Страшна цифра. Дослідники говорять про знищення 40% кримських татар під час депортації

Цифра не підтверджена офіційно, але дослідники мають факти, котрі важко заперечити.

Трагедію цілого народу геноцидом визнала тільки Україна, і лише торік. За 72 роки не підрахували навіть точної кількості загиблих, приблизна офіційна статистика вдвічі менша за підрахунки дослідників, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Самі киримли говорять, що тепер їхня історія повторюється вдруге. Але нагадують усім своїм ворогам: кримські татари завжди повертаються додому.

Вагон як символ трагедії цілого народу – їх називали "тєплушкамі", сюди заганяли від сорока людей, із яких чверть не доїде до місця призначення. Їх навіть не дозволять поховати. Ще чверть у найближчі кілька місяців помре від холоду, голоду та хвороб.

Цілий народ оголосили "ворогом" та "зрадником". Цей злочин не зберігся у відеоархівах – татари самі відтворили історію геноциду в художній стрічці "Хайтарма". У перекладі з кримськотатарської – "повернення".

Щоби вивезти всіх кримських татар, загнавши наче скотину до вагонів, знадобилося дві доби. У виставковому варіанті вагона екскурсовод Олексій пояснює, що нари ставили в три ряди та дуже щільно зачиняли двері.

"Клали два щити, посередині буржуйка. Коли тут знаходяться люди, що вони можуть робити? Лежати, сидіти – все", - розповів він.

Як депортували кримських татар у 1944 році

Їх оголосили ворогами народу, виселили за два дні, а везли вдесятеро довше. Не давали, навіть, поховати тих, хто помер дорогою. Морили голодом та примушували тяжко працювати. Це переслідування просто за те, що ти кримський татарин. 

Меджит Мамбетов радіє, здається, кожній травинці на городі під Євпаторією. У 84 роки піклується про свої персики та інжири. 72 роки тому в цей самий час 12-річний Меджит плакав у теплушці за сто метрів од моря. "Бачимо востаннє море. Ми не розуміємо, діти. А дорослі кажуть: ми востаннє бачимо", - досі плаче чоловік.

Повернувшись до Криму, він заприсягнувся, що не покине його ніколи. У його домі на свята збирається до ста людей, є окрема кімната для молитви. У теплушці 18 діб їхало 60 людей.

"Води нема. Туалета нема. Ніхто ж не брав із собою нічого. Діти, спека. Поки весь ешелон завантажили, темніти почало", - пригадує свідок депортації.

Він варить смачну кав. Жаліється лише, що вода в Криму досі в дефіциті. "Годували всього три рази. Давали два відра баланди і п'ять чи шість буханок. 60 чоловік у нашому вагоні було. Всі вагони з вошами, нікуди не дінешся", - розповідає старенький.

Його батьки поховані в Узбекистані. Тато помер молодим від голоду та хвороб. Мама дожила до старості, але на батьківщину повернутися не встигла. Скільки людей утратив кримськотатарський народ під час геноциду – це й досі намагаються порахувати дослідники.

Джемілєв: Вірю, що скоро з'явиться славна дата - звільнення Криму від окупації

Гульнара Бекірова серед тих істориків, що намагаються порахувати. Офіційна статистика свідчить – знищили 23%. Дослідниця впевнена, що мінімум удвічі більше. Її батько стежив за односельцями з Аджимєнди Керчинського району.

"Він провів статистику по своєму селу. Там померло 37,2% жителів. До 40% цифра", - каже вона.

Нащадки депортованих – тепер вимушені переселенці. Серед цих дітей немає таких, чию родину не зачепила б депортація. У національному вбранні в Києві вони співають гімн свого народу.

Їх не вивозили в теплушках, вони не заморені голодом, але вдома їм знову загрожує небезпека. І знову вони сумують за своїм Кримом.

"Там море, там наші рідні. Ми сумуємо за Кримом, тому ще це наша батьківщина", - кажуть вони. І тими самими словами, що і їхні предки в депортації, обіцяють – обов'язково повернуть собі своє.

Сьогодні в усій Україні згадують жертв геноциду кримськотатарського народу. ТСН.ua вшановує пам'ять жертв та хоче нагадати вам в інфографіці, через що довелося пройти кримським татарам, які й досі продовжують боротьбу за своє існування на окупованому Росією півострові. 

депортація

Кореспондент ТСН Наталя Нагорна

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: