Спецпроєкт ТСН "Чому бідні" дослідив, що заважає українцям розбагатіти

Автор
Тетяна Штан
Дата публікації
Перегляди
7101
Спецпроєкт ТСН "Чому бідні" дослідив, що заважає українцям розбагатіти

ТСН.ua

Щоб досягнути успіху, варто бути наполегливим, радить художниця Євгенія.

Отримувати гроші й не ходити на роботу — таке важко уявити. Але новини з такими заголовками сипалися на журналістку ТСН звідусіль. США, Канада, Німеччина, Нідерланди, Італія, Іспанія, Фінляндія наввипередки експериментували над своїми громадянами, роздаючи гроші просто так. Суми коливалися від 500 до 1500 євро на місяць. Виявилося, що це економічний експеримент під назвою "Безумовний базовий дохід". ТСН вирішила з’ясувати, як це працює.

У Фінляндії такий експеримент розпочали ще у 2017 році й він тривав два роки. Журналісти ТСН зустрілися з тими, хто брав участь в експерименті. Юха, батько 6 дітей, із регіону Вааса, у вільний час почав виготовляти шаманські барабани і продавати їх у всьому світі. За два роки у нього з’явилися клієнти, тепер це його бізнес, який дозволяє годувати родину. Тобто у цьому випадку експеримент спрацював.

А як щодо України? Чи почнуть змінюватись українці, якщо їм роздати гроші просто так? Профінансувати експеримент погодився інвестор Василь Хмельницький, хоча не дуже вірив, що гроші задарма можуть змінити людину. 8000 гривень щомісяця — такий базовий дохід ми визначили для нашого експерименту, виходячи із середньої зарплати в Україні, не враховуючи Києва. Знайшли учасницю, Оксану Юрченко, і тепер залишається тільки спостерігати, чи зможуть гроші задарма змінити одну українську долю. Експеримент триватиме до березня 2021 року.

Які звички чи навички допомагають вирватися з бідності, розповіли нам троє успішних українців. Вони пройшли шлях від злиднів до достатку, але навіть маючи все, чого колись бажали, деякі манери їхньої поведінки залишилися. 

Історії заможних людей про бідне дитинство і юність

Наш перший герой — інвестор Дмитро Томчук родом із Бердичева. Нині він має офіси в Китаї, США, Києві та Дніпрі, але свої перші гроші майбутній бізнесмен заробляв саме на місцевому вокзалі. Там він продавав газети перехожим.

Інша наша учасниця — художниця Євгенія Гапчинська з Харкова, від 3 років працювала на городі. Зараз же вона займається живописом, має власну нерухомість, авто, але досі витрачає гроші вкрай обережно. 

Наприкінці 1990-х років Євгенія ледь зводила кінці з кінцями. Тоді вона була студенткою Харківського художнього інституту, мала чоловіка та маленьку донечку і малювала. Але її картини нікому не були потрібними і в пошуках кращого життя дівчина поїхала до Києва.

Коли ми хотіли переїхати до Києва, я близько 2 місяців слухала: "Тебе не прийме це місто. Так ти вже з дитиною. Тобі вже 25 років, куди ж ти їдеш

пригадує Євгенія.

Львів'янин Максим Храмов свої перші статки заробив на банальному "купи-продай", як і майже всі в 90-х. Він журналіст за фахом, але нині успішний ресторатор. Попри забезпеченість, у нього залишилася лише одна звичка, яку не викорінили навіть роки достатку: він ніколи не залишає їжу, навіть якщо вона не подобається. 

Як їм вдалося досягнути успіху: поради

Перша історія та рекомендації Дмитра

Щоб вирватися зі злиднів, Дмитро Томчук переїхав спочатку до Дніпра, а потім — до Києва. Нині він каже, що із будь-якої заробленої суми треба відкладати 10% на майбутні інвестиції. Саме це правило, вважає бізнесмен, і зробило його тим, ким він є.

Тому що з цих 10% формуються майбутні компанії, інвестиційні фонди

пояснює Дмитро.

Сьогодні ж на місці, де працював Дмитро, збудували павільйон із пресою, автовокзал перетворився на руїни, а помешкання, де жив з батьками, і зовсім знесли.

Правила успіху Євгенії

Після її переїзду до столиці усі галереї відмовили Євгенії виставити картини. Тоді дівчина пішла продавати квіти, щоб заробити на каталог і заявити про себе.

Відкладала на перший каталог, коштував 5 тис. доларів. Моя подруга говорила: "Женя, ти з глузду з'їхала, за 5 тисяч доларів можна купити однокімнатну квартиру". Для того, щоб я могла розіслати цей каталог у тисячу місць і щоб про мене хтось дізнався

розповідає дівчина.

Її перші продані роботи коштували 50 і 70 доларів, та Євгенія їх відклала — на квартиру, яку завдяки наполегливості їй зрештою вдалося придбати.

Зараз Євгенія прокидається о 05:00 ранку. Це, зізнається вона, час для себе. Саме за чашкою зеленого чаю, доки вся родина ще спить, Євгенія малює майбутні ескізи своїх картин, читає книжки чи будує плани на майбутнє.

Якщо хочеш змінити своє життя повинна бути самодисципліна. Я лягаю о 22.00, можу раніше, але не пізніше. Прокидаюся о 5.00, можу раніше, але не пізніше

зазначає художниця.

Навіть зараз вона не дозволяє витратити собі зайвого і звичку бідності їй не вдається здолати. Її правила успіху вкрай прості – не скаржитися і не відступати, скільки б разів вам не відмовили.

Перше, від чого треба відмовитися, від скарг. Ми в чоловіком помітили, що коли говоримо, що у нас все відмінно, то за якийсь час все так і є. Не вважайте слово "ні" відповіддю. Значить треба далі щось робити

зауважує Євгенія.

Поради від Максима

Максим розповідає, що зайнятися торгівлею йому довелося, бо гонорарів за статті не вистачало навіть на квиток до Дніпра, де жила кохана дівчина. Тим часом його однокласники роз'їхалися світом і там збудували кар'єру.

Саме з-за кордону до Львова привезли першу піцерію і запропонували Максиму вкласти у бізнес гроші. Тоді й почалася його кар'єра у ресторанному бізнесі. Але, зізнається, як заробив перший мільйон, так потім і втратив, і знову заробив.

У 2020 році пандемія поставила його ресторанний бізнес під загрозу і змусила закрити кілька закладів, скоротити персонал, підрахувати втрати й починати знову. Адже зміни, прогнозовані чи ні, це завжди новий досвід, а отже — нові можливості.

"Чому бідні": успішні українці розповіли, як подолати злидні і вибитися в люди

"Чому бідні": успішні українці розповіли, як подолати злидні і вибитися в люди