Святкові вогники: як обрати гірлянду, аби не згоріти в Новий рік

Святкові вогники: як обрати гірлянду, аби не згоріти в Новий рік

Фото: фото: Юлія Желонкіна

ТСН придбала кілька різних гірлянд в магазині і кілька у підземному переході і влаштувала польове дослідження.

Вибір красивих електрогірлянд на новорічну ялинку щороку стає дедалі більшим і складнішим. Зимова казка нерозривна з словами "Ялинка гори!". Біда лиш в тому, що це справді може статися. І замість маленьких електричних вогників ви отримаєте один великий. Причина банальна - ви просто не знали, на що здатні гірлянди. Особливо куплені на вуличній розкладці. Економія може обійтися дуже дорого.

Про це йдеться 13 грудня в сюжеті ТСН.Тижня.

Нині на полицях супермаркетів на будь-який смак і гаманець подарунки, ялинки та прикраси до них. Ціни стартують від 79 гривень за гірлянду на батарейках. Електричні – від 200. І так залежно від виробника, якості та довжини вартість гірлянди може сягнути і кількох тисяч гривень. Але незалежно від цінника переважно всі мають одну прописку.

"Всі гірлянди у нас – це китайське виробництво. Ви маєте розуміти, що воно пливе півтора місяці. Воно перевантажується, ці товари. Тому можуть бути різні пошкодження", - каже менеджерка магазину Оксана Свербій.

Тож насамперед треба перевірити в магазині справність гірлянди до того, як її купувати. Увімкніть в розетку. Для акумуляторних попросіть у продавця батарейки для перевірки. Подивіться на дроти та лампочки – щоб усе було ціле. І обов'язково дізнайтеся, чи є гарантія. Зберігайте чек мінімум 2 тижні. Але якщо ви купили гірлянду на стихійному ринку чи підземному переході, її перевірять на справність, але чеку не дадуть.

Дослідження ТСН

ТСН придбала кілька різних гірлянд в магазині і кілька у підземному переході. Усі дослідив електрик із багаторічним стажем Олександр Войтенко. Його перше враження від якості гірлянди наступне: "Китайці економлять. Елементарне потрапляння предмета або тварини обриває ці дроти на раз-два".

Самі дроти, як вони запаяні та крихкий пластик, усе на низькому рівні, резюмує Олександр.

Варіант з переходу – гірлянда, дорожча за магазинну. Коштує 250 грн і на вигляд гарніша. За словами електрика, вона більше схожа на саморобну, можна побачити сліди клею, спаяні контакти, залиті пластиком. Ще одне слабке місце – блок живлення. Тобто, витративши 250 гривень, потрібно через кілька днів докупити новий блок живлення. А це ще як мінімум 100 гривень. Висновок  експерта – шкурка не вартує вичинки.

Наступна гірлянда – з переходу. Вартість 90 гривень.

"Це квола коробочка. Існує ймовірність ураження струмом", - каже електрик.

Той самий вердикт Олександр виносить і наступній гірлянді. Комутаторна коробочка теж ледь тримається купи.

А ось на батарейках – цілком безпечна гірлянда, каже Олександр. І струмом не вдарить, і не коротне.

І найдорожчий варіант серед усіх цих гірлянд – електрична на 400 ЛЕД-лампочок. На пакуванні є знак сертифікації. Електрик зазначає, що цей прилад досить якісного виконання. Про це насамперед вказує виделка із масивним адаптером. Але і вартість суттєво відрізняється - 450 гривень. Прослужить така не один рік, запевняє електрик. І є абсолютно безпечною.

Тож серед усіх гірлянд лише дві – на батарейках і ця – пройшли тест на безпечність.

Але навіть безпечна у всіх сенсах гірлянда не застрахована від зубів домашніх тварин. Не постраждають вони лиш, якщо розгризуть малопотужну - на батарейках.

Ялинко, гори: як обирати гірлянди, аби свято не перетворилося на біду

Ялинко, гори: як обирати гірлянди, аби свято не перетворилося на біду

Кілька правил, щоб почати новий рік без серйозних проблем:

  1. Понюхайте гірлянду. Якщо є різкий хімічний запах – то це смердить фенол. Токсична речовина, яка уражає і дихальну систему, і головний мозок.
  2. Придивіться до маркування гірлянди. А саме – IP - рейтинг захисту.  Для гірлянд це IP44. Захищає від незначних крапель. Але це не означає, що таку гірлянду можна вішати на дворі чи відкритому балконі. Для вуличних гірлянд своє маркування - IP23. Якщо жодного маркування немає – то таку гірлянду взагалі не використовуйте. Ні як прикрасу на ялинку, ні на меблях чи тим паче шторах.

Бо через перепади напруги в мережі, що стаються дуже часто, гірлянда може заіскрити. А це - пожежа.

Експеримент ТСН

ТСН провела експеримент на штучній ялинці. Теоретично це безпечніше за справжнє деревце, бо матеріал мав би бути не горючим. Прикрасили її дощиком та іграшками. Почепили одну з гірлянд, придбану в переході. Під'єднали до мережі і підлаштували коротке замикання. І як результат, сама ялинка і справді не зайнялася. Але пожежа все одно сталася. Вогню вистачило прикрас і дощика. Бо ніхто і не обіцяв робити їх вогнетривкими. А поряд штори чи диван з покривалом. І полум'я цілком вірогідно перекинеться далі по квартирі. А якби ви відчули той ядучий сморід від горіння! Цього цілком вистачить, щоб надихатися і обпекти легені чи втратити свідомість.

Тож вердикт такий: якщо не хочете розбиратись в надійності гірлянд і вирішили купити найдешевшу, то хай вона буде на батарейках.

Повʼязані теми:

Наступна публікація