Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Свобода без дороги, але з неповторною природою: як живе українське село з красивою назвою

Люди визнають, що їхнє життя нелегке, але не проміняють свою Свободу на жодне інше місце.

У День Свободи та Гідності журналісти відшукали в Україні місця з назвою Свобода. Таких сіл виявилося шість, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Найвіддаленіше з них розташоване в Карпатах. На обрії парують гори, із заповідника неподалік чути вовків, ніде немає жодного вказівника – табличка є тільки на храмі, та й там назва села написана чомусь через літеру "Л". Секретарка сільради запевняє – це не помилка, просто мешканці Свободи звикли називати її Слободою, з наголосом на першому складі. "Ми було то під Австро-Угорщиною, то під Чехією, то під іншими державами, тому в нас багато слів запозичених з інших мов. Люди кажуть Слобода, але насправді це Свобода", - пояснила Марія Красняник.

Відео В Україні існує шість сіл з назвою "Свобода". ТСН довідалась, як живеться їх мешканцям

ТСН відшукала місця, де над ним не замислюються і відповідають – "Я живу у Свободі". В Україні існує 6 сіл з назвою "Свобода". І до найвіддаленішого з них, високо у карпатських горах завітав ведучий ТСН Свят Гринчук.  

В Україні існує шість сіл з назвою "Свобода". ТСН довідалась, як живеться їх мешканцям

У Свободі близько трьох сотень мешканців. Священник відчиняє двері храму для них щонеділі та у свята. Він показує журналістам церкву, зведену коштом громади 18 років тому, та розповідає історію назви села. "Першими, хто поселився, були втікачі від польських панів. Вони вважали, що життя в далекому лісі буде для них свободою", - каже отець Ігор Бембило. В його парафії все прозоро: пожертви та витрати записані на аркуші, кожен знає, скільки грошей залишається церковній казні, що зарплатня панотця 3000 гривень тощо.  Мають у церкві й бібліотеку, де, зокрема, словник діалекту. Без нього інколи мешканця Свободи не зрозумієш.

Навіть без слів та вказівників про те, що це вже Свобода – можна здогадатись, дивлячись під колеса. Ще на в’їзді до села дорожнє покриття закінчилось. Шлях до Свободи насправді нелегкий і повний перешкод – звідси лише 6 км до відомого озера Синевир, є чудові природні умови для туризму, але асфальтованої дороги тут ніколи не було. "Тяжко живеться, дороги нема", - кажуть місцеві. Мар’яна Тюх працює у крамниці та запевняє, що взимку, коли багато снігу, Свобода відрізана від світу – продуктів бракує, провозити їх не кожній машині під силу.

Селяни жартують, що взимку краще і не народжувати, бо дістатися до райцентру через замети – цілий квест: "Було таке – і конями возили. Навіть вагітні пішли йшли, скільки могли". У тутешньому центрі здоров’я опалення є лише в одній кімнаті, вода – з криниці. Зате, каже лікарка, хворіють в Свободі рідше, ніж деінде – завдяки гірському повітрю. Село розташоване на кілометровій висоті. "У нас багато старожилів, яким за 80 років, які почуваються чудово. Я жила в місті сім років, мені є з чим порівняти і я бачу: наші люди набагато здоровіші", - каже завідувачка амбулаторії Надія Ворон.

Поки що у Свободі є початкова школа на 1-4 класи, але через кілька років  малюкам доведеться діставатись іншої – в сусідньому селі. Молодь шукає сезонну роботу за кордоном – їдуть на кілька місяців, але повертаються. Хто ж лишається – збирає на продаж гриби, чи ягоди. Не забувають і про давні ремесла – на кухні пані Марія пряде з овечої шерсті. Старожили не уявляють щасливого життя для себе поза межами свого села. "Я все життя тут прожила, куди б не їздила – думаю, що тут найкрасивіше", - зізнається 75-річна Марія Біланин. "Ми живемо вільно, користуємося вільно водою, природою. Для мене це свобода", - кажуть селяни.

Кореспондент ТСН Святослав Гринчук

Залиште свій коментар

Вибір редакції