив, став подією. Я б, на вашому місці, не розкидався талантами і професіоналами, а всіма силами беріг їх, залучав до життя вашого прекрасного міста і створював їм умови для творчості. Зі свого боку, в межах моєї компетенції та компетенції Міністерства культури, молоді і спорту, ми перевіримо законність звільнення і відповідність процедурним нормам. Я розмовляв з Олександром і гарантував, що ця ситуація буде мною особисто контролюватися", - повідомив Бородянський.

Наприкінці посту міністр дав посилання на звіт діяльності музею, аби одесити його оцінили.

Вважаю за необхідне висловити свою позицію стосовно сьогоднішнього звільнення Олександра Ройтбурдта. Шановні одесити...

Опубліковано Владимиром Бородянским Середа, 4 вересня 2019 р.

Повʼязані теми:

Наступна публікація