Судді не хочуть, щоб люди знали про їхні рішення - правозахисник

Скасування необхідного оприлюднення рішень суддів в Інтернеті дозволить їм приймати будь-які рішення.

Ілюстрація

Ілюстрація

Після скасування внесення кожного рішення суду в єдиний державний реєстр судових рішень (ЄДРСР) у суддів відпала єдина проблема, яка раніше могла зупинити їх від хибних рішень - банальний розголос.

"Це і стало причиною того, чому судді так ненавидять єдиний реєстр судових рішень. Вони взагалі не хочуть, щоб люди знали, які рішення вони приймали",- повідомив правозахисник Дмитро Гройсман.

ЄДРСР – доволі хаотична, але проста система пошуку. Зараз у системі - 18 мільйонів вироків . У морі цифр і букв трапляється справді золотий пісок. Хто, як і чому імпортує бензин без акцизів і ПДВ? Хто, як і чому утримує казино в період заборони на азартні ігри? Хто, для кого і за якими схемами тисячами гектарів приватизує українські землі? ТСН дослідив проблему.

Якщо особисті дані українців система знеособлює – то назви підприємств – залишає в мережі назавжди. Товариство "Трігліф" - фірма, яка виселяла з будинку в центрі столиці видавництво "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА". В реєстрі за цією назвою - аж 5 судових рішень. З одного видно, що підприємство мало чималі комунальні борги за власне приміщення. З іншого - що ця ж фірма купила інше приміщення і вимагала від попереднього власника виїхати геть.

В базі можна також дізнатись, хто і як в Україні ставить на свою автівку заборонені законом проблискові маячки. Кілька хвилин роботи – і спливає сенсація. Українські суди за незаконне встановлення спец сигналів карають по-різному. Одному – усна догана. Іншому – штраф у 850 гривень.

Свобода користування реєстром була повною до 10 листопада. Непоганий, за експертними оцінками , закон – про Верховний суд цілком змінив ситуацію . Тут є стаття, яка Верховного суду абсолютно не стосується : перелік судових рішень, що підлягають включенню до реєстру, визначається Радою Суддів за погодженням з Судовою адміністрацією України.

Голова державної судової адміністрації Руслан Кирилюк заявив, що наразі з реєстру планують прибрати неважливі проміжні рішення.

"Такі ухвали- ми аналізували, їх близько третини від загалу – вони збільшують кількість інформації, з якою доведеться працювати користувачу реєстру. Це ускладнює йому пошук потрібних судових рішень", - зауважив Кирилюк.

Утім, система і без того обладнана фільтрами, які дозволяють відшукати кінцеві рішення у будь-якій справі. Правозахисники бояться - тепер судді на місцях зможуть на власний розсуд вирішувати, які рішення стануть публічними, а які -ні. Адже рада суддів - це 11 звичайних служителів феміди, у яких і без реєстру справ вистачає. Так що єдиний зиск для держави - економія на звільнених операторах.

Слабий зиск для громадян, що й так не дуже вірять вітчизняній феміді. Для прикладу – в більшості країн в подібних базах всі рішення – з прізвищами фігурантів. Навіть в Росії, яку так критикують в світі за закритість.

Як відомо, президент України Віктор Янукович підписав закон, яким скасовується вимога вносити всі рішення суддів до Державного реєстру судових рішень, який відкритий в Інтернеті.

Нагадаємо, за результатами опитування, більше 70% українських суддів вважають, що люди лише частково довіряють їм.

Читайте також:

Більше 90% суддів не впевнені, що люди їм довіряють

Янукович дозволив тримати у таємниці рішення суддів

Рада у два рази збільшила "поголів'я" суддів Верховного суду

Наступна публікація

Я дозволяю TSN.UA використовувати файли cookie