Україна та ЄС домовляться про скасування візового режиму

У Брюсселі у понеділок відбудеться саміт Україна-ЄС, за підсумками якого буде підписано план дій безвізового режиму.

У понеділок, 22 листопада, в Брюсселі відбудеться 14-й саміт Україна-Європейський Союз, в якому візьме участь президент Віктор Янукович. Вже зараз відомо, що за підсумками саміту буде підписано план дій безвізового режиму Україна-ЄС, пише "Коммерсант-Украина".

У той же час головною інтригою залишається те, наскільки жорстко європейські чиновники готові висловитися щодо обмеження прав і свобод людини в країні.

Ще кілька місяців тому стало очевидно, що на листопадовому саміті Україна не зможе досягти більш амбітної мети і підписати угоду про асоціацію з Євросоюзом, хоча представники української влади до останнього часу відмовлялися визнавати цей факт. Головною перешкодою підписанню угоди стала складність переговорів про зону вільної торгівлі, які технічно неможливо було завершити в поточному році.

У той же час і план дій безвізового режиму складно назвати особливим успіхом України. Ще навесні очікувалося, що документ буде названий "дорожньою картою" - це поставило б його в один ряд з аналогічними договорами між ЄС і західнобалканськими країнами. Проте за наполяганням ряду країн-членів ЄС, зокрема Німеччини, статус документа знизили. В українському договорі, на відміну від балканського, будуть відсутні будь-які зобов'язання ЄС щодо скасування візового режиму у випадку, якщо Україна виконає всі вимоги плану дій.

Представники ЄС також відзначають, що особливу увагу на саміті буде приділено питанню про необхідність дотримання прав і свобод людини в Україні. "Це базові європейські цінності, а Україна декларує бажання інтегруватися в Євросоюз", - підкреслив глава представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра.

"Резолюція саміту почнеться зі згадки про складнощі у сфері демократії. Ці теми будуть відображені вже в третьому параграфі, що є ознакою особливої уваги до них Євросоюзу", - розповів високопоставлений єврочиновник. Проте формулювання даного документу є досить м'якими – у них немає прямих закидів на адресу Києва. Зокрема, в резолюції йдеться, що після проведених в Україні виборів до місцевих органів влади стала очевидна необхідність зміни виборчого законодавства.

На закритих переговорах з президентом Віктором Януковичем представники Євросоюзу мають намір повідомити йому, що проблеми з розвитком демократії в країні можуть поставити під загрозу навіть економічне співробітництво з ЄС, зокрема переговори про створення зони вільної торгівлі. Проте в ході публічної частини саміту єврочиновники швидше за все утримаються від таких заяв, прогнозують джерела.

Ще до саміту представники української влади дали зрозуміти, що якщо цілі по співпраці з Євросоюзом не будуть досягнуті, то це відбудеться, перш за все, з вини опозиції, в першу чергу партії "Батьківщина" та її лідера Юлії Тимошенко. "Українська опозиція намагається зробити все можливе, щоб саміт не був успішним", - заявив глава Адміністрації президента Сергій Льовочкін. МЗС ж зі свого боку повідомило, що європейські партнери Тимошенко - фракція Європейської народної партії (ЄНП) в Європарламенті - намагаються "чи не зірвати саміт Україна-ЄС".

Європейські чиновники підкреслюють, що думка Юлії Тимошенко і її партнерів не може стати вирішальною при прийнятті рішень ЄС. "Немає нічого ненормального, якщо опозиція за допомогою сестринської партії (ЄНП) просуває в Євросоюзі своє бачення ситуації в Україні. Але я можу запевнити, що лобізм опозиції не дасть ніякого ефекту, якщо влада покаже необхідний прогрес по всіх питаннях, що турбують ЄС", - зазначив Тейшейра.

Також у понеділок увечері в Брюсселі відбудуться тристоронні переговори Україна-Росія-ЄС з питань співробітництва в галузі енергетики. Ця зустріч, анонсована українським прем'єр-міністром Миколою Азаровим, до останнього дня була під загрозою зриву через відмову від участі російської сторони, однак у підсумку Москва дала добро на її проведення. Переговори пройдуть без преси і, за попередньою домовленістю сторін, їх підсумки не будуть публічними.

Читайте також:

Грузію запросили вступити в Євросоюз

Україна на шляху до ЄС зробила тільки 4 із 69 кроків

Європарламент хоче розібратися в Україні

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: