США дадуть Україні за вивезений уран 40 мільйонів доларів

Українські вчені наполягають на тому, щоб компенсація була виділена не грошовими коштами, а устаткуванням, технологіями, низькозбагаченим ураном. Інакше все розкрадуть.

Сполучені Штати готові надати Україні компенсаційний пакет на загальну суму близько 40 мільйона доларів за високозбагачений уран (ВЗУ), який у минулому році Віктор Янукович пообіцяв Бараку Обамі вивезти до квітня 2012 року до Росії.

Про це заявляють джерела "ДТ. Україна" у виконавчій владі, близькі до вирішення уранового питання.

Джерела стверджують, що сума у 40 мільйонів доларів "істотно перевищує оцінну вартість українського ВЗУ".

При цьому українська сторона наполягла на тому, що компенсація буде виділена не грошовими коштами, а устаткуванням, технологіями, низькозбагаченим ураном. "Адже, враховуючи наші реалії, гроші, як зазвичай, розкрадуть, а українські вчені знову залишаться ні з чим", — відзначає видання.

Україна у 2010 році вже вивезла до Росії 106 кілограмів ВЗУ. У травні 56 кілограмів відпрацьованого палива були вивезені з Київського інституту ядерних досліджень (КІЯД). 30 грудня з Харківського фізико-технічного інституту (ХФТІ) до Росії під контролем МАГАТЕ була вивезена перша партія (15 кілограм) ВЗУ.

Незадовго до цього, 25 і 28 грудня, до РФ двома спецавіарейсами партії високозбагаченого урану (усього 35 кг) були відправлені з Севастопольського національного університету ядерної енергії (СНУЯЕП) і КІЯД.

Сполучені Штати також виконали частину своїх зобов'язань: напередодні, перед вивезенням ВЗУ з України, двома авіарейсами до нашої країни було доставлено еквівалентну кількість низькозбагаченого ядерного палива для потреб севастопольського і київського інститутів.

Кошти, виділені американцями, планується використовувати таким чином. У СНУЯЕП буде посилено рівень безпеки науково-дослідного реактора. За свідченням джерел, американська сторона вже почала заходи щодо посилення технічного потенціалу СНУЯЕП, зокрема український університет вже уклав контракт з Окриджською національною лабораторією США на виконання робіт з модернізації дослідницького реактора IP-100.

Для КІЯД на американські кошти купується низькозбагачений уран для реактора ВВР-М. Цей реактор вже працював частково на низькозбагаченому паливі та був сертифікований для його використання. У квітні 2010 р. в КІЯД залишалося ВЗУ всього на кілька місяців, тому американська пропозиція повністю перевести цей реактор на низькозбагачене паливо виявилася дуже доречною. Вона дала можливість українським ученим продовжувати експериментальні роботи. Якщо б це рішення не було прийнято, київський реактор довелося б зупинити, стверджують джерела з виконавчої влади.

Свою частину виділених американцями коштів повинен отримати і ХФТІ. Вже названу його керівництвом суму 25 мільйонів доларів планується направити на створення на його базі сучасної ядерної установки — унікального джерела нейтронів, заснованого на підкритичній збірці, що керується електронним прискорювачем. Американці називають її "вишуканою", а харківські вчені – "прообразом найбезпечнішого ядерного реактора майбутнього" і обіцяють, що нейтронне джерело "швидко просуне Україну на багато років вперед — в майбутнє покоління ядерної енергетики".

У той же час, "оцінити" український ВЗУ досить складно. Як стверджують експерти, у світі просто не існує ринку високозбагаченого урану. Його не можна купити або продати на біржі або в магазині. Звичайно, можна продати його, наприклад, Північній Кореї або Ірану за дуже високою ціною, але в цьому випадку ціна накладених на Україну санкцій буде теж дуже високою.

До речі, запустити нову установку в Харкові американці обіцяють у 2014 році, а от вивезти весь ВЗУ змусили нас взяти на себе зобов'язання до наступного ядерного саміту, тобто до квітня 2012 року. Яким чином буде гарантовано виконання своїх зобов'язань американською стороною після того, як останній кілограм високозбагаченого палива залишить Україну, поки точно не відомо.

Читайте також:

Янукович пообіцяв хворим на рак збудувати урановий завод

Україна вивезла у Росію стільки урану, що вистачило б на дві атомні бомби

Росіяни побудують завод ядерного палива на Дніпропетровщині

Рослини Чорнобиля створили собі "антирадіаційний щит"

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: