Стали відомі деталі справи Кучми: як він наказував "помститися" Гонгадзе

За даними слідства, Леонід Кучма дав вказівку "розібратися" з Гонгадзе "психічно і фізично" з метою помсти за його критичну журналістську діяльність та її припинення.

До ЗМІ потрапили витримки з постанови про порушення кримінальної справи щодо екс-президента Леоніда Кучми, де детально описується, як він намагався зупинити активну громадську діяльність журналістів Георгія Гонгадзе і Олексія Подольського шляхом застосування "фізичного насильства та інших незаконних методів впливу".

Документ був частково опублікований у середу, 30 березня, виданням "КоммерсантЪ-Україна". Як зазначає газета, у ньому детально описуються обставини, що призвели до вбивства Гонгадзе і побиття Подольського. Зокрема, за даними слідства, Кучма наказав розібратися з Гонгадзе "з метою помсти за його критичну журналістську діяльність та з метою її припинення".

Текст постанови починається з нагадування про те, що член Київського громадського правозахисного об'єднання "Ми" Олексій Подольський і журналіст Інтернет-видання "Українська правда" Георгій Гонгадзе ще в ході президентської виборчої кампанії 1999 року активно займалися громадською діяльністю, публікуючи газети і листівки, які містили критику на адресу тодішнього президента Леоніда Кучми.

"Ознайомившись зі статтями та будучи обуреним змістом критичних публікацій Подольського і Гонгадзе та їхньою громадською діяльністю, президент Кучма прийняв рішення зупинити їхню діяльність шляхом застосування до них фізичного насильства та інших незаконних методів впливу із залученням співробітників правоохоронних органів", - йдеться в документі.

З цією метою в травні-червні 2000 року Леонід Кучма дав вказівку тодішньому міністру внутрішніх справ Юрію Кравченку (у 2005 році Кравченко був знайдений мертвим із двома вогнепальними пораненнями, офіційна причина смерті – самогубство) провести негласні оперативно-розшукові заходи щодо журналістів, а також застосувати до них "незаконний вплив з метою припинення їхньої журналістської та громадської діяльності".

Зі свого боку, Юрій Кравченко, через керівника апарату МВС Едуарда Фере (помер у 2009 році) дав незаконний наказ своєму підлеглому, тодішньому першому заступнику начальника Головного управління кримінального розшуку МВС Олексію Пукачу розібратися з активістом об'єднання "Ми" - вивезти його за місто, побити, підпалити двері його квартири. Передбачалося, що в результаті Олексій Подольський "в майбутньому не буде настільки суспільно активний".

"12 червня 2000 року в приміщенні адміністрації президента міністр Кравченко особисто доповів про виконання доручення президента Кучми, який схвалив дії співробітників міліції", - зазначено в документі.

Після цього, як вказано у постанові, Леонід Кучма дав Кравченку вказівку викрасти Георгія Гонгадзе, вивезти його за межі Києва і "застосувати до нього психічний і фізичний вплив як з метою помсти за його критичну журналістську діяльність, так і з метою її припинення".

Вимогу президента міністр передоручив Пукачу, після чого було організоване стеження за Гонгадзе. Однак журналіст зрозумів, що за ним стежать, і звернувся з відкритим листом до тодішнього глави Генпрокуратури Михайла Потебенька.

"11 вересня 2000 року в приміщенні адміністрації президента Кучма повідомив Кравченку, що Гонгадзе продовжує займатися журналістською діяльністю, висловивши невдоволення діями співробітників МВС, які не виконали його (Кучми - прим. ред.) доручення. Виправдовуючись перед президентом Кучмою, Кравченко йому доповів, що причиною невиконання заходів стало виявлення ним (Гонгадзе - прим. ред.) стеження з боку працівників міліції та направлення скарги до генпрокурора, і запевнив, що насильницькі дії щодо Гонгадзе будуть здійснені у стислі терміни", - йдеться в постанові.

Георгій Гонгадзе, Юрій Кравченко
Георгій Гонгадзе - Юрій Кравченко. Обидва уже покійні
Після цього, за версією слідства, Юрій Кравченко, керуючись особистою зацікавленістю та кар'єрними мотивами, а також не бажаючи ускладнювати свої стосунки з президентом, дав вказівку Пукачу вбити Гонгадзе, і при цьому "прямо посилався на вказівку президента".

Як відомо, 16 вересня 2000 року співробітники МВС на чолі з Пукачем викрали Гонгадзе, після чого він був убитий поблизу села Сухоліси Білоцерківського району Київської області.

"Таким чином президент Кучма, будучи посадовою особою, своїми умисними діями, які були виражені у наданні міністру внутрішніх справ Кравченко незаконних вказівок про проведення незаконних оперативних заходів щодо журналістів Подольського і Гонгадзе та здійсненні на останнього фізичного та психічного тиску з метою припинення їхньої журналістської та громадської діяльності, завдав істотної шкоди державним інтересам і правам та інтересам окремих фізичних осіб Подольського і Гонгадзе, що призвело до підриву авторитету органів державної влади як в Україні, так і на міжнародній арені, і стало причиною тяжких наслідків у вигляді смерті Гонгадзе, та скоїв злочин, передбачений ч. 3 ст. 166 КК в редакції 1960 року", - резюмується в постанові про порушення кримінальної справи.

Наведені в постанові факти підтверджуються заявами і свідченнями екс-майора держохорони Миколи Мельниченка, тодішнього лідера Соцпартії Олександра Мороза, обвинуваченого Олексія Пукача, засуджених за вбивство Георгія Гонгадзе співробітників МВС Олександра Поповича, Миколи Протасова і Валерія Костенка, "вилученими копіями та оригіналами звукозаписів розмов в кабінеті президента Кучми про Гонгадзе і Подольського", а також висновками судових експертиз.

Нагадаємо, кримінальну справу щодо Кучми Генпрокуратура порушила 21 березня. Через кілька днів з нього взяли підписку про невиїзд, провели очну ставку з Олексієм Пукачем і висунули обвинувачення.

Читайте також:

Колега Гонгадзе розповів, як Пукач душив його ременем

Кравчук: Кучма не знав, що слова "заткніть рота Гонгадзе" підлеглі сприймуть, як вказівку до дії

Кучма: я поклянуся на Біблії, що не наказував вбити Гонгадзе

Пукач стверджує, що вбив Гонгадзе випадково

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: