Скасування статті про незаконне збагачення: у травні Україна ризикує не отримати мільярдний транш від МВФ

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Шанси на ухвалення парламентом нових змін до Кримінального кодексу в частині незаконного збагачення невеликі.

Корупціонерам - амністія статків, решті - неприємні наслідки. Скасування статті про незаконне збагачення в Кримінальному кодексі поставило під загрозу отримання Україною траншу в 1,3 мільярда доларів, якого очікували в травні. У Мінфіні стверджують: ці речі не пов'язані, співпраця з МВФ триватиме. Однак кулуарні джерела кажуть інше: ризик не отримати гроші дуже високий. А це може призвести до фінансової турбулентності, яка зачепить більшість із українців, про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Політики наразі зайняті виборами, а Рада загрузла в майже трьох тисячах поправок до закону про мову. У комітеті припадає пилом невідкладний президентський законопроект про незаконне збагачення та ще 11 депутатських. Шанси на ухвалення котрогось із них незабаром близькі до нуля.

Про цю неприємну для багатьох політиків річ не дають забути хіба що міжнародні партнери України. МВФ, Світовий банк, посли США та ЄС надіслали до парламенту листа, в якому наполегливо пропонують допомогу своїх експертів для підготовки нового закону про незаконне збагачення. Ті, що вже зареєстровано в парламенті - кажуть, не відповідають заявленій меті. 

Відео Скасування статті про незаконне збагачення поставило під загрозу отримання Україною траншу

Корупціонерам - амністія статків, всім решта - неприємні наслідки. Скасування статті про незаконне збагачення у Кримінальному кодексі поставило під загрозу отримання Україною траншу в 1 мільярд 300 мільйонів доларів, якого очікували у травні. У Мінфіні стверджують: ці речі не пов'язані, співпраця з МВФ триватиме. Однак кулуарні джерела кажуть інше.  

Скасування статті про незаконне збагачення поставило під загрозу отримання Україною траншу

Технічна місія МВФ нещодавно поїхала. У Мінфіні кажуть: їхні висновки загалом позитивні. Чи надавати Україні транш в 1,3 мільярда доларів вирішать у травні. 

"Переважну більшість речей, які мали виконати на сьогоднішній день – ми виконуємо. Ще раз – це не значить, що всі не занепокоєні. Це я говорю не тільки про Міжнародний валютний фонд, ми бачили вже реакцію наших колег з ЄС, послів G7. Дійсно всі, і ми українці, занепокоєні тим рішенням Конституційного суду, яке є. І зараз працюють всі юристи, щоб зрозуміти, як з цієї ситуації вийти. Але з траншем це не пов’язані на сьогоднішній день речі", - запевняє заступник міністра фінансів Оксана Маркарова.

Дешевим кредитом МВФ, який позичає гроші під дуже малий відсоток, уряд оплачує валютний зовнішній борг. Цього року - виплати пікові, а відтак - дуже обтяжливі для державних фінансів. Загалом доведеться сплатити 9 мільярдів доларів. Перекредитуватись деінде дуже тяжко. Відсоток буде значно вищим, суми меншими та й чи дадуть - питання. А затримки з виплатами бюджетникам чи стрибки валютного курсу вкрай небажані. 

"З травневої виплатою ситуація більш менш контрольована, оскільки золотовалютний резерв великий - 20 млрд доларів. Але ми приречені на те, якщо немає грошей від МВФ або на серйозний фінансовий струс, який буде виражатися в підвищенні турбулентності курсової, в складнощах, які будуть виникати від місяця до місяця, і будуть максімізуватися у кінці року і вибухонебезпечно можуть спрацювати в наступному році. Або другий варіант - ми підемо на зменшення золотовалютних резервів, що погано в будь-якому визначенні", - стверджує економіст Олег Устенко.

Антикорупційні реформи, які просуваються з великим скрипом, - найголовніша умова для підтримки України. Тому, є надія: як зазвичай, за хвилину до катастрофи, необідні кроки таки зроблять. 

Поки ж парламентські товстосуми сподіваються відтягнути цей момент якнайдалі, програму з МВФ українські посадовці сприймають як меню: це ми виконаємо, а це - якось іншим разом. Або ухвалимо щось, що на ділі не працюватиме. Однак західні партнери наголошують: обманути їх імітацією більше не вдасться.

Нагадаємо, раніше Конституційний Суд України визнав статтю про незаконне збагачення "такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною)". Зазначимо, що саме впровадження статті про незаконне збагачення у 2015 році було однією з вимог ЄС на виконання Плану дій з візової лібералізації, а також одним із зобов’язань України перед МВФ, закріпленим меморандумом.

Рішення КС одразу розкритикували різні політичні сили. Водночас президент Петро Порошенко пообіцяв після оприлюднення рішення щодо статті Кримінального кодексу про незаконне збагачення внести до Верховної Ради новий законопроект щодо відповідальності чиновників за незаконне збагачення. Він пообіцяв, що проект закону у новій редакції буде виписаний так, "що комар носа не підточить".

Кореспонденти ТСН Марія Васильєва, Олена Гущик

Залиште свій коментар

Вибір редакції