Смерть Дніпра: екологи озвучили рецепт порятунку головної річки України

Фахівці дали з десяток порад, як можна запобігти величезній екологічній катастрофі.

Досвід Європи свідчить, що навіть найбільш забруднені річки можуть ожити, і це дає надію для українського Дніпра. Екологи дають йому ще два-три роки, після чого зміни води можуть стати непоправними, а легенда і символ просто зникне та перетвориться на смердюче болото, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Українська держава нездатна контролювати цю небезпеку в тих умовах, які склалися зараз. Кілька років тому держекоінспекціям забороли здійснювати будь-які перевірки, бо вони були засобом брати хабарі. Однак проблема забруднення ріки після цього тільки загострилася. Своїх фахівців контролюючі органи втратили. Тепер, коли перевірки хоча б частково дозволені, інспекціям бракує кадрів. Але каральних функцій інспектори позбавлені, а про свої візити мусять повідомляти за кілька місяців, тож підприємства встигають приховати сліди несанкціонованих скидів у Дніпро хімікатів і відходів. Державне керівництво, нарікають спеціалісти, стан справ просто не хвилює. Сподіватися в таких умовах можна тільки на диво.

ВідеоДніпро на межі: Що може врятувати найбільшу річку України

Наприклад таке, що сталося і Німеччині, де ще 50 років тому через неочищені відходи підприємств Рейн називали "клоакою Європи". У річку неможна було зайти, а рибу з неї – їсти. З води викачували тонни сміття, мазут і навіть техніку – машини і мопеди. Терпець німців урвався після аварії на заводі "Сандоз", що на кордоні зі Швейцарією. Тоді в Рейн вилилося 30 тон пестицидів, ртуті та інших небезпечних хімікатів. Усе живе було знищено в радіусі 400 кілометрів. Небезпечно було навіть мити руки в річковій воді. Після численних акції протесту влада була змушена розробити програму порятунку Рейну.

У будівництво очисних станцій інвестували мільярди дойчмарок. Політики та населення стали набагато серйозніше ставитися до чистоти Рейну. Вздовж річки встановили стаціонарні пункти вимірювання рівня забруднення води. З'явилася система сповіщення і тривоги, регулярно проводиться аналіз. Концерни і фабрики теж були змушені підлаштуватися під нові умови законодавства. Норми скидів зробили суворішими. Німецькі заводи отримують пільги, якщо інвестують в очисні установки. І це дало результат. Уже наприкінці 1990-х у Рейн повернувся лосось.

Дніпро нині можна врятувати не такою дорогою ціною, як Рейн. Для цього потрібно розробити чіткий реєстр підприємств, які використовують у своїй діяльності отруйні та хімічні речовини. Заборонити мийні засоби з фосфатами. Зробити норми скидів суворішими. Переглянути розроблений іще за СРСР список небезпечних для води речовин. Збільшити штрафи за порушення підприємствами та водоканалами норм скидів. І запровадити окремий податок для тих, хто зводить маєтки в прибережній смузі. Такими бачать екологи та активісти першочергові кроки спасіння Дніпра.

У переліку заходів мають бути і будівництво очисних споруд, каналізацій та дощозливів у великих містах, створення єдиної державної програми зариблення, а також очищення дна та притоків Дніпра. А в перспективі – ліквідація дамб. Фахівці кажуть, що всі гідроелектростанції дають менше 2% електроенергії країни, тож від них можна відмовитися на користь сучасніших джерел, які розробляються у світі – використання сонячної енергії та вітряків. Натомість Дніпро знову може отримати течію, яка необхідна для самоочищення річки, та забути як страшний сон теперішній стан – комплекс стоячих озер.

Менше ста років тому, до будівництва дамб, у Дніпрі водилися цінні види риб, серед яких білуга та осетер. Це риба, яка дуже чутлива до якості води. Про таке відновлення річки екологи тільки мріють. Бо наразі йдеться про те, що Дніпро може просто вмерти.

Кореспондент ТСН Тетяна Фруктова

Залиште свій коментар

Наступна публікація