Скандал з сурогатним материнством: МЗС розробило механізм, за яким батьки зможуть забрати дітей з України

Дата публікації
Перегляди
2849
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Скандал з сурогатним материнством: МЗС розробило механізм, за яким батьки зможуть забрати дітей з України

Фото: Unsplash

Кілька родин вже змогли приїхати до України та перебувають на карантині.

Від березня через карантин батьки з 27 країн не можуть забрати з України своїх дітей, яких тут виношували сурогатні матері.

ТСН.Тиждень поспілкувався з такими батьками, а також з’ясував, куди рухається скандальна справа.

Не треба знати румунську, щоби зрозуміти, що мати захлинається від сліз. Бо її материнське серце розривається від болю через неможливість узяти на руки свою новонароджену донечку.

"Дуже важко, бо я розумію, який важливий для дитини цей перший зв'язок із мамою упродовж першого місяця життя. І я нещодавно побачила фотографію, де дівчинка дивилися на одну з нянь і дивилася на неї, як на маму, і мені дуже боляче бачити ці зображення і дуже хочеться як найшвидше зустрітися з дитиною", - розповідає жінка журналістам ТСН.Тиждень через скайп.

Пара з Румунії побажала не показувати себе, бо для них народження дитини за допомогою сурогатної мами дуже особисте та інтимне питання. Дівчинка, яка зараз перебуває в готелі, друга дитина, народжена в такий спосіб. Жінка не може народити самостійно. І вже місяць вони не можуть потрапити в Україну, бо МЗС України не те, що забороняє, а просто ніяк не реагує на прохання дати дозвіл батькам-румунам на в’їзд.  

"Ми б хоч зараз приїхали. Але лише в понеділок консульство Румунії буде вкотре зв’язуватися з МЗС України і пропонувати варіант не літака, а машини. Але зараз ми ще чекаємо. На 23 травня є квитки на літак. Але ще нічого не зрозуміло – чи вийде домовитися, чи ні", - каже румунка.

Інший батько - Рафаель, він з Іспанії. В останній день закриття кордонів – 15 березня - він терміново вилетів. А за два тижні в нього народився первісток. На жаль, йому заборонили бути присутнім під час пологів. Каже, найважче зараз – це кожного разу заспокоювати дружину, яка по той бік континенту і не має можливості притиснути до серця крихітку. 

"Це дуже важко для дружини, щоразу, коли я показую їй нашу донечку – вона  дуже плаче. Уперше, відколи я взяв дівчинку на руки, її вага була три з половиною кілограми. Зараз вона важить вже 5 200, тобто, мати дуже багато втрачає. Їй дуже важко і тому щодня, коли вона бачить її через відеодзвінок, вона плаче, хоче вже нарешті обійняти донечку", - розповідає Рафаель.

Іспанець зараз мешкає в готелі, який належить цій репродуктивній клініці, разом із донькою. Каже, що допомога нянь йому майже не потрібна, бо немовля надспокійне і майже не плаче. Донька навіть дозволяє йому дистанційно працювати. Рафаелю та його дружині під сорок років. Більше дітей вони не планують, бо не хочуть бути дуже старими батьками.

Карантинно-сурогатний детектив: чи зможуть батьки-іноземці забрати новонароджених дітей

Карантинно-сурогатний детектив: чи зможуть батьки-іноземці забрати новонароджених дітей

"Вісім років ми боролися з дружиною за те, щоби в нас народилася дитина, і коли я вперше побачив доньку, в мене пішла земля з-під ніг. Я дуже щасливий, бо ті вісім років варті були того, щоби боротися", - зізнається Рафаель.

Новоспечений батько застряг в Україні, бо для вивезення дитини йому потрібно отримати для неї українське громадянство. А через затримки з роботою міграційних служб процес затягується. У лютому 2019 року процедура ввезення до Іспанії сурогатних дітей ускладнилася. Батькам, після отримання українського громадянства для дитини, треба ще отримати дозвіл на вивезення малюка. А ще в’їхати в Іспанію тільки прямим рейсом з України. Тут можливість авто виключена. 

