Спецпроєкт ТСН "Золота лихоманка": де в Україні шукати золото і який інструмент брати для цього

Дата публікації
Перегляди
4210
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Спецпроєкт ТСН "Золота лихоманка": де в Україні шукати золото і який інструмент брати для цього

Фото: ТСН.ua

Журналіст з'ясовував, чи залишився дорогоцінний метал у річках Карпат, де 130 років тому прокотилася реальна золота лихоманка.

Пошук золота в Україні — новий національний спорт. Тисячі українців просто зараз шукають скарби у річках та під землею. Щоби випробувати свою удачу, треба: велике бажання, недороге обладнання і, власне, знати, де шукати. Журналіст ТСН знайшов кілька золотих місць і розповідає про них у новому спецпроєкті "Золота лихоманка". 

Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30

Все почалося з подертих кросівок. У майстерні з ремонту взуття висів дивний календар із фото 43 золотих самородків. Всі вони реальні, підтверджені наукою і головне — видобуті з української землі. Побіжного аналізу в Інтернеті вистачило, щоб зрозуміти, що українське золото — тема не міфічна.

Аби розуміти, що в країні є золото, потрібно зайти в будівельний магазин і спитати про спеціальний лоток для миття дорогоцінного металу. Там вам порадять, який краще брати для початківців. Щодня у магазинах по 5-6 замовлень цієї речі. Разом із лопатою такий лоток коштував у магазині 700 гривень.

Золото в Карпатах

Доктор геологічних наук Мирон Ковальчук розповів, що далі пробу золота слід промивати доти, поки вона не буде звільнена від глини. На це приблизно витрачається 20 хвилин. Важкі мінерали залишилися, а легкі — спливли на поверхню.

Пан Мирон стверджує, що вполювати золото можна у карпатських річках:

"Великі перспективи є з невеличкими річками — зокрема такими, як Пістинька, що на Прикарпатті, в селі Микитинці. Вирушивши туди, на свою батьківщину, журналіст ТСН таки відшукав золото, однак відмивавши дві години, йому так і не пощастило дістатися до найдорогоціннішого. Місцеві переконують, що золото в Пістиньці таки мили — діди-прадіди. 

"Золота лихоманка": де в Україні шукати золото і який інструмент для цього потрібен

"Золота лихоманка": де в Україні шукати золото і який інструмент для цього потрібен

Краєзнавець Федір Шандор також підтверджує, що 130 років тому Карпатами прокотилася реальна золота лихоманка. Місцеві начиталися в газетах, як у Канаді з річки Клондайк намивають тонни золота, й кинулися до своїх гірських річок.

На Закарпатті виходили угорськомовні газети, усі там знайшли золото в горах. Бідний народ просто збожеволів і почав намивати дорогоцінний метал. Ставили овечу шкуру, на кшталт руна, щоб воно затягувалось.

Золота лихоманка в цих краях тривала лише кілька місяців і закінчилася розгоном поліції. Великих скарбів, запевняє учений, так ніхто і не знайшов. Геологи констатували, що у регіоні є золотоносний пісок і гірський кришталь, великі поклади унгвариту і роданіту. Однак це дало більший пошук геології і пошуку мінералів, ніж самій золотоносній темі.

Де розташований справжній український Клондайк

Науковці переконують, що оновні запаси розсипного золота — в Центральній Україні, тобто справжній український Клондайк  — тут, під боком.

ТСН вирушила до Житомирської області, де працюють українські старателі. Це біля Новограда-Волинського. Детальніших координат ці люди просять не вказувати. Вони миють професійно і хваляться результатом. Один з них, на ім`я Георгій, у своє знаряддя для намиву вклав 35 тисяч гривень і каже, що тепер чує голос золота. Однак зізнається, що процес виснажливий — треба пересіяти гори ґрунту, щоб отримати порошинки металу.

В усьому світі цей спосіб добування золота частіше не заробіток, а спорт, у прямому сенсі. Наступного року Георгій планує взяти участь у світовому Чемпіонаті з намиву золота. Виявляється, є і такий. Україна буде представлена вперше.

Наступна публікація