Суд дозволив ВІЛ-інфікованим українцям усиновлювати дітей

Дата публікації
Перегляди
2293
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Суд дозволив ВІЛ-інфікованим українцям усиновлювати дітей

Ілюстрація / Фото: УНІАН

Норму МОЗ визнано дискримінаційною.

Окружний адміністративний суд Києва визнав незаконним і нечинним пункт наказу Міністерства охорони здоров’я, згідно з яким ВІЛ-позитивні люди не мали права всиновлювати дітей. Через інфекцію чимало українців мали проблеми під час оформлення всиновлення чи опікунства, оскільки не хотіли судитися, щоб не відкривати свій статус, про це у сюжеті ТСН.19:30.

У 2008 році Міністерство охорони здоров'я затвердило перелік захворювань, які перешкоджають українцям всиновлювати дитину, серед них і ВІЛ. Справу щодо скасування цієї норми вів адвокат Віталій Матвєєв. Вона перебувала на розгляді суду понад рік. 

"28 жовтня 2019 року ми отримали рішення, що дозволило всім українцям усиновлювати дітей, не зважаючи на їхній ВІЛ-позитивний статус", - прокоментував адвокат.

Суд дозволив ВІЛ-інфікованим українцям всиновлювати дітей

Суд дозволив ВІЛ-інфікованим українцям всиновлювати дітей

У суді правозахисник відстоював інтереси одеситки, яка намагалася взяти під опіку 12-річного хлопчика. Вона отримала відмову на підставі наявності вірусу імунодефіциту.

Альбіна Котович має ВІЛ- позитивний статус. Уже понад 20 років вона допомагає таким, як сама. Кілька років тому до її організації звернулася інфікована жінка з дитиною, що мала онкологічне захворювання. Упродовж декількох років пані Альбіна допомагала дитині, навіть коли хвора мати вже не могла підвестися на ноги.

Після її смерті одеситка подала документи на опіку, але отримала відмову. Хлопця відправили до інтернату. Згодом він потрапив до прийомної родини, а пані Альбіна вирішила позиватися до МОЗ, аби ВІЛ виключили з переліку захворювань, що заважають українцям взяти дитину в родину.

"Наявність вірусу не означає, що людина не здатна піклуватися про себе чи про дітей", - наголошує жінка. 

До цього рішення десятки родин на основі дискримінаційної норми дістали відмову, або для усиновлення дітей їм доводилося шукати шпарини в законодавстві. Нині ж в офісі уповноваженого з прав людини вважають, що це спростить процеси усиновлення.

Там кажуть, якщо ВІЛ-позитивним батькам дозволять брати опіку над дітьми, вони зможуть усиновлювати й малечу, яка має ту ж інфекцію. А в Україні, зазначають, близько тисячі дітей мають ВІЛ-позитивний статус. Наразі ж у Міністерстві охорони здоров'я є 30 днів на оскарження цього рішення.

Тим часом фахівці розповідають, що сучасна антиретровірусна терапія за рік часу знижує рівень вірусу до такої позначки, що він не визначається в крові. Таким чином, ВІЛ-інфікований не може передати хворобу жодним способом, а відтак не має жодної загрози.

Кореспондентка ТСН Ірина Маркевич.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Виховання дітей
Дата публікації
Перегляди
2293
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація