Смертельна пожежа у будинку для літніх людей у Харкові: чи здатна держава запобігти подібним трагедіям
У профільному міністерстві визнають, щоб захистити літніх людей у подібних закладах, систему потрібно міняти.

В пансіонаті для літніх людей у Харкові "Золотий час" 21 січня загинули дев'ять жінок і шість чоловіків. Найстаршому - 91 рік, наймолодшій - 71. Вони лежали, не маючи сили встати, старенькі, хворі, знесилені і повільно горіли живцем, бо витягти з вогню їх було нікому.
Про це йдеться 24 січня в сюжеті ТСН.Тижня.
На вікнах були решітки, тож неходячих бабусь і дідусів довелося виносити через усю будівлю, що палала, до єдиного виходу. Врятувати вдалося 18 людей. П’ятнадцять – згоріло заживо. Один чоловік з 20% опіків всього тіла перебуває наразі у лікарні.
За попередньою версією, будівля запалала від електропроводки. Але це не пояснює чому загинула така кількість людей.
Пансіонат "Золотий час" мав офіційний сайт в Інтернеті, рекламний ролик, де в найкращих традиціях розповідали на якому високому рівні тут відбувається догляд за літніми людьми, а особливо з хворобою Паркінсона, Альцгеймера та після інсульту.
Один з врятованих пенсіонерів розповів, що перебування в цьому закладі коштувало його дочці 12 тисяч гривень. Це 7 мінімальних пенсій. Утім люди, які жили поруч, розповідають, що за ці гроші із стареньких тут просто знущалися.
Мешканці сусідніх будинків запевняють, що неодноразово викликали сюди навіть поліцію. Та чиновники заявили, що про пансіонат не знали і лише зараз виявили, що він був нелегальним.
Найгірше, що подібне чули вже багато разів. Нинішня пожежа у Харкові нічим не відрізняється від того, що сталося у селі Літочки під Києвом. Там у травні 2016 року вогонь в будинку для літніх людей убив 17 осіб. Вдалося врятувати 18, з яких п'ятеро потрапили до лікарні з опіками. А далі все як завжди: поліція відкрила справу щодо порушення норм пожежної безпеки. Влада заявила що цей об'єкт працював нелегально і пообіцяла провести масовий аудит всіх притулків. А організатора мережі будинків для літніх "Родной Очаг" швидко затримали і взяли під варту.
Зараз теж затримано власника домоволодіння, який здав двоповерхову будівлю під пансіонат, а також орендаря будинку і його дружину - директорку приватного підприємства, яка фактично керувала закладом. Також затримано адміністратора, який координував роботу пансіонату, але офіційно не був там працевлаштований.
Але це вже ніяк не поверне 15 життів і ніяк не впливає на подібні масові убивства в майбутньому, бо проблема залишається.
Жінка, яка віддала свого дідуся до "Золотого часу", каже, що зробила це через безвихідь. Лежачий дідусь або бабуся потребують постійного догляду і людина справді стоїть перед вибором або лишитися без роботи, або організувати платну опіку. Тільки от в державні притулки потрапити з живими родичами неможливо. А систему приватних установ держава розглядає як звичайний бізнес і обкладає їх високими чиновницькими вимогами і звичайними податками ніби це готель.
Президент Володимир Зеленський, який на наступний день після трагедії приїхав на місце події, пояснив, що таких незаконних центрів для літніх людей в Україні сотні. Глава держави вже доручив виявити і здійснити перевірку всіх незаконних закладів для літніх людей та з інвалідністю.
Відео Вбивча пожежа: чому спалахнув нелегальний пансіонат у Харкові
Вони лежали, не маючи сили встати, і повільно горіли живцем. Бо витягти з вогню їх було нікому. 15 пенсіонерів: 9 жінок і 6 чоловіків загинули в будинку для літніх людей у Харкові. Найстаршому був 91 рік, наймолодшому – 71. В Україні з цього приводу вчора оголосили жалобу. Але що стало причиною цієї трагедії, і що, крім слів співчуття, може зробити для своїх бабусь і дідусів країна – дивіться далі.

Але закривати ці установи, навіть коли їх виявлять, не будуть. Наразі ТСН вдалося з’ясувати, що ліцензію на ведення такої діяльності в Україні отримувати не потрібно. Крім того, у Міністерстві соціальної політики заявили, що найбільша проблема навіть не у перевірці та контролі, основна складність - виявити приватні будинки для літніх людей та потрапити на їхню територію.
"Чи пустять завтра приватні підприємці на цю територію перевірку, якщо вони скажуть: "У нас не будинок інтернат, у нас тут аренда житла і ви не маєте права вмішуватися в приватну діяльність"", - пояснює гендиректор директорату розвитку соцпослуг Руслан Ковбаса.
У профільному міністерстві визнають, щоб захистити літніх людей у подібних закладах, систему потрібно міняти. Вони навіть вже підготувати відповідні зміни до законодавства.
"Але на сьогодні міністерство дискутує, має певні погодження з регуляторною службою, яка навпаки вважає, що такий контроль зайвий", - каже Руслан Ковбаса.
Тобто, міністерство проблему знає і давно хоче вирішити. Підготувало навіть проєкт закону. Але інша інстанція, зокрема регуляторна служба, - проти. Бо вважає, що це будуть лише зайві чиновницькі перевірки.
Весь світ давно вже йде іншим шляхом - підприємці самі мають захотіти отримати статус легального будинку для літніх. Якщо держава вважає, що догляд за немічними, - то важлива соціальна функція, вона мусить стати партнером. Проплатити частину медогляду, надати пільгові умови на функціонування, пільгове оподаткування і страхування, аби потім вимагати дотримання безпеки і право на контроль.
І поки чиновники домовляються, в незаконних приватних будинках перебувають тисячі немічних людей. В яких умовах і головне, скільки ще потрібно трагедій, щоб змінити Закон – питання залишається відкритим.
Автор: Ірина Матвієнко