Будівля у Києві зараз – центр уваги без перебільшення всіх світових ЗМІ. Бо саме тут унікальні новонароджені, які чекають батьків з усіх куточків світу. Другий поверх готелю призначений тільки для малюків. 300 квадратних метрів: дві кімнати зі спеціалізованими боксами. Дитячі лікарі, 28 нянечок, які працюють у дві зміни. Тут 36 новонароджених. Самотніх. Яким зараз так не вистачає материнського тепла. 15 діткам пощастило. Їхні батьки встигли приїхати до карантинного закриття українських кордонів. І чекають послаблення карантину, аби виїхати додому. Але насправді таких дітей у рази більше. Від цифр, що озвучила уповноважена з прав людини – мороз по шкірі. Та чи вдасться домовитися дипломатам, зараз не знає і вона. 

"Загалом в Україні понад 100 дітей чекають на своїх батьків. В різних таких центрах репродуктивної медицини. Вони зробили такий прогноз, що, якщо буде продовжений карантин на той прогноз, який дає МОЗ, то це може бути навіть не сотні, а вже майже тисячі. І тому, безумовно, потрібно напрацювати такий механізм, що все-таки батьки могли приїхати за своїми дітьми – і своїх діточок повезти туди, де вони виховуватимуться в родині", - каже Людмила Денісова.

Увесь тиждень посольства, консульства та міністерства закордонних справ розробляли механізм. Але проблема не тільки в карантині, а взагалі в правовій невизначеності сурогатного материнства в Україні. Тому слід терміново ухвалювати окремий закон. Бо відразу клініку, яка опублікувала ці кадри, правоохоронці звинуватили в продажу дітей.

"Якщо його зачали іноземні громадяни, які хочуть залишити свій генетичний слід і люблять цю дитину - це одне, а якщо вони зачали з метою перепродажу, то це торгівля людьми. Тут дуже тонкий лід, на межі етики, моралі, спадковості, і питань, пов'язаних з торгівлею людьми", - зазначає заступник міністра МВС України Антон Геращенко.

Кілька днів тому у Верховну Раду подали на реєстрацію черговий проект закону.

"Законопроект включає кілька змін до кримінального кодексу України, які дадуть можливість розмежувати, скажімо так, відповідальність за порушення, які пов'язані безпосередньо з порушеннями в медичній сфері та торгівлею людьми. Необхідно ліцензувати цю діяльність і ліцензію, скажімо, зробити платною", - каже адвокат клініки репродуктивної медицини В’ячеслав Самсоненко.

Але це не все, що треба врегулювати. Боротьба за те, аби якось описати те, що відбувається в Україні, ще попереду. Бо про сурогатне материнство чули всі, але уявити масштаб цього конвеєра зі штампування чужих немовлят, ніхто досі не міг. Це тисячі жінок-інкубаторок, це поставлені на потік технології інкорпорального зачаття, це індустрія з мільярдним обігом і десятки тисяч іноземців, що стоять у черзі.  

Несамовиті крики немовлят і це відео зробили свою справу, як того хотів керівник клініки сурогатного материнства Альберт Точиловський. Дипломати почали домовлятися. І вже є перші результати – кілька сімей змогли в’їхати, а кілька виїхати.  

"У нас діти перебувають з 27 країн - це США, Великобританія, Греція - це ті країни, в яких сурогатне материнство дозволено, Голландія, Бельгія, Данія, Швеція… Зараз у нас 7 пар перебувають на карантині, близько 14 пар замовили квитки", - розповідає Точиловський.

"Розроблений механізм, за яким батьки зможуть безперешкодно приїхати в Україну і забрати своїх дітей. Будемо працювати з посольствами цих батьків", - повідомив очільник МЗС України Дмитро Кулеба.

Величезна робота ще попереду, бо скандал, який стався два тижні тому з іншою репродуктивною клінікою, триває. П’ять малюків вилучені. Українська поліція та китайські правоохоронці розслідують справу. Але діти знову потерпають бо в одного з вилучених новонароджених – підтверджений коронавірус. Тож це і є головна проблема, в центрі закону має бути ще й дитина. І, якщо діяти неправильно, сурогатна індустрія нікуди не зникне, просто ця дитина народиться в оточенні криміналу. Із держави, де вам легко виносять дитину, ми станемо державою, де вам легко підпільно виносять дитину. 

Кореспондентка ТСН.Тиждень Ірина Курило

Наступна публікація