Сліпі школярі б'ються між собою за підручники, бо в держави немає на них грошей

Діти вчаться за одним підручником на цілий клас, а за час незалежності їх надруковано обмаль: кажуть, дуже дорогі.

Українські учні шкіл для незрячих знання не можуть ані побачити, ані прочитати. За роки незалежності  підручників, написаних спеціальним шрифтом Брайля надруковано обмаль. Тож діти за книги б'ються і часто вчаться ще за радянськими посібниками.

Пальцями вони відчувають літери і слова, а навпомацки отримують знання, йдеться у сюжеті ТСН.

Проте у тиші читати шкільні підручники для українських незрячих учнів - велика розкіш.   Посібників  шрифтом Брайля  Україна  за усі роки Незалежності надрукувала обмаль. Діти досі  вчаться переважно за старими радянськими  або ж виробленими власноруч  картками.

Учень спецшколи для дітей з вадами зору Олександр Клемба розповідає: "Бувало таке, що ледве не бились за книжку – одні вже прочитали, а інші чекали. Не могли поділитись. Нам одної на клас вистачає - один читає інші слухають".   

Урок хімії часто проходить без підручника. Вчителі спецшкіл  давно змирились і знають, як  пояснити матеріал.

Директор львівської спецшколи-інтернату для дітей з вадами зору Ірина Костробій розповідає про умови роботи: "Матеріали самі виготовляємо. Не можна сказати, що діти не навчаються, і що не можна проводити уроки". 

Торік колишній учень школи для незрячих Максим Голландський закінчив 11-й клас і, ознайомившись із умовами тестувань, розгубився: "Мені треба було обов'язково поступати, щоб отримати хоч якусь освіту".

Довелось разом із бабусею  та ноутбуком підручники останніх шкільних років проштудіювати заново.

Нині студент 2 курсу факультету психології у київському виші, Максим упевнений - неякісна освіта  у спецшколах   перекриває сліпим дітям шлях до майбутнього. Отримати  добре оплачувану професію багатьом стає неможливо.

У всеукраїнській бібліотеці для незрячих заздрять географічним картам, виданим для сліпих у Росії. 

За 20 років - нічого не зроблено, є карти Радянського союзу  і деякі з них поламані.

Підручників мало, бо вони надто дорогі, пояснюють в Мінсовіті.  Одна книга шрифтом Брайля коштує понад тисячу гривень.

Сучасні діти із вадами зору  не хочуть, щоб їх жаліли. Вони мріють  про гідну освіту,аби потім у дорослому житті бути конкурентоздатним. Проте без  нових спеціальних підручників така освіта неможлива. 

ВідеоУчні шкіл для незрячих знання не можуть ані побачити, ані прочитати

Залиште свій коментар

Наступна публікація