За три останні роки в українських підрозділах міномети вибухали 13 разів.
Чому вибухнув "Молот"? Слідство розсекретило результати технічної експертизи міномета, який в червні на Рівненському полігонні забрав життя трьох військових. Експерти підтвердили, українська розробка має проблеми з надійністю запобіжника подвійного заряджання та пускового механізму. Проте жертв можна було уникнути, якби дотримувались правил безпеки.
Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.19:30.
На парламентському комітеті депутати, військові та генпрокурор розглядають слайди на стіні. Вибухові міномети "Молот" кілька місяців прискіпливо досліджували експерти. Балістична, трасологічна, вибухотехнічна експертизи доводять, що у стволі міномета опинилися дві міни, які зрештою і вибухнули.
"Чи то конструкторські недоліки - вигорання накалювача або погана його чистка в бойових умовах. Перша міна не накалилася, не спрацювала. Запобіжник замість двох вушок – одновушковий. У результаті друга міна впала туди безперешкодно", - каже генпрокурор Юрій Луценко.
До технічних проблем із запобіжником та пусковим механізмом додалися грубі порушення правил безпеки на військовому полігоні.
"На цих позиціях міномети мали б стояти на глибині 2 метри, насправді глибина була 50 сантиметрів".
Вогневі точки мінометних розрахунків були катастрофічно близько один від одного. Спостережний пункт та машина із боєприпасами стояли в небезпечній близькості – заявляють слідчі. В результаті - троє загиблих і дев'ятеро поранених на Рівненському полігоні.
За три останні роки в українських підрозділах міномети вибухали 13 разів. "Молот" назбирав вже 9 випадків. І забрав із собою більш як десять людських життів. Лише два дні тому в зоні бойових дій на Донбасі міномет, що вибухнув, поранив трьох українських військових.
Українська розробка була створена лише за кілька місяців і потрапила на передову 2016-го. Вже тоді військові нарікали, що міномет треба допрацьовувати.
Проте військово-судові експерти заспокоюють: метал "Молота" надійний. Проблеми з окремими вузлами зброї, які треба вдосконалювати. Втім воювати будуть з тим, що є.
"Якщо відмовитись від "Молота", треба відмовитись і від війни. "Молот" і 2Б11 практично однаково за відсотками розривів", - говорить начальник управління експлуатації та озброєння Міноборони Іван Лісовий.
Генпрокурор та парламентський комітет закликають терміново розпочати повну ревізію всіх мінометів "Молот", які є на озброєнні в українському війську. Від виробників вимагатимуть модернізації та якісного гарантійного обслуговування зброї. Організаторам військових стрільб загрожують роки в'язниці за службову недбалість.