Сьогодні 17-та річниця суверенітету України

16 липня виповнюється 17 років з дня проголошення в Києві Декларації про державний суверенітет України.

Іван Плющ
Архів
Декларацію про державний суверенітет підписав Іван Плющ. (Фото: gska2.rada.gov.ua)

16 липня 1990 року Верховна рада Української Радянської Соціалістичної Республіки прийняла Декларацію про державний суверенітет України. Свій підпис під документом поставив перший заступник голови Ради Іван Плющ.

Згідно із Декларацією, Україна проголошувалася суверенною державою, в якій стверджувалися верховенство, самостійність і неподільність влади Республіки на її території. Від дня прийняття документу від імені народу могла виступати виключно Верховна рада України, а територія України в існуючих межах проголошувалася недоторканною.

При прийнятті Декларації про державний суверенітет України влітку 1990 року ВР УРСР керувалася волею народу України, прагненням створити демократичне суспільство, потребою всебічного забезпечення прав і свобод людини, пошаною до національних прав усіх народів, турботою про повноцінний політичний, економічний, соціальний і духовний розвиток народу України, визнанням необхідності побудови правової держави, а також мала на меті утвердити суверенітет і самоврядування народу України. 

Верховна рада в 1990 році
Постанови про суверенітет і незалежність України приймав один склад парламенту. (Фото: plk.internetdsl.pl)

Дата прийняття Декларації про державний суверенітет України була оголошена Днем незалежності України. Однак згодом святкування перенесли на 24 серпня, адже саме у цей день у 1991 році Верховна рада прийняла Акт проголошення незалежності України і остаточно вивела державу зі складу Союзу Радянських Соціалістичних Республік. 

Зазначимо, що у період із 1989 до 1991 року майже усі республіки СРСР прийняли декларації про державний суверенітет. У березні 1991 року було проведено всесоюзний референдум, на якому більшість населення проголосувала за збереження СРСР. Втім, Литва, Естонія, Латвія, Грузія, Молдова та Вірменія, які на той момент оголосили про свою незалежність або перехід до незалежності, не брали участі в референдумі. 

За результатами голосування 20 серпня 1991 року планувалося заключити новий Союз суверенних держав. За день до цієї дати деякі державні діячі в Москві спробували вчинити державний переворот і повернути владу Комуністичній партії СРСР. Втім, події, відомі під назвою ГКЧП, зазнали невдачі.

Вже 8 грудня 1991 року у Біловезькій пущі лідери трьох республік – України, Росії та Білорусі – підписали угоду, якою остаточно оформили розпад СРСР.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: