Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Скіфське золото на Полтавщині. Археологи знайшли унікальне поховання й проводять пошуки далі

Посеред поля розкопали жіноче поховання.

Скіфське золото, прикраси із бронзи та бурштину, яким дві з половиною тисячі років. У заповіднику Більське городище на Полтавщині археологи відкопали могилу скіфянки. Поховання на рідкість і на радість вчених виявилось непограбованим.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.19:30.

Некрополь старовинного міста Гелон, місце масового поховання скіфів – на пшеничних полях Більська – понад 1000 курганів. Тиждень тому дослідники відкрили два. Один був геть розграбований, а в іншому - на них чекала справжня археологічна вдача.

На півтораметровій глибині науковці наткнулися на жіночий склеп. У поховальній камері 4 на 4 метри під залишками дубових колод виявили останки молодої дівчини. Певно, знатного роду, або ж наложниця, про що свідчать коштовні прикраси.

"Ну, золото не клали простим людям".

"Це заміжня дівчина, яка мала високий соціальний статус".

Намисто із бурштину та сердоліку, бронзовий браслет та доволі об’ємна золота прикраса на голову – майже непошкоджені.

"Воно збереглося неушкоджене, в цьому то і вся цінність полягає. Як 2600 років тому його поклали, так воно і лежить. І ми можемо зробити реконструкцію головного убору", - розповів старший науковий співробітник музею археології Харківського національного університету імені Каразіна Станістав Задніков.

Поряд із останками археологи натрапили на керамічний посуд, кам’яну тарелю, яку, імовірно, використовували з косметологічною метою. Трохи далі – певно, улюблене бронзове люстерко жінки.

ВідеоУ заповіднику на Полтавщині археологи відкопали могилу скіф'янки

Поховання на рідкість і на радість вчених виявилось не пограбованим. Що знайшли археологи не лише бачила, а й змогла до артефактів доторкнутися журналістка ТСН.  

У заповіднику на Полтавщині археологи відкопали могилу скіф'янки

Науковці не приховують радості – такого цілісного поховального комплексу скіфів на Полтавщині вони ще не зустрічали. Проведені розкопки дозволять багато дізнатися про звичаї та обряди предків, які мешкали тут щонайменше дві з половиною тисячі років тому.

"Тут присутні всі предмети, які хотіли покласти під час похоронної церемонії. Значить, ми можемо тоді об'єктивно оцінити традиції", - зазначила директорка музею археології Харківського національного університету імені Каразіна Ірина Шрамко.

Та чи не найбільшою загадкою цього кургану для археологів лишається зброя та кінська упряж у жіночому склепі. Науковці не певні, що жінка була воїном, такою собі амазонкою. Не відкидають, що поряд із нею може покоїтися ще й чоловік. Але це лише здогадки.

"Так, камера, звичайно, велика, як для однієї людини. Але зараз ще будемо далі дивитися, зіставляти факти і думати, може бути був, а може не був. Знімаючи будь-який предмет і прочищаючи далі частини камери, ми можемо наштовхнутися ще на якісь факти, які будуть працювати на користь однієї з версій", - каже Ірина Шрамко.

Археологи працюють босоніж, міліметр за міліметром пензликами знімають тонкий шар землі, поступово наближаючись до розгадки древнього склепу. Упевнені, що їхня знахідка – справді унікальна.

"Ці знахідки через рік, максимум півтора, будуть виставлені або в музеї заповідника Більськ, або в інших музеях, навіть за межами нашої країни на тимчасові виставки, але він подивує і представить нашу унікальну історію", - говорить директор історико-культурного заповідника "Більськ" Ігор Корост.

Археологи мріють створити окрему експозицію для музею. І можливо колись – зробити поховання візуалізованим, з жінкою-манекеном, повністю відтворити в деталях усе, що було в кургані тисячі років тому на момент захоронення.

Оксана Солодовник

Залиште свій коментар

Вибір редакції