Спалах COVID на Прикарпатті: чи є в Україні нові небезпечні штами коронавірусу
Увага вітчизняних науковців прикута до спалаху коронавірусу на Прикарпатті.

Україна — єдина країна в Європі, яка не може сама визначати штами вірусу. З часу пандемії двічі відправляли зразки в лабораторії ВООЗ. І один раз отримали результат. До липня минулого року в Україні циркулювали віруси з Італії, Іспанії та Британії. Чи є в Україні нові небезпечні штами коронавірусу? І чи не вони, часом, лютують на Прикарпатті?
Про це йдеться 18 лютого в сюжеті ТСН.19:30.
Секвенування — науковий термін, який дедалі частіше потрапляє до загального вжитку. Секвенування РНК дає можливість побачити, яких мутацій зазнав вірус і чи став новий варіант більш небезпечним. Апарат, який цю інформацію зчитує, ТСН показують в Інституті молекулярної біології і генетики.
На сьогодні у світі зареєстрували вже 35 тисяч мутацій. Вони виникають випадково. Вірус потрапляє у людську клітину і починає множитися. Але цей процес недосконалий.
"Нашумілий "британський" штам, "південно-африканський" штам підвищують заразність вірусу. Це означає, що в якомусь місці у вірусу сталася мутація, яка пішла йому на користь", — говорить генетик Олександр Коляда.
Відео Новини України: чим небезпечні нові штами коронавірусу і чи є вони у нас
Україна єдина країна в Європі, яка не може сама визначати штами вірусу. З часу пандемії двічі відправляли зразки в лабораторії ВООЗ. І один раз отримали результат - до липня минулого року в Україні циркулювали віруси з Італії, Іспанії та Британії. Чи є в нас нові небезпечні штами коронавірусу? І чи не вони лютують на Прикарпатті – дивіться далі.

Чи є в Україні якийсь із цих небезпечних штамів? Найновіші дані — за липень минулого року. Нічого особливого тоді не знайшли: коронавірус з особливостями, що походять з Італії, Іспанії, а також з Британії, але не той новий "британський" штам.
У січні з України відправили ще одну партію зразків, але результату ще не отримали. Наразі ж увага вітчизняних науковців прикута до спалаху COVID-19 на Прикарпатті.
"У нас країна велика і різноманітна — наприклад, Західна Україна може мати свої штами. І те, що відбувається на Прикарпатті — непрямо відповідає, що там завівся якийсь власний, або й привезений штам", — вважає директор Інституту молекулярної біології та генетики НАНУ Михайло Тукало.
Шансу дізнатися, що там відбувається, найближчим часом не маємо. Однак у МОЗ кажуть, що особливості штаму на заходи захисту від нього не впливають.
"Будь-який штам потребує однакових обмежувальних протиепідемічних заходів. Не хотілось би нам щось додаткове вводити. Але все що вводиться, спрямоване на ситуацію", — пояснив головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко.
ТСН зв'язалася з лікарем Романом Грехом, що працює у Британії. Новий мутант призвів до того, що в країні з початку року запровадили жорсткий локдаун.
"Ну, нам мабуть подовжать, хоча у нас і так повний локдаун. Для лікарів важливо знати, чи треба змінювати лікування і чи буде працювати вакцина. Дослідження показують, що Pfizer працюватиме", — сказав Грех.
Повертаємося до лабораторії Інститут молекулярної біології і генетики. Попри те, що тут є необхідне для сексенування обладнання, мутації вірусів науковці вивчати не можуть. Питання у 2,5 млн гривень і вольовому рішенню про співпрацю різних державних структур. В Інституті можуть досліджувати зразки, але збирати їх мають лабораторії Центру громадського здоров'я, які проводять ПЛР-тестування по всій країні.
"Хотіли взяти таких випадків 240 по всій Україні. І зрозуміти, зріз такий зробити — що в Україні циркулює. Ця програма пройшла комісію спеціальну. Але потім фінансування ми не отримали", — розводить руками Тукало
Американський Центр контролю за хворобами дає гроші Україні для створення такої лабораторії з нуля. Адже країни із розвиненою наукою зацікавлені виявляти небезпечних мутантів ще до того, як вони проберуться до них. Однак проєкт займе щонайменше рік.
Нагадаємо, що у Фінляндії знайшли новий варіант коронавірусу, який складно виявити за допомогою ПЛР-тесту.