Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Сто років генію: Борис Патон відзначив подвійний ювілей

Він і його академія народилися одночасно в 1918 році.

Сто років виповнилося першому Герою України, котрий святкує подвійний ювілей. Учений Борис Патон, який уже 56 років поспіль очолює Академію наук, народився в один рік і день разом із цією установою, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

У своєму віці він не без сторонньої допомоги, але  піднімається височезними сходами Академії наук. "Є емоцїї, не завжди радісні. Для себе хотілося,  щоб життя продовжувалося", - зізнається ювіляр. Навіть у сто йому не до мемуарів. "Я не пишу, бо в мене інші плани", - каже Борис Патон.

Відео Вченому та Герою України Борису Патону виповнилося 100 років

Вчений, який вже 56 років поспіль очолює Академію наук, народився в один рік разом з цією установою - 1918-го. Він не лише обіймає посаду, а й досі працює, хоча публічно з'являється не часто. ТСН поцікавилася його планами на майбутнє. 

Вченому та Герою України Борису Патону виповнилося 100 років

Він не лише живий символ Академії наук, а й керівник, про якого кажуть, що саме завдяки йому наукове майно остаточно не розікрадене. Патона через винаходи знає весь світ. Зокрема, це перша в світі установка для зварювання в космосі - "Вулкан". Юрій Ланкін спроектував її разом із Патоном і навіть тренувався на космонавта, щоби випробувати, та полетіли інші. 16 жовтня 1969 року на кораблі "Союз-6" з’ясували, як невагомість і вакуум впливають на дугу і зварювання швів. "Вручну дуже важко, а в космосі особливо. Там у скафандрі страшне діло. Коли варили дугою – краплі розліталися в невагомості", - пригадує доктор технічних наук Юрій Ланкін. Один "Вулкан" згорів під час повернення на землю, лишився ще один, однак колега Патона каже, що сучасні космонавти пораються обценьками і паяльниками, бо особливої потреби зварювати на орбіті немає.

Борис Патон став не просто революціонером у технології зварювання – він усе перевернув дригом. Те що робили лише з металом, він став робити і з людиною – зі зварюванням людини експериментували в інституті Шалімова: спочатку сотні разів на тваринах, далі на видалених людських органах, а нині дві третини операцій в інституті Шалімова не уявити без методу Патона – це коли під дією електроструму  склеюється м’яка тканина людини.  "Зараз сучасні методи латероскопічні, вони засновані на методі зварювання, склеювання,  зупинки кровотечі. Можна скоротити час оперції, зробити краще операцію, менш травматично для організму людини. Шити – це вже відходить", - зізнається директор Національного інституту хірургії та трансплантології Олександр Усенко.

Кореспондент ТСН Валентина Доброта

Залиште свій коментар

Вибір редакції