Місцеві депутати та активісти б’ють на сполох.
Тернопільські депутати вимагають забезпечити цілодобову охорону Почаївської лаври після того, як стало відомо про оформлення довготермінової оренди шістьох її споруд Московським патріархатом. Крім того, стало відомо про намагання керівництва монастиря узаконити володіння землями довкола релігійного комплексу, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.
Охоронці у камуфляжних формах на усіх входах до Лаври мають не надто приязний вигляд: чоловік у “хакі”, шапці-вушанці та підперезаний ременем не відповідає. Може, й не розуміє української – припускають активісти. "Дуже багато є інформації, що в охороні Почаївської Лаври є громадяни з інших країн, зокрема з Придністров'я, громадяни Молдови", - пояснює Василь Габор.
Володіння лаври останнім часом саморозширюються: якимось чином 2,5 гектара землі комунальної власності Почаєва навколо релігійного комплексу опинилися у користуванні монахів Московського патріархату. Упродовж останніх років керівництво лаври намагається узаконити користування цими ділянками. "Таких звернень було три або чотири. Розгляд останнього такого звернення супроводжувався масовим мітингом із залученням поліції для встановлення і наведення громадського порядку", - розповів депутат Почаївської міськради Тарас Паляниця.
Охоронець на іншому вході до лаври, не вагаючись, вказує на ще одну ділянку, прилеглу до церковних мурів – буцімто це теж володіння монастиря. І одразу отримує прочухана від монаха, який під’'їжджає у чорному бусі: будь-які коментарі журналістам тут суворо заборонені. Через відмови Почаївської міськради віддати землю монастирю, керівництво лаври подалося до судів. І раптом Львівський апеляційний суд зобов'язав міськраду розглянути на сесії передачу цих ділянок у користування монахів МП. "27 вересня відбулося рішення суду. Термін подання касації 30 днів. Почаївська міська рада чи то з нерозуміння, чи то спеціально упустила цей момент касації, апеляції наступної подано не було. Тепер це питання розглядатиметься на сесії міськради", - пояснив Паляниця.
Журналісти спробували отримати коментар від місцевих чиновників, але мера на місці немає, а юрист Почаївської міськради просто тікає. "Я навіть не знаю, про що ви говорите", - коментує він питання про постанову Львівського апеляційного суду. Громадський активіст Василь Габор переконаний, що в цій історії забагато збігів. "27-го суд виграють і зараз будуть зобов'язувати Почаївську міськраду прийняти це рішення повторно – надати їм ці землі. І 27-го реєструють, тобто десь було зовнішнє втручання від проросійських сил і певні території терміново узаконюють", - каже він.
У той самий день держреєстратор передав ще й шість культових споруд Почаївської лаври у користування Московському патріархату до 2050 року. Тепер це намагається оскаржити заповідник, на балансі якого перебуває релігійний комплекс. "Ще не зареєстроване право власності, на яке ми подали документи раніше, ніж Почаївська лавра, а реєстратор Струсівської селищної ради реєструє право користування", - обурений директор Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника Вадим Микулич. "Фахівці з'ясовують, яким чином відбулася ця реєстрація. Вочевидь, це було не в законні формі. Я думаю, це рішення буде скасоване, як неправомірне", - вважає міністр культури України Євген Нищук.
Тим часом тернопільські депутати на сесії попросили організувати цілодобову охорону лаври підрозділами Нацгвардії, бо побоюються за безпеку громадян – надто після звернення намісника лаври про можливість кровопролиття. А ще депутати просять керівництво держави нарешті скасувати розпорядження Віктора Януковича від 2003 року про передачу лаври Московському патріархату.
Кореспондент ТСН Світлана Павук