Світом шириться дикий поліовірус: яку хворобу він спричиняє і в чому ризик для України

Дата публікації
Перегляди
38к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Світом шириться дикий поліовірус: яку хворобу він спричиняє і в чому ризик для України

Фото: УНІАН

У світі фіксують випадки захворювання на поліомієліт, спричинені дикими поліовірусами та дериватами вакцинних штамів поліовірусів.

Світом шириться дикий поліовірус. Оперативний центр із реагування на надзвичайні ситуації Центру громадського здоров’я попереджає про високі ризики поширення поліомієліту в Україні.

Про це у п'ятницю, 5 березня, повідомляє пресслужба ЦГЗ МОЗ України.

За інформацією відомства, це зумовлено появою у світі випадків захворювання на поліомієліт, спричинених дикими поліовірусами та дериватами вакцинних штамів поліовірусів, а також недостатнім (83%) рівнем охоплення вакцинацією від поліомієліту в Україні.

"Ідеться про випадки міжнародного поширення дикого поліовірусу (WPV1) з Пакистану в Афганістан. Крім того, з ВООЗ надходить інформація про циркуляцію дериватів вакцинного поліовірусу типу 2 (cVDPV2) і дикого поліовірусу (WPV1) після обстеження випадків гострого в’ялого паралічу та зразків довкілля у світі", - йдеться в повідомленні.

Як зазначається, додаткові ризики створює підвищена вразливість в інших країнах, де на рутинну імунізацію та профілактику поліомієліту негативно впливає пандемія COVID-19.

Єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту та ускладненням, які він спричиняє, – це вакцинація. Шістьох доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя.

У ЦГЗ запевняють, що в Україні є ефективні вакцини в достатній кількості, закуплені за кошти державного бюджету. Проте, за 2020 рік лише 83% дітей першого року життя, які потребують обов’язкових щеплень, отримали всі 3 дози вакцини для профілактики поліомієліту. Такий же показник серед дітей віком до 18 місяців. Серед дітей 6 років охоплення становило 81,7%, майже так само — 81,8% дітей — було вакциновано й у віковій групі 14 років.

"Як зазначають у ВООЗ, розповсюдження вірусу припиниться, якщо в країні буде вакциновано понад 95% людей. Відповідно, якщо в країні рівень охоплення щепленнями буде недостатнім, це може призвести до розповсюдження вірусу та нових випадків захворювання", - повідомляють у ЦГЗ.

Як можна захворіти

  • Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована дитина й дорослий.
  • Найбільш сприйнятливі до вірусу — діти віком до п’яти років. Тому перше щеплення діти отримують у перші місяці життя.
  • Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, інфіковану їжу та воду.

Які наслідки хвороби

  • Хвороба уражає центральну нервову систему та може спричинити параліч.
  • Близько 5% хворих помирають. Переважно — через порушення дихання під час паралічу дихальної мускулатури.
  • Після одужання від поліомієліту функція вражених хворобою нервів і м’язів не відновлюється.
  • В одного із 200 хворих розвиваються деформації хребта й кінцівок, що стають причиною інвалідності.
  • Інші небезпечні ускладнення поліомієліту: пневмонія, міокардит, важкі шлунково-кишкові розлади із кровотечею, виразками, кишковою непрохідністю.

Нагадаємо, що у 2020 році загалом українці стали менше хворіти на інфекційні хвороби у порівнянні із 2019 роком. Водночас зросла захворюваність на туляремію та сибірську виразку.

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

В Україні зафіксували поліомієліт: 2-річний хлопчик заразився від живої вакцини

В Україні зафіксували поліомієліт: 2-річний хлопчик заразився від живої вакцини
Наступна публікація