Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
SMS-атака на воєнний стан: у Міноборони пояснили, чому не варто вірити "викликам" до військоматів

За масовою розсилкою може приховуватися рука Москви.

Після того, як в Україні ще тільки запропонували запровадити воєнний стан, жителі різних регіонів почали отримувати SMS-повідомлення з проханням з'явитися до військкомату. Правоохоронці заговорили про аферу міжнародного рівня, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

"У зв'язку із мобілізацією терміново з'явитись до військової частини за місцем реєстрації", - такі повідомлення за дві доби отримали десятки українців, переважно жителі прикордонних регіонів. На сторінці командування "Схід" з'являється допис із доданими зразками SMS і роз’ясненням, що надіслані людям повідомлення – фейкові. Міноборони до них стосунку не має. "Жодних повідомлень з 2014 року Міноборони України громадянам про виклики до військових комісаріатів не надсилало та не планує надсилати", - запевнив керівник Путивльського військового комісаріату Юрій Яцина.

ВідеоФальшиві повістки: хто надсилає українцям запрошення до військоматів

СМС-афери міжнародного рівня. Після того, як напередодні в Україні запропонували запровадити воєнний стан, жителі різних регіонів почали отримувати СМС-повідомлення з проханням з'явитися до військкомату. Під розсилання потрапили і жителі Польщі. Мешканці районів поблизу кордону з Україною отримали схожі повідомлення, але вже польською мовою і начебто від Урядового центру безпеки. 

Фальшиві повістки: хто надсилає українцям запрошення до військоматів

Повідомлення про мобілізацію отримали кілька жителів району на Сумщині, що межує з Росією. Люди одразу з'явилися до військкомату і були здивовані, коли військовий комісар звернувся до СБУ. "Це провокації з боку Російської Федерації та її спецслужб", - заявив він. Жителі сусідньої Харківщини теж потрапили під інформаційну атаку. "Я вважаю,  що деякі сили намагаються дестабілізувати ситуацію в регіоні", - заявив тамтешній військовий комісар.

У мережу знімки виклали, не ховаючи номерів відправників. Журналісти спробували з ними зв’язатися. Першою телефон взяла дівчина, котра не заперечувала, що повідомлення надсилали з її номеру, але після цього вимкнула апарат. За іншим номером відповів хлопець, який на умовах анонімності погодився на зустріч та розповів, що всього лиш вирішив улаштувати розіграш. "Я рішив розіграти свого друга, відправив йому SMS, через п’ять хвилин написав, що це жарт, але він зробив скрін і відправив в групу в телеграмі", - пояснив хлопець. На запитання, чому з номера надходили SMS не лише до друга, а й до кількох жителів східних регіонів – відповісти не може.

Фотогалерея Лайки, образи, блокування трибуни. Як рада голосувала за введення воєнного стану (17 фото)

Під телефонну атаку потрапила навіть Польща – там повідомлення вже польською мовою отримали жителі регіонів, що межують з Україною. Текст схожий: через події в Україні прохання чоловікам віком від 18 до 65 прибути до місцевих органів влади. В органах безпеки Польщі правдивість викликів спростовують. "Нам навiть важко сказати, як багато фальшивок вiд нашого iменi вiдправили. Це перевiряє полiцiя", - розповіла речниця урядового центру безпеки Анна Адамкевич.

Керівник лабораторії комп'ютерної криміналістики Сергій Прокопенко пояснює, що надіслати SMS від чужого імені не складно. "Через інтернет ці послуги можна придбати, замовити будь який пакет SMS", - каже він. Але з огляду на масштаби розсилання, в цьому випадку задіяні значно потужніші засоби, зокрема, ймовірно, спецслужби.

Не лише про SMS-атаки, а й про незаконне захоплення чужого майна з настанням воєнного стану говорили в Міноборони, адже в цей період військові, згідно із законом, можуть забирати майно для потреб армії – і хтось уже цілеспрямовано поширює панічні "застереження". Натомість офіцери обіцяють запобігти мародерству. "Якщо до вас хтось прийшов – звертайтеся до поліції. Таких негідників треба заарештовувати і розбиратися", - заявив заступник міністра оборони України Іван Руснак.

Кореспондент ТСН Антон Страшко 

Воєнний стан. Інфографіка
ТСН.ua

Залиште свій коментар

Вибір редакції