Суд над нацгвардійцем Марківим. Історія українця, якого звинуватили у вбивстві італійця на Донбасі

Суд над нацгвардійцем Марківим. Історія українця, якого звинуватили у вбивстві італійця на Донбасі

Фото: Facebook/Арсен Аваков

Прокуратура і преса оголосили без вердикту українця вбивцею.

17 років позбавлення волі попросив цього тижня італійський прокурор для українського нацгвардійця Віталія Марківа. Остаточний вирок суд міста Павія, найімовірніше, оголосить уже 12 липня. Нагадаємо, його звинувачують у причетності до вбивства італійського фотографа Андреа Роккеллі, який працював у 2014 році з боку бойовиків у Слов’янську. Тіло Роккелі та його російського перекладача пошматувала мінометна міна.

Суд відбувається в регіоні, який проголосував за самовизначення Криму і зняття санкцій з Росії. Українські правоохоронні органи побоюються, що звинувачення базується на свідченнях бойовиків "ДНР". Якщо це підтвердиться - Україна матиме підстави звинуватити правоохоронні органи Італії, зокрема, прокуратуру, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

"Ми всі чекали, що вони приїдуть. Ми всі планували куди вони поїдуть, з ким ми зустрінемося. То була сама нормальна відпустка, коли син повертався до мами. Повно радості. Не було й задньої думки, що тут можуть бути якісь проблеми", - розповіла мати бійця Оксана Максимчук.

Літак тоді приземлився у Міжнародному аеропорту Болоньї, але того дня Віталій чомусь затримався. За півгодини Оксана жахнеться - її сина як страшного злочинця затримуватимуть 15 карабінерів. Наступного дня вона побачить фотографію в місцевій пресі – Віталій в оточенні італійських правоохоронців. Він ще всміхається, ніби показує усім — це якийсь жарт, але підпис під фото зовсім не веселий – "убивця".

"Коли його затримали, вийшло дуже багато телевізійних сюжетів і газет – "убивця, кілер", тобто без суду його зробили винним", - пригадав Олесь Городецький, голова християнського товариства "Українців Італії".

Місцева преса смакує витягами з постанови про арешт. Прокурор змальовує Віталія холоднокровним цинічним убивцею. "Перебуваючи на схилі Карачун і керуючись умисною кримінальною метою, спровокував смерть італійського громадянина Андреа Роккеллі, здійснюючи проти останнього спочатку численні постріли з вогнепальної зброї, а потім випустив 20 пострілів із міномета", - йшлось у постанові про арешт Віталія Марківа.

У цій справі від самого початку усе було проти Віталія. На судове засідання приїздять українські мігранти. "Якби ми не приїжджали, давно би справу закрили, але бачать підтримку, бачать стільки українців, нас більшає – справа продовжується і ми ведемо боротьбу і підтримуємо Віталія", - вважає українка Любов Ступко.

Українці на суді італійців спочатку дратували, потім обурювали – людей у вишиванках у залі зазвичай більшість - і зрештою почали злити. "Говорили що ми бритоголові, натякаючи, що ми фашисти… Ми неодноразово робили звернення, протести і ми бачимо, що зараз ситуація змінилася, зараз журналісти намагаються більш об’єктивно висвітлювати процес", - переконує Олесь Городецький.

Слідство встановило, що італійського фотографа Андреа Роккеллі вбила мінометна міна. Зрештою це й видно без експертів – автівка, якою їхав Андреа разом з перекладачем, посікло великими осколками. Чому ці міни українські? У слідства є покази французького журналіста Вільяма Рогульона, який вижив. "Самі постріли падали зверху, але шум від них йшов від поля, звідки лунали раніше автоматні черги. Я переконаний, що стріляли з боку українських позицій", - стверджував він.

У цей час Віталій Марків служив на горі Карачун. Його й звинувачують у вбивстві. Але у Віталія був лише автомат Калашникова. На тілі Роккелі немає кульових поранень. До того ж відстань між автівкою та Віталієм у той момент була понад три кілометри. Проте італійський прокурор не здається. Він показує фото з соцмереж. Вояк у балаклаві, який чимось нагадує Марківа, тримає в руках щось схоже на гранатомет. Ця фотографія – очевидно один з головних доказів винуватості Марківа, бо демонструє прокуратура її суду ледь не на кожному засіданні. 

Прокурор якось забув подивитися тактико-технічні характеристики "Мухи" - вони значно скромніші навіть від того ж таки автомата Калашникова. 

Захистити старшого сержанта Марківа до Італії виїжджає ціла делегація з Міністерства внутрішніх справ. Українці у залі скажуть – це моральна підтримка.

У виконувача обов’язків командувача Нацгвардії Миколи Балана прокурор розпитує, а чи не міг Марків, керуючись злим умислом, попросити когось стріляти по автомобілю з міномета. Під присягою український високопосадовець запевняє – мінометів у нацгвардійців влітку 2014 року взагалі не було. "Стрілецьку зброю – автомати, пістолети, ручні кулемети, спецзасоби, зенітні установки. У нас не було колективної і важкої зброї на той час", - додав він.

У справі Марківа, крім очільника Нацгвардії допитують ще чотирьох бійців Нацгвардії. Вони під присягою стверджують – Марків не міг стріляти і не міг просити про це ні в кого іншого.

Італійська преса вперто допитується у міністра Арсена Авакова – хто ж убив Андреа Роккеллі, чи робить Україна щось для того, щоб упіймати вбивць? "У нас триває війна, під час якої у нас загинуло близько 15 тисяч осіб. У слідства є достатньо аргументів, і нам потрібно провести деякі речі, які вимагають повної деокупації нашої території, тоді ми відповімо на всі питання", - заявив глава МВС.

Міністр не готовий без конкретних свідчень зараз говорити про міномет, який у ті дні активно працював у районі Слов’янська - самохідна мінометна установка "Нона", яку у квітні 2014 року відбили у військових сепаратисти. Пізніше захоплена "Нона" ще багато тижнів їздитиме по околицях Слов’янська, неприцільно стріляючи куди заманеться. Одіозний Ігор Стрелков, так званий командир бойовиків, ще тоді пригадував, що у них не було жодного досвідченого мінометника, тому стріляли "на око" і не завжди влучно.

На судові засідання в Італії ходить не лише мама ув’язненого Віталія, сюди постійно приходять і батьки Андреа Роккеллі. Вони не хочуть спілкуватися з українською пресою. Ці італійці втратили молодого, красивого сина, втратили у далекому краї на незрозумілій для них війні. Їм неймовірно важко, але чи стане мамі Андреа Роккелі легше, якщо за вбивство її сина посадять невинну людину?

Олександр Загородний

Суд над Марківим: історія нацгвардійця, якого звинуватили у вбивстві італійця на Донбасі

Суд над Марківим: історія нацгвардійця, якого звинуватили у вбивстві італійця на Донбасі

Повʼязані теми:

Наступна публікація