Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Спецоперація з порятунку Бабченка, якому загрожувала Москва. Світ не зрозумів Україну

Експерти замислюються, які зовнішньополітичні наслідки матиме введення в оману західних партнерів.

Увечері вівторка, 29 травня, світ почув спочатку обережні, а потім жорсткі офіційні повідомлення про вбивство в Києві російського антипутінського журналіста Аркадія Бабченка. Хто хоч трохи був знайомий із його роботами не мав жодного сумніву – сліди ведуть до Кремля, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

"Ми завжди знаємо, що нас можуть кожного дня вбити ... тому що Росія – це справжня терористична організація, повноцінна, на чолі з терористами, з міжнародними терористами. Яка не тільки літаки збиває, а й вбиває незручних Росії людей по всьому світу", - розповідає російський журналіст кримськотатарського походження, а нині заступник директора українського телеканалу ATR Айдер Муждабаєв.

Фотогалерея З'явилися фото з місця вбивства російського журналіста Бабченка (12 фото)

Убивство одразу набуло якнайширшого резонансу, бо впродовж пари годин після пострілів тему порушив російський представник на Раді безпеки ООН. Василь Небензя заявив, що Україна не здатна захистити російських журналістів, забувши сказати, що саме від Росії ці журналісти й тікають. Міністр закордонних справ України, що теж того вечора був на Радбезі, вступив у бій.

"Москва завжди в ньому бачила ворога. Наша поліція вже розпочала розслідування. Зарано говорити, хто за цим стоїть, але розуміння аналогічних випадків змушує нас думати, що Росія використовує й інші види тактики для дестабілізації ситуації в Україні, зокрема, здійснює теракти, підривну діяльність та політичні вбивства", - заявив очільник українського МЗС Павло Клімкін.

Схожими формулюваннями висловилися й представники кількох іноземних держав та організацій. Однак уже наступного вечора скорбота змінилася на зовсім інші речі. Бо вбивство виявилося запланованим обманним маневром. Убивчі постріли в спину, фото з місця пригоди, смерть у кареті швидкої виявилися постановкою таємної спецоперації СБУ.

ВідеоЕксперти розповіли, чи могло бути "вбивство" Бабченка інсценуванням СБУ

Про необхідність владі повніше відзвітувати про всі обставини спецоперації одразу заговорили міжнародні експерти. Від цього залежатиме репутація України і те, як швидко відновиться довіра до силовиків. А експерти тим часом аналізують ситуацію і роздумують, чи не могла спецоперація бути інсценуванням СБУ.

Експерти розповіли, чи могло бути "вбивство" Бабченка інсценуванням СБУ

Утім відчуття втрати і обурення у всіх, хто почув про це чергове гучне вбивство в Україні, були справжніми. Пояснення, що інакше було неможливо, хотіли почути всі. Наразі журналістам повідомили, що приблизно два місяці тому певний громадянин України отримав пропозицію здійснити вбивство Аркадія Бабченка. Громадянин погодився і знайшов майбутнього виконавця. Та навіть заплатив йому аванс і почав чекати ліквідації. СБУ спочатку назвала тільки одну літеру з прізвища того громадянина. Тож у всіх сюжетах і статтях він іменувася громадянином "Г". А ось із замовником убивства нічого втаємничувати не стали і одразу заявили - слід веде до Росії та її спецслужб.

"Всього громадянин Г. отримав від спецслужб Російської Федерації на вбивство Бабченка 40 тисяч доларів, з яких 10 залишив собі як посереднику та організатору", - заявив на брифінгу голова СБУ Василь Грицак.

Потенційний кілер виявився колишнім бійцем АТО і ледь не одразу повідомив про підготовку замаху в Службу безпеки України. Після оприлюднення оперативного відео, на якому йому не змінили голос, він вирішив, що ховатися вже сенсу немає. Тож порятунок Бабченка цілком заслуга колишнього монаха, волонтера, учасника бойових дій на Донбасі Олексія Цимбалюка. Але СБУ вирішила не чіпати саму комбінацію, аби вийти на замовників.

"Цю операцію Служба безпеки проводила із дотриманням максимальних заходів конспірації, про неї лише знали ті, кому потрібно було знати", - підкреслив Грицак.

ВідеоЛуценко розповів, хто був посвячений у спецоперацію з Бабченком

Про проведення спецоперації щодо інсценування вбивства російського журналіста Аркадія Бабченка знало обмежене коло причетних, навіть серед санітарів моргу про це знали лише двоє осіб. І жодного витоку інформації не сталося, розповів генпрокурор.

Луценко розповів, хто був посвячений у спецоперацію з Бабченком

І тут у цілком логічної кримінальної розробки злочину - з'явилася ще одна сторона. Бо з’ясувалося,що "потрібно було знати" усього кільком людям, до кола яких, чомусь, не входили міністр закордонних справ і прем’єр-міністр, та політичні союзники, що вписалися в цю ситуацію. Перша радість від воскресіння Аркадія Бабченка змінилася тривогою, що спецоперація пошила в дурні геть усіх, і чужих і своїх.

"Наші основні партнери, кілька держав, від яких ми найбільше залежим, могли би бути попереджені не про спецоперацію, а про те, що вони повинні взяти тайм-аут для заяв. Для того, щоб вони не робили явно неаргументованих заходів, наприклад, на адресу Російської Федерації. Цього, судячи з усього, не було зроблено. І виглядає так, що ніхто навіть не враховував зовнішньополітичні наслідки. Це достатньо безпрецедентна поведінка, особливо для держави, яка перебуває у війні і потребує підтримки, а відтак і порозуміння своїх друзів", - розповідає український екс-дипломат, а нині громадський діяч Богдан Яременко.

Ніхто певно не розрахував, що містифікація миттєво виявиться предметом обговореня на найвищому світовому рівні - бо вищого місця ніж Рада Безпеки ООН знайти важко. Частина вчорашніх симпатиків України стали критиками. Частина, як, скажімо, уряд Німеччини, посіли вичікувальну позицію, однак заговорили про необхідність доведення звинувачення в змові з метою, щоб зазіхнути на свободу преси та вбити журналіста.

"Оскільки звинувачення дуже серйозні, можна, природньо, чекати, що вони будуть підкріплені доказами", - заявив офіційний представник уряду ФРН Штефан Зайберт.

Щось схоже заявляють і міжнародні організації.

"Ми дуже розраховуємо на прозорий, ефективний судовий процес, який дозволить нам в тому числі з’ясувати, хто ці люди, яких звинувачують, які їхні зв'язки, хто замовник, чому це відбувається і побачити більше доказів в цій справі", - розповіла речниця Amnesty International в Україні Марина Гур’єва.

Пояснення з української сторони не забарилися, однак їх досі не можна назвати вичерпними. По-перше, одразу був затриманий, а згодом заарештований судом, Борис Герман, український бізнесмен, який указаний організатором убивства журналіста. У суді він заговорив про таємничий фонд Путіна, від якого й отримав замовлення на ліквідацію Бабченка. Зв’язок із путінцями мутний Герман здійснював через ще більш мутного громадянина України, що живе в Москві - поборника старовірів Вячеслава Пивоварника.

ВідеоПідозрюваний в організації вбивства Бабченка заявив, що є агентом контррозвідки СБУ

Борису Герману, якого під час спецоперації затримала СБУ, напередодні обрали запобіжний захід. На суді той заявив, що працює не на Росію, як заявили в СБУ, а на контррозвідку України. І вбивство Бабченка він не організовував, а викривав. Герман заявив, поквитатися з журналістом йому доручив такий собі В'ячеслав Пивоварник, який у фонді Путіна відповідає за організацію заворушень в Україні. 

Підозрюваний в організації вбивства Бабченка заявив, що є агентом контррозвідки СБУ

І ось нарешті Генпрокурор таки пояснив, навіщо був цей жах, який пережив Аркадій провівши ніч у морзі, його родина, знайомі та й уся Україна. Мовиться про отриманий унаслідок спецоперації список із 47-ми прізвищ потенційних жертв намічених у Москві.

"Більшість цих людей - це журналісти України, а також журналісти, які виїхали з Росії. Більшість із цих осіб журналісти, але не тільки вони", - підкреслив Луценко.

Як виявилося, у цьому переліку є й співробітники 1+1, вони вже мали бесіду в СБУ. Та найзагадковіша частина сюжету ще тільки починається, бо Борис Герман заявив про те, що працював на українську контррозвідку і теж брав участь у спецоперації з виявлення російського ланцюжка. Годі й казати, що врятування Аркадія Бабченка розділило зацікавлений світ на дві частини: ті, хто вірять СБУ і ті, хто не вірять, або, щонайменше, сумніваються. Така втрата довіри – незаперечний наслідок технічно блискучої, але політично безграмотної спецоперації.

Сергій Швець

Залиште свій коментар

Вибір редакції